JESTEŚMY W SZANGHAJSKIM GLOBALNYM RANKINGU PRZEDMIOTÓW AKADEMICKICH

NAUKI O ŻYWNOŚCI, obok nauk weterynaryjnych to dwa obszary nauk prowadzonych na naszym uniwersytecie, które zostały sklasyfikowane w szanghajskim Globalnym Rankingu Przedmiotów Akademickich. I to na dobrym miejscu w świecie
Akademicki Ranking Uniwersytetów Świata to zestawienie prowadzone przez Instytut Szkolnictwa Wyższego przy Uniwersytecie Jiao Tong w Szanghaju - jeden z 4 najbardziej prestiżowych i najważniejszych światowych rankingów. Klasyfikuje osiągnięcia naukowe i badawcze wyższych uczelni. Oprócz rankingów uniwersytetów instytut prowadzi także Globalny Ranking Przedmiotów Akademickich (GRAS).
Globalny ranking przedmiotów akademickich zawiera rankingi uniwersytetów w 54 dziedzinach z zakresu nauk: ścisłych, przyrodniczych, inżynierii, nauk medycznych, społecznych. GRAS 2021 obejmuje ponad 1800 z 4000 uniwersytetów w 93 krajach i regionach świata. W GRAS 2021 prowadzi Uniwersytet Harvarda legitymujący się 15 najlepszymi przedmiotami akademickimi przed Massachusetts Institute of Technology - 6 przedmiotów.
- Bardzo mnie cieszy, że w jednym z najbardziej prestiżowych rankingów znalazły się nasze dyscypliny związane z naukami przyrodniczymi, w szczególności food sciences and technology. Jest to najlepsza lokata spośród wszystkich uczelni w Polsce, w których ta dyscyplina jest uprawiana (...) – mówi prof. Jerzy Przyborowski, rektor UWM
Prof. dr hab. inż. Małgorzata Darewicz – DZIEKAN WWYDZIAŁU NAUKI O ŻYWNOŚCI UWM W OLSZTYNIE:
Jesteśmy w tym rankingu notowani pierwszy raz. Traktuję to więc jako nasz wielki sukces i wyróżnienie, ale szczerze mówiąc nie dziwię się temu. Czemu? Bo to jest efekt ostatnich 5-6 lat intensywnej pracy wszystkich pracowników naszego wydziału – ich wyjazdów na konferencje i staże, publikacji w dobrych czasopismach, coraz szerszej współpracy międzynarodowej. Efekt naszych wysiłków zaczyna być dostrzegany.
(...)
Niedawno w rankingu Times Higher Education (THE) w klasyfikacji zrównoważonego rozwoju miast i społeczności UWM zajął 2. miejsce w Polsce. Jest to ranking opracowywany po raz 3. przez brytyjski tygodnik specjalizujący się w publikowaniu wiadomości na temat szkolnictwa wyższego. To czołowa publikacja w Wielkiej Brytanii.