Koła naukowe

B&R

Subskrypcja RSS

O Mechatronice PDF Drukuj

Mechatronika to synergiczna kombinacja mechaniki, elektronicznego sterowania i systemowego myślenia przy projektowaniu produktów i procesów produkcyjnych.

kolowy pl

Słowo mechatronika jest połączeniem dwóch słów: mechaniki i elektroniki.

Po raz pierwszy terminem „mechatroniczny” nazwano sterownik elektroniczny silnika elektrycznego, opracowany w 1971 r w japońskiej firmie Yaskawa Electric Corporation i nazwę tę chroniono znakiem handlowym do 1982 r.

Przyjmuje się, że pierwszym systemem mechatronicznym była obrabiarka sterowana programowo do produkcji żeber skrzydła samolotowego, opracowana w 1949 r  w  Massachussetts Institute of Technology (MIT) w USA.

Mechatronika jest to nowa rozwijająca się bardzo szybko dziedzina nauki i techniki.W uczelniach zachodniej Europy kształcenie mechatroników zaczęło się już w  połowie  lat 90-tych.

Jesteśmy otoczeni produktami mechatronicznymi, od sprzętu audio – wideo, gospodarstwa domowego, a na nowoczesnej inżynierii medycznej, transportowej i obrabiarkowej kończąc.

MECHATRONIKA |