Baza aparaturowa

  1. Stanowisko do skanowania 3D i drukowania 3D. Stanowisko składa się z laserowego skanera 3D firmy Nextengine HD wraz z oprzyrządowaniem i oprogramowaniem oraz drukarki 3D Graften One. Stanowisko umożliwia wykonywanie modeli 3D badanych próbek oraz druk gotowych modeli.
  2. Stanowisko do badania procesów z wykorzystaniem kamery do szybkich zdjęć. Stanowisko składa się z kamery do szybkich zdjęć Olympus i Speed 3 wraz z oprzyrządowaniem i oprogramowaniem. Stanowisko umożliwia rejestrację badanych procesów oraz ich analizę za pomocą dedykowanego oprogramowania.
  3. Stanowisko do badania zjawisk termicznych z wykorzystaniem kamery termowizyjnej. Stanowisko składa się z kamery termowizyjnej FLIR T 250. Stanowisko umożliwia rejestrację zmian temperatury badanych procesów w zakresie od -20oC do 250oC oraz ich analizę.
  4. Stanowiska do badania właściwości mechanicznych surowców naturalnych, tworzyw sztucznych i metali. Stanowisko składa się ze statywu pomiarowego MultiTest 1-i firmy Mecmesin, głowic 100N, 500N i 1000N oraz mikrotomu saneczkowego Zeiss Hyrax S30. Stanowisko umożliwia wykonanie prób ściskania, rozciągania, zginania, cięcia i penetracji badanych próbek.
  5. Stanowisko do komputerowej analizy obrazu. Stanowisko składa się z mikroskopu optycznego stereoskopowego Zeiss Stereo Discovery V8, mikroskopu Zeiss Primo Star, kamery cyfrowej AxioCam Erc5s, analizatora wielkości cząstek OPG STARLITE 200, aparatu cyfrowego Casio Exilim HS EX-F1 oraz programu Carl Zeiss Imaging Systems AxioVision v. 4.8.2. Stanowisko umożliwia wykonanie i analizę obrazów mikroskopowych oraz innych obrazów wykonanych techniką cyfrową.
  6. Stanowiska do określania podstawowych wielkości fizycznych surowców naturalnych. Stanowisko składa się z wagoszuszarki Radwag Max 50/WH, wagi elektronicznej Radwag PS1000/C/2, wagi analitycznej Radwag WAA 100/C/2, przyrządów do badania współczynnika tarcia statycznego i kinetycznego.
  7. Stanowiska komputerowe z oprogramowaniem do modelowania matematycznego.  Pracownia składa się z 17 komputerów z zainstalowanym oprogramowaniem do projektowania 3D, (programy Solid Edge i Solid Works), programami do wykonywania grafiki komputerowej (pakiet Corel Draw) oraz obliczeń matematycznych (program Mathcad i Statistica).
  8. Stanowiska do obłuskiwania nasion.
    Stanowisko składa się z laboratoryjnego obłuskiwacza do nasion zbóż, obłuskiwacza tarczowego do nasion roślin oleistych i laboratoryjnego separatora pneumatycznego. Stanowisko umożliwia usuwanie okrywy owocowo-nasiennej z nasion takich gatunków roślin jak: orkisz, rzepak, gorczyca, lnianka, len i podobne.
  9. Stanowisko do oceny równomierności wysiewu nasion dozowanych siewnikami rzędowymi i punktowymi. Stanowisko składa się z układu napędowego, układu pomiarowo-rejestrujący przebieg procesu siewu nasion i układu kontrolno-sterującego zespołami roboczymi stanowiska badawczego oraz czterech alternatywnych elektronicznych układów pomiarowych. Stanowisko badawcze z własnym oprogramowaniem umożliwia ocenę jakości (równomierności podłużnej) wysiewu nasion dozowanych zespołami wysiewającymi siewników rzędowych i punktowych.
  10. Stanowisko laboratoryjne do oceny jakości (parametrów) sadzenia ziemniaków. Stanowisko składa się z układu napędowego, układu pomiarowo-rejestrujący przebieg procesu siewu nasion i układu kontrolno-sterującego zespołami roboczymi stanowiska badawczego. Stanowisko badawcze umożliwia ocenę jakości (równomierności) wysadzania bulw ziemniaka w zależności od parametrów eksploatacyjnych zespołu wysadzającego i warunków polowych (ukształtowania terenu).
  11. Mobilne stanowisko do pobierania prób glebowych. Stanowisko składa się z urządzenia do pobierania prób gleby Profi 90 firmy Fritzmaier Umwelttechnik i ciągnika Claas Axos 330 z układem jazdy automatycznej. Stanowisko jest przeznaczone do pobierania prób glebowych na maksymalną głębokość do 90 cm z możliwością podziału pobranej próby na trzy warstwy z jednoczesnym zapisem położenia punktu poboru z użyciem technologii GPS.
  12. Mobilne stanowisko do wyznaczania stref zmienności gęstości łanu. Stanowisko składa się z urządzenia Crop Meter do wyznaczania stref zmienności gęstości łanu i ciągnika Claas Axos 330 z układem jazdy automatycznej. Stanowisko jest przeznaczone do wyznaczania stref zmienności gęstości łanu i sterowania dawką nawozów azotowych i środka chemicznego (fungicydów i regulatorów wzrostu) w trakcie wykonywania zabiegów z użyciem technologii GPS.
  13. Mobilne stanowisko do określenia stanu roślin w uprawach rolniczych i na terenach leśnych. Stanowisko składa się z bezzałogowego statku powietrznego w układzie wielowirnikowym o napędzie elektrycznym (dron) z układem pozycjonowania GNSS z możliwością użycia RTK wspomaganego układem pozycjonowania optycznego oraz systemu obrazowania multispektralnego wraz z oprogramowaniem do obróbki zdjęć w paśmie multispektralnym. Aparatura jest przeznaczona do monitorowania terenów leśnych i pól uprawnych – określenia stanu upraw, tj. oceny uszkodzeń roślin w wyniku złego przezimowania, określenia niedoboru składników pokarmowych (zastosowanie multispektralnej kamery do wyznaczenia wartości znormalizowanego wskaźnika współczynnika wegetacji NDVI), zaplanowania ukierunkowanego, precyzyjnego nawożenia, zidentyfikowania obszarów o niewystarczającym nawodnianiu, wykrycia szkodników.
  14. Zestaw stanowisk z oprogramowaniem do symulacji pracy maszyn rolniczych z modelem rozsiewacza nawozów GeoSpread. Zestaw składa się ze stanowiska z oprogramowaniem symulującym pracę maszyn rolniczych z automatycznym sterowaniem sekcjami roboczymi i systemem zmiennego dawkowania oraz stanowiska z modelem rozsiewacza nawozów GeoSpread z zestawem płyt symulujących strefy nawożenia oraz układu ważącego.
  15. Stanowisko  oznaczenia zawartości azotu.
    Stanowisko wyposażone jest w KejFlex K-360, Skruber B414, Speeddigester K349.
  16. Stanowisko oznaczania zawartości tłuszczu.
    Stanowisko wyposażone jest Extraction system B-811.
  17. Stanowisko do przygotowania materiału do analizy chemicznyj. Stanowisko wyposażone jest  w  B- 411 Hydrolysis unit, Centrifuge MPW – 351.
  18. Stanowisko do określenia właściwości aerodynamicznych materiałów rolniczych.
    Składa się z klasyfikatora pneumatycznego K – 293 o pionowym kanale aspiracyjnym.
    Na stanowisku możliwy jest rozdział II wybranych gatunków nasion w zależności od ich prędkości krytycznej unoszenia.
  19. Stanowisko do rozdziału mieszaniny ziarnistej pod względem ich długości. Prototyp chroniony patentem nr. Pat.215726.
    Składa się ze stożkowej powierzchni roboczej z wgłębieniami obracającej się w wokół własnej poziomej osi 01 i w obiegu wokół osi pionowej 02. Wewnątrz stożka umieszczono rynnę na frakcję krótką o zmiennym kącie ustawienia krawędzi roboczej, a pod powierzchnią wokół osi 02 rynnę zbiorcza na frakcję długą. Dostarczana na powierzchnię roboczą z wgłębieniami mieszanina rozdzielana jest na dwie frakcje. Krótką wydzielaną wgłębieniami do rynienki i długą przemieszczającą się po jej powierzchni i wypadającą na jej końcu do rynny zbiorczej. Stanowisko posiada dwa układy napędowe pozwalające na ruch powierzchni roboczej wokół osi 01 oraz jednocześnie wokół osi 01 i 02.
  20. Stanowisko do frakcjonowania mieszanin ziarnistych pod względem ich grubości. Prototyp chroniony patentem nr. Pat.23403.
    Składa się z stożkowej powierzchni roboczej z prętami umieszczonymi na obwodzie pierścieni mocujących. Mocowanie prętów zapewniono w ten sposób  by uzyskać wzrost szczelin od wlotu do wylotu ze stożka. Stanowisko umożliwia uzyskanie od kilku do kilkunastu frakcji rozdzielanej mieszaniny przy jednokrotnym zastosowaniu procesu przesiewania.
  21. Stanowiska do badania sprawności technicznej opryskiwaczy składające się z:
    • urządzenia do badania pomp opryskiwaczy Erst Herbst Landtechnik, typ: ROT-350/16/10, nr 971029
    • przyrządu probierczego Schachter do atestacji opryskiwaczy sadowniczych.
    • przyrządu do badania ciśnieniomierzy opryskiwaczy.
    • elektronicznego stołu do badania opryskiwaczy polowych, typ Sprayer test 1000, firmy PESSL Instruments,  nr 2009
    • stołu rowkowego przewoźnego do pomiaru rozkładu poprzecznego cieczy opryskiwaczy polowych.
    • stanowiska do badania rozkładu cieczy na powierzchni redlin oraz specjalistycznego oprogramowania służącego obsłudze elektronicznego stołu do badania opryskiwaczy sadowniczych oraz elektronicznego stołu do badania opryskiwaczy polowych.