×

dr hab. Małgorzata Chomicz, prof. UWM

Urodzona w Olsztynie. W 1995 r. dyplom z wyróżnieniem
w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych w Poznaniu.
W roku akademickim 1996/97 staż naukowy na Wydziale Grafiki Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie.  Doktorat w dyscyplinie grafika w 1997 r. na Wydziale Grafiki w Akademii Sztuk Pięknych
w Warszawie. W 2005 r. habilitacja na Wydziale Grafiki Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Na uczelni pracuje od 1992 roku. W latach 1999/2005 członek Międzyuczelnianej Rady Edukacji Artystycznej. Od 2007 roku profesor nadzwyczajny Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie. Kierownik Pracowni Grafiki Instytutu Sztuk Pięknych UW-M w Olsztynie w latach 2006/2008. Od ponad 20 lat uczy studentów technik grafiki warsztatowej.  Zajmuje się grafiką warsztatową i książką artystyczną. Autorka ponad 60 wystaw indywidualnych (m.in.: w Krakowie, Wilnie, Rzymie, Norymberdze, Asyżu, Perugii, Bańskiej Bystrzycy, Trydencie, Zagrzebiu, Trogirze, Zadarze). Jednak za najważniejszą swoją prezentację artystka uważa wystawę indywidualną w starożytnych murach Pałacu Dioklecjana w Splicie, (obiekt wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa Kultury UNESCO) w lipcu 2015 roku. Brała udział w ponad 200 wystawach zbiorowych oraz konkursach graficznych w kraju i zagranicą. W 2000 i 2002 roku była stypendystką Fundacji Jana Pawła II Polskiego Instytutu Kultury Chrześcijańskiej w Rzymie, a w 2001 - Fonds d'Aide Aux Lettres Polonaises Independantes w Paryżu. W 2004
i 2017 roku wzięła udział w Międzynarodowym Obozie Artystycznym - „Barcs Art" (Węgry). W 2015 roku zaproszona do udziału w międzynarodowym sympozjum „Slovenia Open to Art - Sinij Vrh". W 2018 roku  brała udział w International Graphic Arts Festival w Indira Kala Sangeet University Khairagarh (Indie).  Członek honorowy Stowarzyszenia Grafików "Stamperia del Tevere" w Rzymie. Od 2013 roku członek Stowarzyszenia "InSigna", Rzym. Od roku 2017 członek L'Associazione Nazionale Incisori Contemporanei (Stowarzyszenie Współczesnych Grafików Włoskich), a od 2018 członek Alea Contemporary Art w Rzymie. Autorka i koordynator międzynarodowych projektów artystycznych. W 2018 roku grafiki Małgorzaty Chomicz zostały wybrane przez Giorgio Marini (Zastępca Dyrektora Gabinetu rysunków i grafik w Galerii Uffizi we Florencji i kuratora projektów 
specjalnych Centralnego Instytutu Grafiki w Rzymie) do cyklu wystaw współczesnej grafiki włoskiej : "Italian-Irish connection".

Prace w zbiorach m.in.: Il Museo dell'Incisione - Muzeum Grafiki - Acqui Terme, Włochy, Ambasada RP w Zagrzebiu, Museo Guido Calori San Gemini, Włochy, Galeria Współczesnej Sztuki Sakralnej Dom Praczki w Kielcach, Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie, Biblioteka Aleksandryjska w Egipcie, Graver Maintenant - Dreux we Francji oraz  prywatnych (Chiny, USA, Niemcy, Włochy, Polska, Kanada, Słowenia, Węgry, Szwajcaria, Indie, Nepal). Współpracuje na stałe z prestiżowymi galeriami graficznymi : „PG Printmaker Gallery" w Australii
i „PrintSolo" w Anglii.  Pisze teksty o sztuce i kulturze Włoch do miesięcznika społeczno-kulturalny Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich "Bez Wierszówki".

W 2018 powstała praca dyplomowa pt. "Malgorzata Chomicz as a printmaker " - autor Anirbar Midya - Indira Kala Sangeet University Khairagarh (Indie)

Nagrody i wyróżnienia :

Nagroda II stopnia Rektora WSP w Olsztynie (1998) - za działalność kulturalną
Nagroda Prezydenta Miasta - I Biennale Plastyki Olsztyńskiej (1998)
Stypendystka Fundacji Jana Pawła II Polskiego Instytutu Kultury Chrześcijańskiej w Rzymie (2000)
Nagroda za grafikę - Olsztyńskie Biennale Plastyki „O Medal Prezydenta"
2000 (2000)Stypendystka Fonds d'Aide Aux Lettres Polonaises
Independantes w Paryżu (stypendium pobytowe w Rzymie i Florencji) (2001)
Nagroda II stopnia Rektora Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie (2001)
Stypendystka Miasta Olsztyn (2002)
Stypendystka Fundacji Jana Pawła II Polskiego Instytutu Kultury Chrześcijańskiej w Rzymie(2002)
Wyróżnienie Honorowe - Olsztyńskie Biennale Plastyki „O Medal Prezydenta" 2005 - BWA Olsztyn (2005)
Stypendium Rektora Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie (2004-2006)
Wyróżnienie Premio Internazionale di Grafica del Pomero - Milano (Włochy) (2006, 2007, 2011)
Nagroda Prezydenta Miasta Olsztyna w dziedzinie kultury m.in. za wspieranie kulturalnej współpracy pomiędzy Olsztynem a Perugią we Włoszech (2009)
Wyróżnienie Akcji Katolickiej Archidiecezji Warmińskiej za bezinteresowną pomoc na rzecz beneficjentów Wenty Dobroczynnej (2011)
I Nagroda - Premio DIEGO DONATI - II Biennale di Grafica Contemporanea - Perugia (Włochy) (2012)
Laur Marszałka Województwa Warmińsko-Mazurskiego Najlepszy z Najlepszych za rok 2012
Wyróżnienie - XII MIĘDZYNARODOWEGO BIENNALE GRABADO IM. "JOSEP DE RIBERA" XÀTIVA Hiszpania (2013)
Excellent Mini-prints (Wyróżnienie) - Guangzhou International Exlibris and Mini-prints Biennial- Chiny (2014)
Nagroda za grafikę - 2nd International Engraving Contest Garzapapel - Hiszpania (2014)
Nominowana do nagrody Gran Prix Premio Acqui - Acqui Terme - Włochy (2015)
SREBRNY LAUR Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie - Za zasługi dla rozwoju Uniwersytetu oraz zaangażowaną pracę naukowo-dydaktyczną i działalność na rzecz środowiska akademickiego (2015)
Nagroda II stopnia Rektora UWM - za działalność naukową (2015)
Gran Prix "Primo Assoluto" Międzynarodowego Biennale Citta di Perugia - Perugia (Włochy) (2016)Odznaka Honorowa „Zasłużony dla Kultury Polskiej" (2016)
Wyróżnienie - 3° Concorso di Xilografia "Ugo Maffi Città di Lodi", Lodi (Włochy) (2017)
Wyróżnienie za instalację Olsztyńskie Biennale Plastyki „O Medal Prezydenta" (2017)
Wyróżnienie - 8th International Biannial of Mini Print, Tetovo - Macedonia (2018)
Nagroda "I Santi di Diso" - International Engraving Prize "I Santi di Diso" - Włochy (2018)
I Nagroda - "First Prize Author's Wishes Italian Grafhic Art 2017/2018, Vigonza - Włochy (2018)
Wyróżnienie za małą formę graficzną na VIII Międzynarodowym Biennale Małej Formy Graficznej w Tetovo (8th International Biannial of Mini Print, Tetovo, Macedonia) (2018)
I Nagroda Triennale européenne de l’estampe contemporaine 2019 (Francja) (2019)

Zaproszona do udziału w międzynarodowych projektach :

  • Od roku 2014  udział w projekcie 4 graficzek „Collana Labirinti" (Gianna Bentivenga, Maria Pina Bentivenga, Małgorzata Chomicz, Elisabetta Diamanti). Projekt to tworzenie serii książek artystycznych  wykonanych w technikach wklęsłodruku lub wypukłodruku którym często towarzyszą teksty artystów  lub w wyniku współpracy z poetami. Każda z serii książek jest drukowana w 10 numerowanych egzemplarzach.
  • 2016 - Udział w międzynarodowym projekcie tematycznym "Zvuk - pokret - svijetlo" - projekt z inicjatywy Stwarzyszenia  "Studio Valeria"( Pula, Chorwacja), który łączy dźwięk, muzykę, słowo, ruch i sztuki wizualne.
  • Udział w międzynarodowym projekcie tematycznym „A Sense of Place"(2016/2017).
    Projekt został opracowany przez Istra Toner, artysty malarza i szkła, wraz z grupą artystów z różnych krajów. Projekt jest odpowiedzią artystyczną wyrażenia naszego pragnienia wizualnego opisania nasze doświadczenia z tego miejsca, które nazywamy naszym domem. Prace wystawiano w uczestniczących krajach partnerskich: Baltic twórczy w Liverpool (Wielka Brytania), Birkenhead Park Visitors Centre (Wielka Brytania), Australia ecc.
  • 2016/2017 - Udział w międzynarodowym projekcie tematycznym „Madre Mare" (książka artystyczna). Zaproszenie od Maddalena Castegnaro - szefa Prezydium Libro_SANNICOLA (LE), archiwum Menedżer artysty Book VERBAMANENT_SANNICOLA (LE) - zaproszenie skierowane do  artystów zajmujących się książką artystyczną.
  • 2016/2017 - "Un solo mare e la parola" - Udział w międzynarodowym projekcie tematycznym poświęconym "syryjskim uchodźcom" - organizowane przez Stowarzyszenie Grecam (Rzym) we współpracy z syryjską poetką Malak Sahioni. Zaproszenie do zilustrowania poprzez swoją pracę antologii poezji "Confini di sale"  poświęconej sprawie kryzysu uchodźców.
  • 2017- Udział w międzynarodowym projekcie w „Studio Valeria" ( Medulin, Chorwacja). Projekt miał na celu połączenie dwóch odrębnych dyscyplin artystycznych : grafiki warsztatowej i szkła artystycznego. Efektem końcowym projektu była wystawa w Muzeum Szkła Antycznego w Zadarze (Chorwacja) we wrześniu 2017 roku.
  • 2018 -  Udział w międzynarodowym projekcie tematycznym: " RABINDRANATH TAGORE. Il Canto della Vita" - zaproszenie skierowane do wybranych artystów zajmujących się książką artystyczną.