Koła naukowe

Dyscyplina naukowa – Wzornictwo przemysłowe

Kwalifikacje I stopnia – projektant wzornictwa przemysłowego

Ukończone studia:

Wyższa Szkoła Pedagogiczna w Krakowie Matematyczno – Fizyczno -Techniczny Wychowanie Techniczne

Praca magisterska:

1974, doc. dr inż. M. Głodo „Wentylacja i klimatyzacja w zakładach produkcyjnych"

Rozprawa doktorska:

1997, prof. dr hab. Krzysztof Meisner, „ Studia nad światem złudzeń optycznych" Akademia Sztuk Pięknych w Poznaniu, Wydział Architektury Wnętrz i Wzornictwa Przemysłowego

Medale / odznaczenia / nagrody / wyróżnienia

- Odznaka Honorowa "Zasłużonym dla Warmii i Mazur" 1985

- Nagroda Rektora: 1982,1987, 1997 -

Wykaz prac naukowych

Oryginalne naukowe prace twórcze

1. Z. Aleksiejczyk, J. Sobkowska, B. Najda, 1985. Struktura i sezonowość spożycia żywności przez czteroosobowe rodziny pracownicze regionu olsztyńskiego w latach 1980/82. Rocznik Państwowego Zakładu Higieny, nr 3/85.

2. J. Sobkowska, Z. Aleksiejczyk, 1985. Zadania pracy techniki w zakresie rozwijania kultury żywienia. Zeszyty Naukowe, WSP Bydgoszcz.

3. J. Sobkowska, Z. Aleksiejczyk, 1986. Potrzeba rozwijania kultury żywienia w aktualnych warunkach ekonomicznych kraju. Zeszyty Naukowe WSP Opole.

Prace, artykuły, materiały dla praktyki o charakterze naukowym, popularnym, dydaktycznym i artystycznym

1. Z. Aleksiejczyk, J. Sobkowska, 1984. Receptury potraw warmińskich. Przegląd Gastronomiczny nr4/84.

B. PRACE WYKONANE PO UZYSKANIEM STOPNIA NAUKOWEGO DOKTORA

Oryginalne naukowe prace twórcze

1. J. Sobkowska, 2000. Extending of imagination". Proceedings of 3 rd seminar GEOMETRY AND GRAPHICS IN TEACHING CONTEMPORARY ENGINEER. Ośrodek Geometrii I Grafiki Inżynierskiej, Politechnika Śląska.

2. J. Sobkowska, 2001. Złudzenia optyczne. Biuletyn Polskiego Towarzystwa Geometrii i Grafiki Inżynierskiej, Gliwice.

3. J. Sobkowska, 2004. Złudzenia optyczne – wybrane zagadnienia. Wydział Nauk Technicznych UWM, Olsztyn. ( wydanie książkowe)

Referaty, doniesienia, streszczenia i komunikaty naukowe

1. M. Osińska, J. Sobkowska, 1994. Praktyki pedagogiczne w kształceniu nauczycieli techniki. Międzynarodowa Konferencja Naukowa na temat: Kształcenie i doskonalenie nauczycieli techniki i informatyki w okresie transformacji ustrojowej, Wyższa Szkoła Inżynierska w Koszalinie.

2. J. Sobkowska, M. Osińska, 1994. Rola i znaczenie kultury plastycznej w procesie kształcenia nauczycieli techniki. Międzynarodowa Konferencja Naukowa na temat: Kształcenie i doskonalenie nauczycieli techniki i informatyki w okresie transformacji ustrojowej, Wyższa Szkoła Inżynierska w Koszalinie.

3. J. Sobkowska, 1999. Złudzenia optyczne. Konferencja o geometrii, Wydawnictwo Politechniki Częstochowskiej, Częstochowa.

4. J. Sobkowska, 2000. Kształtowanie wyobraźni poprzez złudzenia optyczne. IV Konferencja Naukowo-Techniczna nt. „Aktualne problemy naukowo-badawcze budownictwa". Wydawnictwo UWM, Olsztyn- Łańsk.

5. J. Sobkowska, 2002. Złota proporcja. V Konferencja Naukowo-Techniczna „Aktualne problemy naukowo – badawcze budownictwa", Instytut BiIS, Wydział NT UWM Olsztyn – Lańsk.

6. J. Sobkowska, 2007. Sens obecności rysunku odręcznego i grafiki inżynierskiej w kształceniu inżynierów. Edukacja Techniczna i Informatyczna pod redakcją: M. Kajdasz - Aoulii, A.M. Michalskiego i E. Podolskiej - Filipowicz, Bydgoszcz

1. J. Sobkowska, S. Sobkowski 1997. Lampa. III nagroda. Katalog Biennale Sztuki Projektowania. Kraków.

2. J. Sobkowska, S. Sobkowski, 1999. Zegar. Katalog Biennale Sztuki Projektowania. Kraków.

3. J. Sobkowska, S. Sobkowski, 2001. Zabawka. Katalog Biennale Sztuki Projektowania. Kraków.

4. J. Sobkowska, 2004. Kanon geometrii. Technical News, Lviv State Polytechnical University – Ukraine.

5. J. Sobkowska, 2005. Zastosowanie lustrzanych odbić do tworzenia artystycznych obrazów. Technical News, Lviv State Polytechnical University – Ukraine.

6. J. Sobkowska, 2006. Dydaktyczna przydatność złudzeń optycznych w kształceniu specjalistów różnych zawodów. Technical News, Lviv State University – Ukraine.

7. J. Sobkowska, E. Siwczyk, 2008. Projektowanie estetyczne przekazu wizualnego. Technical News, Lviv State University Ukraine.

8. J. Sobkowska, E. Siwczyk, 2009. Zabawa jako trening umysłu. Technical News, Lviv State University – Ukraine.

9. J. Sobkowska, E. Siwczyk, 2010. Projektowanie wzorów dekoracyjnych z wykorzystaniem tangramu. Technical News, Lviv State University – Ukraine.

10. J. Sobkowska, E. Siwczyk, 2011. Projektowanie celtyckich wzoró↕w dekoracyjnych. Technical News, Lviv State University – Ukraine ISSN 1992-8149, s. 103 .

Udział w ogólnopolskich wystawach:

1. Galeria Bunkier Sztuki, Kraków 1997, Lampa.

2. Galeria Bielska BWA, Bielsko-Biała 1997, Lampa.

3. Jesienne Targi Artykułów Konsumpcyjnych „Wszystko dla domu" Poznań 1997, Lampa.

4. Galeria Bunkier Sztuki, Kraków 1999, Zegar.

5. Galeria Bielska BWA, Bielsko-Biała 1999, Zegar.

6. Państwowa Galeria Sztuki w Sopocie, Sopot 1999, Zegar.

7. Miejska Galeria Sztuki w Częstochowie 1999, Zegar.

8. Galeria Bunkier Sztuki, Kraków 2001, Zabawka.

9. Galeria Sztuki w Legnicy 2002, Zabawka.

MECHATRONIKA |