Kalos Kagathos Drukuj

Koło naukowe Kalos Kagathos

Studenckie Ko┼éo Naukowe Chirurgii G┼éowi i Szyi┬áKalos Kagathos zosta┼éo powo┼éane dnia 24.10.2016 r. Opiekunem Ko┼éa jest prof. dr hab. n. med. Andrzej Kukwa ÔÇô kierownik Kliniki Otorynolaryngologii, Chor├│b G┼éowy i Szyi Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Olsztynie. Jednocze┼Ťnie wsp├│┼épracujemy z dr n. med. Ann─ů Dudzi┼äsk─ů-Filkiewicz ÔÇô pracownikiem Oddzia┼éu Chirurgii Szcz─ÖkowoÔÇôTwarzowej ww. szpitala.┬áZa┼éo┼╝eniem Ko┼éa jest interdyscyplinarne podej┼Ťcie do schorze┼ä g┼éowy ÔÇô szczeg├│lnie w regionie twarzy oraz schorze┼ä szyi. Poniewa┼╝ w obr─Öbie g┼éowy i szyi znajduje si─Ö wiele strategicznych dla funkcjonowania ca┼éego organizmu narz─ůd├│w, pragniemy zwr├│ci─ç uwag─Ö na potrzeb─Ö wsp├│┼épracy specjalist├│wz r├│┼╝nych dziedzin medycyny celem uzyskiwania mo┼╝liwie najlepszych efekt├│w leczenia. Nierzadko podczas skomplikowanych zabieg├│w w obr─Öbie g┼éowy bierze udzia┼é ca┼éy zesp├│┼é specjalist├│w: laryngolog├│w, chirurg├│w szcz─ÖkowoÔÇôtwarzowych, naczyniowych, neurochirurg├│w oraz chirurg├│w plastycznych. Opr├│cz aspektu leczniczego zabieg├│w w rejonie twarzy niezmiernie istotny jest r├│wnie┼╝ aspekt estetyczny. St─ůd Kalos Kagathos, kt├│re w j─Özyku starogreckim oznacza dos┼éownie ÔÇ×pi─Ökny i dobryÔÇŁ. Ta antyczna idea ┼é─ůczy w sobie warto┼Ťci estetyki i etyki zak┼éadaj─ůc osi─ůganie idea┼éu poprzez post─Öpowanie dobre ÔÇô w┼éa┼Ťciwe ÔÇô praktyczne, z jednoczesnym uwzgl─Ödnieniem efekt├│w estetycznych dzia┼éa┼ä. Dlatego Ko┼éo pragnie wsp├│┼épracowa─ç i w┼é─ůcza─ç w swoje dzia┼éania lekarzy r├│┼╝nych specjalizacji dla budowania holistycznego podej┼Ťcia student├│w do chor├│b g┼éowy i szyi.

Opiekun Koła:

• lek. dent. Tomasz Rafa┼éko
  • lek. Aneta Szalacha-Szczur
Koordynatorzy:
  • Koordynator pracy student├│w na oddzia┼éach i bloku operacyjnym: Mariusz K─Öska
  • Koordynator do spraw organizacji warsztat├│w chirurgicznych: ┬á ┬á ┬á Adrian G├│rski
  • Koordynator do spraw konferencji: ┬á ┬á ┬á ┬á ┬á ┬á ┬á ┬á ┬á ┬á ┬á ┬á ┬á ┬á ┬á ┬á ┬á ┬á ┬á ┬á ┬á Agnieszka Burak
  • Koordynator do spraw akcji "┼üap oddech": ┬á ┬á ┬á ┬á ┬á ┬á ┬á ┬á ┬á ┬á ┬á ┬á ┬á ┬á ┬á ┬á Magda Szyma┼äska
Warsztaty┬á Szycia┬á Chirurgicznego odby┼éy si─Ö dnia 29.11.16 r. Opiekunem warsztat├│w by┼éa dr n. med. Anna Dudzi┼äska-Filkiewicz. Podczas zaj─Ö─ç uczestnicy zapoznali si─Ö z zasadami bezpiecze┼ästwa obowi─ůzuj─ůcymi podczas zabieg├│w chirurgicznych, zasadami aseptyki i antyseptyki, zaznajomili si─Ö z podstawowymi narz─Ödziami chirurgicznymi i materia┼éami szewnymi oraz ─çwiczyli najwa┼╝niejsze w─Öz┼éy chirurgiczne.

Szycie

Niniejsze spotkanie rozpocz─Ö┼éo cykl warsztat├│w doskonalenia umiej─Ötno┼Ťci szycia chirurgicznego na rok 2016/17. Na kolejnych zaj─Öciach planujemy przedstawi─ç uczestnikom podstawy Z plastyki i W plastyki, a na ostatnich z cyklu ÔÇô podstawy plastyki p┼éatowej.

Szycie 2

Warsztaty┬á Osteosyntezy┬á ┼Ürodkowego┬á Pi─Ötra┬á Twarzoczaszki odby┼éy si─Ö dnia 15.12.16 r. Spotkanie przeprowadzone zosta┼éo przez przedstawiciela firmy DePuySynthes i polega┼éo na zapoznaniu si─Ö z systemem MatrixMIDFACE u┼╝ywanego do osteosyntezy i zabieg├│w rekonstrukcyjnych w regionie twarzoczaszki. Jednocze┼Ťnie uczestnicy mieli mo┼╝liwo┼Ť─ç praktycznego wykorzystania element├│w systemu do pracy na modelach czaszek.

Osteosynteza

Akcja "Łap Oddech"

Łap oddech

Od 1.10.2016 w┼Ťr├│d student├│w UWM prowadzone s─ů badania nad┬á obturacyjnym bezdechem sennym. Projektem zajmuj─ů si─Ö lekarze z Oddzia┼éu Otolaryngologii Kliniki Chor├│b G┼éowy i Szyi we wsp├│┼épracy z fundacj─ů "Zdrowy sen". Wszyscy studenci chc─ůcy wzi─ů─ç udzia┼é w badaniu, proszeni s─ů o wype┼énienie ankiety na stronie┬áhttp://goo.gl/mymcyR . Nast─Öpnie studenci u kt├│rych na podstawie ankiety wysuni─Öte zostanie podejrzenie obturacyjnego bezdechu podczas snu zostan─ů zaproszeni na dalsze, bezp┼éatne badania do Kliniki. Obturacyjny bezdech senny to choroba cechuj─ůca si─Ö chrapaniem, a tak┼╝e wyst─Öpowaniem przerw w oddychaniu- bezdech├│w. Mo┼╝e┬á prowadzi─ç do wzmo┼╝onej senno┼Ťci, przewlek┼éego zm─Öczenia, os┼éabienia koncentracji w ci─ůgu dnia. W ci─Ö┼╝szych stadiach przyczynia si─Ö do nadci┼Ťnienia, depresji i chor├│b serca.

Dalsze  Perspektywy

Studenckie Ko┼éo Naukowe Chirurgii G┼éowy i Szyi┬áKalos Kagathos pragnie odkrywa─ç i bada─ç mo┼╝liwo┼Ťci wykorzystania w diagnostyce i leczeniu chor├│b g┼éowy i szyi najnowszych osi─ůgni─Ö─ç nauki, techniki i informatyki. Jeste┼Ťmy otwarci na wszelkie trendy w ┼Ťwiecie medycyny. Rozumiemy potrzeb─Ö doskonalenia ju┼╝ istniej─ůcych i poszukiwania nowych ÔÇô wysublimowanych metod post─Öpowania dla indywidualizacji procesu terapeutycznego.

Obecnie oceniamy mo┼╝liwo┼Ťci wykorzystania technik obrazowania przestrzennego oraz druku 3D do projektowania i planowania zabieg├│w w obr─Öbie g┼éowy. W przysz┼éo┼Ťci my┼Ťlimy o poszerzeniu naszych zainteresowa┼ä w kierunku operacji rekonstrukcyjnych, w kt├│rych stosuje si─Ö implanty wytworzone z u┼╝yciem drukarek 3D.

szczeka 3d

Jednocze┼Ťnie stawiamy na kreatywno┼Ť─ç Cz┼éonk├│w Ko┼éa je┼Ťli chodzi o drogi rozwoju. Staramy si─Ö stworzy─ç ┼Ťrodowisko mo┼╝liwo┼Ťci dla os├│b zainteresowanych celem najlepszego wykorzystania ich potencja┼éu.

Dop├│ki umys┼é potrafi ujrze─ç fakt, ┼╝e mo┼╝esz czego┼Ť dokona─ç, dop├│ty rzeczywi┼Ťcie mo┼╝esz !

ZAPRASZAMY  DO  WSPÓŁPRACY  !

Kontakt :

mgr in┼╝. Magdalena Rozmianiec-Perzy┼äska ÔÇô Sekretariat Katedry Otolaryngologii oraz Chor├│b G┼éowy i Szyi Wydzia┼éu Nauk Medycznych UWM w Olsztynie

• Tel. 89┬á524 6165┬á fax 89 523 4507

Borys Ho┼éub ÔÇô Przewodnicz─ůcy SKN Chirurgii G┼éowy i Szyi Kalos Kagathos