Wydział Nauk Technicznych kontynuuje ponad 50 lat tradycji studiów technicznych w Olsztynie. Wydział posiada kategorię naukową A.

Wydział ukończyło tysiące absolwentów, którzy stanowią większość kadry inżynierskiej firm produkcyjnych w Olsztynie i województwie oraz znajdują zatrudnienie w fimach spoza regionu.

SIEDZIBA GŁÓWNA WYDZIAŁU NAUK TECHNICZNYCH
przy ul. Oczapowskiego 11 w Olsztynie

W dydaktyce wszystkich kierunków studiów na naszym Wydziale wykorzystywane są nowoczesne technologie, w tym:
• najnowsze osiągnięcia w konstrukcji, wytwarzaniu i eksploatacji maszyn i urządzeń,
• najnowsze technologie w zakresie procesów sterowania i diagnostyki,
• komputerowe wspomaganie projektowania oraz komputerowe wspomaganie analiz inżynierskich.

MIASTECZKO UNIWERSYTECKIE
Uniwersytet Warmińsko-Mazurski umiejscowiony jest w Kortowie, dzielnicy Olsztyna, tworząc wyodrębnione miasteczko uniwersyteckie, które jest powszechnie uznawane za najpiękniejszy kampus akademicki w Polsce i jeden z najpiękniejszych w Europie.
W obszarze miasteczka uniwersyteckiego są parki i dwa jeziora. Nad Jeziorem Kortowskim o powierzchni 95 ha są znakomite warunki do wypoczynku i uprawiania sportów wodnych. Dostępna jest wypożyczalnia kajaków, rowerów wodnych i żaglówek, pływalnia uniwersytecka, a także stadnina koni.
W kortowskim miasteczku studenci mają wszystko, co potrzebne do nauki, rozwijania pasji oraz wypoczynku. Parlament Studentów Rzeczpospolitej Polskiej przyznał UWM już dwa razy (w 2004 i 2008 roku) tytuł Uczelni przyjaznej studentom. W 2011 roku Kortowo otrzymało nagrodę miesięcznika „National Geographic Traveler” w plebiscycie „7 nowych cudów Polski”.
Uniwersytet dysponuje 11 domami studenckimi,które są zlokalizowane głównie w Kortowie.