Historia

Tworzenie Katedry Farmakologii i Toksykologii rozpocz─ů┼é profesor dr hab. n. med. Dariusz Pawlak, kt├│ry od 1 marca 2008 roku zosta┼é zatrudniony w Katedrze Podstawowych Nauk Medycznych. W dniu 26 lutego 2010 roku Senat Uniwersytetu Warmi┼äsko-Mazurskiego podj─ů┼é uchwa┼é─Ö o utworzeniu Katedry Farmakologii i Toksykologii, kt├│ra wesz┼éa w ┼╝ycie dnia 1 marca 2010 roku. Od tego roku po g┼éosowaniu pracownik├│w, zatwierdzeniu przez Dziekana, Rad─Ö Wydzia┼éu i Senatu profesorowi dr hab. n. med. Dariuszowi┬á Pawlakowi zosta┼éa powierzona przez Rektora funkcja pierwszego Kierownika Katedry, kt├│r─ů sprawowa┼é do 30 wrze┼Ťnia 2012r.

Od momentu powo┼éania Katedry rozpocz─Öto szybkie dzia┼éania w celu poprawy warunk├│w lokalowych oraz kadrowych by sprosta─ç na┼éo┼╝onym zadaniom dydaktycznym w zakresie prowadzenia zaj─Ö─ç z farmakologii - na pocz─ůtku na kierunku piel─Ögniarstwo, nast─Öpnie na kierunkach: lekarskim, ratownictwie medycznym (r├│wnie┼╝ z przedmiotu toksykologia) i dietetyce. Jednocze┼Ťnie dzi─Öki determinacji profesora Pawlaka przy wsp├│┼éudziale profesora Grzegorzewskiego przygotowano podstawy laboratorium do przysz┼éej pracy naukowej. Dzi─Öki profesorowi Maksymowiczowi i profesorowi Grzegorzewskiemu powsta┼éa koncepcja oraz projekt nowego budynku Centrum Dydaktyczno-Naukowego Medycyny Eksperymentalnej, gdzie w chwili obecnej ma swoj─ů siedzib─Ö m.in Katedra Farmakologii.

W okresie od pa┼║dziernika 2012 do marca 2013 pe┼éni─ůcym obowi─ůzki Kierownika Katedry Farmakologii i Toksykologii by┼é dr hab. Waldemar Grzegorzewski, prof. UWM.

Od 1 lutego 2013 roku w  Katedrze na stanowisku Profesora nadzwyczajnego został zatrudniony dr hab. n. farm. Andrzej Mogielnicki, który od marca  2013r do końca czerwca 2013 pełnił  funkcje Kierownika Katedry.

Od 1 lipca 2013 roku dr hab. Waldemar J.Grzegorzewski pe┼éni obowi─ůzki Kierownika Katedry Farmakologii i Toksykologii.

W czerwcu 2016 roku Katedra po oddaniu do użytku nawego budynku Centrum Medycyny Eksperymentalnej na Al. Warszawskiej 30 ( teren Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego) przeniosła się do nowych pomieszczeń dydaktycznych i laboratoryjnych ( I piętro) w tymże budynku.