Współpraca z otoczeniem gospodarczym

  • Sympozjum Technika i Technologia w Przemyśle Mleczarskim (29 edycji)
  • Ogólnopolskie Święto Sera – Festiwal Serów i Twarogów Polskiego Mleczarstwa (8 edycji)
  • Konferencja Postęp w Technice, Technologii i Organizacji Mleczarstwa (10 edycji)
  • Warmińsko-Mazurskie Centrum-Doskonałości Mleczarstwa WAMADAIREC 2003-2006

 

    Współpraca z branżą mleczarską stanowi, obok realizacji zajęć dydaktycznych i prac badawczych, jeden z głównym filarów działalności Katedry Mleczarstwa i Zarządzania Jakością na Wydziale Nauki o Żywności Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie.
Pracownicy Katedry Mleczarstwa i Zarządzania Jakością czynnie uczestniczą w wielu inicjatywach z udziałem otoczenia społeczno-gospodarczego. W gronie wydarzeń, których głównym celem jest wymiana doświadczeń w obszarze innowacyjnych rozwiązań techniczno-technologicznych, dyskusja o aktualnych wyzwaniach branży, ale również podniesienie świadomości konsumenckiej w zakresie spożycia produktów mleczarskich, warto wymienić Sympozjum Technika i Technologia w Przemyśle Mleczarskim oraz Ogólnopolskie Święto Sera – Festiwal Serów i Twarogów Polskiego Mleczarstwa.
    Katedra Mleczarstwa i Zarządzania Jakością już od 1993 roku organizuje Sympozjum pt. Technika i Technologia w Przemyśle Mleczarskimprzy współudzialeorganizacji zrzeszających zakłady przemysłu mleczarskiego, tj. Krajowy Związek Spółdzielni Mleczarskich Związek Rewizyjny oraz przedstawicieli firm pracujących na rzecz branży mleczarskiej. Należy jednak wspomnieć, że pierwsze spotkanie kadry naukowej Katedry z przedstawicielami otoczenia gospodarczego przemysłu mleczarskiego, jeszcze przed oficjalnym I Sympozjum, miało miejsce w 1991 roku w Olsztynie.
Uczestnikami Sympozjum są menedżerowie oraz kadra i inżynieryjna zakładów mleczarskich w Polsce. 27. edycji sympozjum współorganizowało łącznie 100 firm działających na rzecz mleczarstwa. Spotkania rozpoczęły się w Mierkach, następnie odbywały się w Mikołajkach, Mrągowie, Iławie, a w ostatnich latach w Olsztynie. Dwadzieścia siedem lat to stosunkowo długi okres w przemianach społecznych, gospodarczych, ale też i w życiu pojedynczych osób. Tematyka i treści wystąpień, referatów, wykładów i dyskusji na sympozjach były w dużej mierze historią przemian, jakie zaszły w polskim mleczarstwie w minionym okresie. Gospodarka rynkowa, która cechuje się olbrzymią konkurencją, wymusza zmiany i wprowadzanie innowacji naukowo-technicznych, dlatego celem Sympozjum było i jest promowanie najnowszych osiągnięć technologicznych oraz rozpowszechnianie wiedzy z zakresu innowacyjnego mleczarstwa.
Za każdym dziełem czy też wykonaną pracą stoją konkretni ludzie i instytucje. Jako organizatorzy Sympozjum pracownicy Katedry tworzą atmosferę i warunki do spotkań, a tym samym lepszego wzajemnego poznania. Dużą pomoc organizatorzy otrzymują ze strony współpracujących firm, jak też uczestników reprezentujących branżę mleczarską, w tym z Krajowego Związku Spółdzielni Mleczarskich, Związku Rewizyjnego w Warszawie oraz Krajowego Stowarzyszenia Mleczarzy w Warszawie. W 2022 roku odbędzie się już XVIII edycja tego wydarzenia. Redakcja „Przeglądu Mleczarskiego” od wielu lat jest czynnym uczestnikiem Sympozjum i patronem medialnym.
    W działania Katedry Mleczarstwa i Zarządzania Jakością wpisują się również oczekiwania społeczności miasta i regionu, czego przykładem jest organizowane od 2013 roku Ogólnopolskie Święto Sera – Festiwal Serów I Twarogów Polskiego Mleczarstwa.Od lat niezmiennie przyświeca temu wydarzeniu idea, aby co roku olsztyński wrzesień kojarzony był przez mieszkańców regionu – konsumentów oraz producentów serów i twarogów z innowacyjnymi propozycjami asortymentowymi oraz nowymi odkryciami smakowymi. W programie dwudniowej, „mlecznej” imprezy, oprócz degustacji serów i twarogów na stoiskach producentów, organizowanych jest szereg atrakcji dla publiczności, m.in. prelekcje edukacyjne popularyzujące sery świata, tajniki jakości i trwałości produktów mleczarskich oraz rolę nabiału w diecie, mini pokazy technologiczno-laboratoryjne z zakresu przetwórstwa mleka przy aktywnym udziale publiczności, profesjonalne pokazy kulinarne oraz szereg konkursów, zabaw i gier „mleczarskich” dla najmłodszych na Uliczce Seromaniaków, w czym wspierają nas studenci z kół naukowych. Co roku stoiska wystawców podczas festiwalu odwiedza kilka tysięcy osób.
    Celem festiwalu jest ukazanie konsumentom najwyższej jakości oraz wartości odżywczej serów i twarogów produkowanych przez krajowy przemysł mleczarski oraz indywidualnych producentów, a także kształtowanie od najmłodszego pokolenia poprawnych nawyków żywieniowych, wpisujących w dietę nabiał. Corocznie projekt wspiera około 30 wystawców – najlepszych krajowych zakładów mleczarskich, członków sieci „Dziedzictwo Kulinarne Warmia Mazury Powiśle” oraz firm pracujących na rzecz mleczarstwa. Współorganizatorem festiwalu od początku jest KZSM Zw. Rew. w Warszawie. Impreza objęta jest patronatem honorowym Marszałka Województwa Warmińsko-Mazurskiego, Prezydenta Olsztyna, JM Rektora Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego, a także Komitetu Nauk o Żywności i Żywieniu PAN oraz Polskiej Izby Produktu Regionalnego i Lokalnego. Od 1. edycji Festiwal objęty jest patronatem medialnym „Przeglądu Mleczarskiego”. W 2022 roku jest planowana organizacja już VIII edycja Ogólnopolskiego Święta Sera.