Historia PDF Drukuj Email

┬á┬á┬á Katedra Rehabilitacji powsta┼éa decyzj─ů Wydzia┼éu Nauk Medycznych i Senatu Uniwersytetu Warmi┼äsko-Mazurskiego w Olsztynie ÔÇô uchwa┼é─ů nr 17 z dnia 16 czerwca 2008 roku. W ramach jej struktury organizacyjnej utworzono Klinik─Ö Rehabilitacji z Przykliniczn─ů Poradni─ů Rehabilitacyjn─ů.
┬á┬á ┬áCelem powo┼éania Katedry by┼éo stworzenie bazy dla dzia┼éalno┼Ťci naukowej i dydaktycznej w zakresie rehabilitacji medycznej.
┬á┬á ┬áKierownikiem Katedry i Kliniki Rehabilitacji zosta┼é prof. dr hab. n. med. Ireneusz M. Kowalski. Ponadto w Katedrze Rehabilitacji zatrudniony jest: adiunkt, ┬áasystent, wyk┼éadowca - mgr psychologii klinicznej oraz specjalista ÔÇô dr n. med. i starszy referent.
┬á ┬á Od dnia 01 lipca 2012 roku Katedra i Klinika Rehabilitacji ma swoj─ů siedzib─Ö w Wojew├│dzkim Specjalistycznym Szpitalu Dzieci─Öcym w Olsztynie.
┬á┬á ┬áKatedra zajmuje si─Ö kszta┼éceniem student├│w z zakresu rehabilitacji medycznej oraz realizacj─ů innych przedmiot├│w medycznych na kierunkach lekarskim, piel─Ögniarskim, ratownictwa medycznego i dietetyki oraz zootechniki takich jak: badanie fizykalne, traumatologia narz─ůdu ruchu z neurochirurgi─ů, psychologia og├│lna, psychologia kliniczna, podstawy psychologii, warsztaty adaptacyjne, zasady publikacji prac naukowych, zintegrowane nauczanie problemowe, rehabilitacja w je┼║dziectwie, rehabilitacja i piel─Ögnowanie niepe┼énosprawnych.
┬á┬á ┬áKlinika Rehabilitacji powsta┼éa decyzj─ů Wydzia┼éu Nauk Medycznych i Senatu Uniwersytetu Warmi┼äsko-Mazurskiego w Olsztynie ÔÇô uchwa┼é─ů nr 17 z dnia 19 wrze┼Ťnia 2008 roku. Od 01 lipca 2012 roku ma swoj─ů siedzib─Ö w Wojew├│dzkim Specjalistycznym Szpitalu Dzieci─Öcym w Olsztynie. Klinika Rehabilitacji ┼Ťwiadczy us┼éugi w zakresie rehabilitacji og├│lnoustrojowej i neurologicznej, w trybie stacjonarnym (25 ┼é├│┼╝ek) oraz dziennym i ambulatoryjnym, na ┼é─ůcznej powierzchni u┼╝ytkowej 2 800 m2, w┼é─ůcznie z Dzia┼éem Rehabilitacji, Poradniami Wad Postawy i Rehabilitacji, a tak┼╝e wsp├│┼épracuj─ůcymi o┼Ťrodkami rehabilitacji mowy, s┼éuchu, wzroku i psychologii. wi─Öcej informacji www.wssd.olsztyn.pl
┬á┬á ┬áKatedra Rehabilitacji prowadzi dzia┼éalno┼Ť─ç naukow─ů i badawcz─ů oraz mi─Ödzynarodow─ů wsp├│┼éprac─Ö naukow─ů. Jednostka realizowa┼éa tak┼╝e podyplomowe, obowi─ůzkowe, og├│lnopolskie kursy w kooperacji z Centrum Medycznego Kszta┼écenia Podyplomowego (CMKP) w zakresie rehabilitacji pulmonologicznej od 2010 roku w liczbie 2 x 35 uczestnik├│w w ci─ůgu roku.
     Prof. dr hab. med. Ireneusz M. Kowalski jest redaktorem i członkiem Komitetu Naukowego Journal of Elementology (Impact Factor 0,634), redaktorem naczelnym Polish Annals of Medicine, członkiem Rady Naukowej The Journal of Spine Surgery, członkiem Zespołu Konsultantów Polish Journal of Rehabilitation Research, konsultantem naukowym Ogólnopolskiego Informatora Osób Niepełnosprawnych.