English French German Italian Portuguese Russian Spanish

Koła naukowe

Statystyki

Użytkowników : 871
Artykułów : 135
Zakładki : 6
Odsłon : 343428

Współpraca

B&R

Subskrypcja RSS


Pracownia Mechatroniki Pojazdów PDF Drukuj

W Pracowni Mechatroniki Pojazdów studenci mają możliwość zdobycia umiejętności z zakresu podstaw mechatroniki a w szczególności sensoryki i aktoryki. Zajęcia laboratoryjne obejmują budowę elementów wyposażenia elektrycznego i elektronicznego stosowanego w pojazdach samochodowych i maszynach roboczych. Studenci zdobywają wiedzę z zakresu działania systemów i układów mechatronicznych, poznają podstawowe układy sterowania i regulacji. W szczególności Pracownia jest wyposażana w panelowe systemy techno-dydaktyczne umożliwiające  nauczanie i zdobywanie umiejętności w zakresie mechatroniki pojazdów i maszyn roboczych oraz diagnostyki układów samochodowych. Pracownia wyposażona jest w najnowsze pomoce dydaktyczne i specjalistyczne oprogramowanie. Pomoce odzwierciedlają nowoczesne technologie stosowane w motoryzacji i są przeznaczone do nauki elektroniki, elektromechaniki i mechatroniki oraz diagnostyki systemów samochodowych. Zajęcia w pracowni odbywają się w systemie laboratoryjnym.

 

Wyposażenie Pracowni Mechatroniki Pojazdów

 

Stanowisko demonstracyjne Zespół sterowania silnikiem ZS typu Common Rail -  przeznaczone jest do prezentowania działania elementów elektronicznych, mechanicznych i hydraulicznych wchodzących w skład systemu sterowania i zasilania paliwem współczesnych silników wysokoprężnych z zapłonem typu CR/EDC.

alt
 
 
Stanowisko do badań czujników i przetworników układu sterowania pracą silnika.
„Sensoryka systemów pojazdowych” w postaci zestawu czujników występujących w systemach elektronicznego sterowania pracą silnika umożliwia  pomiary sygnałów i opracowanie charakterystyk czujników stosowanych w elektronicznych systemach sterowania praca silnika.
alt
 
 

Zestaw panelowy  "Aktoryka systemów pojazdowych" umożliwia poznanie  działania wykonawczych elementów elektronicznych, mechanicznych i hydraulicznych oraz ich  weryfikację i ocenę parametrów podzespołów systemu.

alt
 
 

Zestaw panelowy  „Podstawy elektroniki i elektrotechniki pojazdowej” umożliwia naukę łączenia i pomiary podstawowych obwodów prądu stałego i zmiennego,  ocenę parametrów podzespołów elektronicznych takich jak; rezystancje, pojemności, indukcyjności, półprzewodników, optoelektroniki, oraz podstawowych układów elektroniki analogowej i cyfrowej.

alt
 
 

Stanowisko dydaktyczne „Sieci wymiany danych CAN” – umożliwia poznanie budowy i działania sieci CAN wykorzystywanych w elektronicznym wyposażeniu pojazdów samochodowych.

alt
 
 

Zestawy "Uni-Train" - system "Uni-Train" jest systemem bazującym na najnowszych osiągnięciach metodyki i dydaktyki, łączy zagadnienia teoretyczne z ich praktyczną interpretacją w układy elektroniczne, elektryczne i elektrotechniczne. Interfejs pomiarowy zapewnia analogowe i cyfrowe wejścia i wyjścia pomiarowe i sterujące. Wraz z dużą ilością wirtualnych przyrządów student ma wysokiej klasy instrumenty pomiarowe. Do interfejsu można podpiąć dowolną ilość modułów pomiarowych celem realizowania ćwiczeń.
Oprogramowanie interfejsu – LabSoft jest otwartą platformą eksperymentalną, która zapewnia dostęp do wszystkich mediów systemu UniTr@in-I i służy do realizowania i dokumentowania przebiegu ćwiczeń.

alt
 
 
MECHATRONIKA |