dr hab. Andrzej Buszko, prof. UWM

Dane osobowe

Adres korespondencyjny: Katedra Finansów, 10-719 Olsztyn, ul. M. Oczapowskiego 4/334

Telefon służbowy: +89 523-3963

ORCID ID: 0000-0003-0600-4646

Google Scholar: 9JDDcmAAAAAJ

Wybrane publikacje naukowe z repozytorium: artykuły naukowe, monografie, rozdziały w monografiach

Notka biograficzna

W latach 1984-1989 pracowałem w Przedsiębiorstwie Robót Inżynieryjnych w Olsztynie na stanowisku asystenta ds. eksportu, a następnie dyrektora ds. eksportu (od 1986), będąc odpowiedzialnym za opracowywanie strategii eksportowej, przygotowywanie ofert, współpracę z ośrodkami naukowymi w zakresie pozyskania nowych technologii, nadzór nad realizacją kontraktów zagranicznych/krajowych, współpracę z bankami ( w zakresie rozliczeń, kredytów), a także z firmami krajowymi przy realizacji kontraktów. Dzięki ukończeniu studiów podyplomowych w zakresie eksportu budownictwa (1985) przy Wydziale Handlu Zagranicznego w Szkole Głównej Planowania i Statystyki w Warszawie oraz zdobytemu doświadczeniu opracowałem koncepcję reorganizacji firmy. W efekcie PRI zdobyło specjalizację eksportową oraz otrzymało koncesję na budowę i sprzedaż kontenerowych oczyszczalni ścieków (przełamując ówczesny monopol CHZ). W tym czasie nawiązano współpracę z wieloma zagranicznymi firmami (m.in. holenderską firmą konsultingową Mercator, firmami z Mesteczko Trnavka, Dolny Prżim, Cesky Krumlov w Republice Czeskiej, w których oferowano własne rozwiązania technologiczne. W 1989 roku PRI Olsztyn zostało przekształcone w oddział Budimex Warszawa.
W latach 1989-1990 pracowałem za granicą dla Polimex-Cekop na stanowisku dyrektora ds. ekonomiczno-finansowych budowy w Iraku w miejscowości Szarkat. W tym czasie opracowałem koncepcję ekspansji eksportowej krajowych firm budowlanych w Iraku oraz w Kuwejcie, polegającej na powiązaniu firm polskich z zagranicznymi koncernami (np. Skanska, Buiqe) i wykorzystaniu reguły rozliczeń - ropa za usługi budowlane.
W latach 1990-1992 byłem zatrudniony w przedsiębiorstwie TWD na stanowisku dyrektora biura handlu zagranicznego, będąc odpowiedzialnym za opracowywanie strategii eksportowej, kreowanie polityki produktowej, analizę konkurencji, realizowanie polityki sprzedaży. W czasie mojego zatrudnienia TWD uzyskało obroty na poziomie 25 mln USD, zdobyło rynki Europy Zachodniej (Niemcy, Włochy, Grecja) i osiągnęło specjalizację w sprzedaży gotowych domów drewnianych „pod klucz”.
W roku 1992 przeszedłem przeszkolenie w Ministerstwie Spraw Zagranicznych w zakresie specyfiki pracy oraz wymogów stawianych zatrudnionym w pionie handlowym Konsulatów i Ambasad RP. Od 1992 do 1996 roku pracowałem w Hongkongu na stanowisku konsula handlowego w Konsulacie RP. Uczestniczyłem w seminariach gospodarczo-naukowych organizowanych m.in. przez Hong Kong Trade Development Council, Hong Kong Chamber of Commerce, Chinese Chamber of Commerce. Dokonywałem analiz rynkowych i przedstawiałem konkretne rozwiązania w zakresie nawiązania współpracy z podmiotami z rejonu Azji Południowo-Wschodniej. Stosowne opracowania kierowałem do Ministerstwa Współpracy Gospodarczej z Zagranicą, Krajowej Izby Gospodarczej oraz bezpośrednio do potencjalnie zainteresowanych przedsiębiorstw np. Elektrim, Polimex-Cekop, Przedsiębiorstwa Budowy Kopalń w Lubinie. Przy moim udziale dokonano szeregu inwestycji w Polsce (np. Host Diskette wybudowało zakład produkujący dyskietki komputerowe w Dobrym Mieście k/Olsztyna, Ming Hoong Development w rejonie Szczęśliwic k/Warszawy. W tym czasie przyczyniłem się do nawiązania współpracy pomiędzy Hong Kong Bank a Kredyt Bank Polska. Ponadto brałem udział w negocjacjach handlowych (pomoc w zdobyciu kontraktów np. Elektrim - sprzedaż kabli dla Hongkong Telecom, firmie PBK Lubin przy pracach budowlanych - projekt lotniska Chep Lap Kok). W czasie mojego zatrudnienia odnotowano znaczący wzrost obrotów handlowych pomiędzy Polską a Hongkongiem.
W trakcie pracy nawiązałem ścisły kontakt z University of Hong Kong i rozpocząłem pisanie rozprawy doktorskiej pt. Rozwój gospodarczy Hongkongu w latach 1950-1994. Dynamika, kierunki i uwarunkowania (obroniona na Wydziale Ekonomicznym Uniwersytetu Gdańskiego, 16 maja 1996 r.).
W okresie 1996-1997 pracowałem w firmie Chem Trans Logistic, na stanowisku dyrektora, nawiązując w tym czasie współpracę w zakresie przewozów kontenerowych i transportu multimodalnego pomiędzy Polską a Dalekim Wschodem. W latach 1997-2001 byłem zatrudniony w Uponor Polska sp. z o.o. jako dyrektor ds. eksportu, a następnie prokurent firmy. Firma specjalizuje się w produkcji rur z tworzyw sztucznych na potrzeby budownictwa i jest częścią międzynarodowego koncernu o rocznych obrotach ok. 1.7 mld USD, posiadającego 56 fabryk na całym świecie i zatrudniających ponad 5 tys. ludzi. W firmie zajmowałem się tworzeniem oraz realizacją polityki eksportowej w skali koncernu, analizami rynku i badaniami marketingowymi. W trakcie zatrudnienia sukcesywnie brałem udział w szkoleniach w dziedzinie marketingu prowadzonych przez firmę MTS Szwajcaria.
W 2008 roku zostałem wybrany do Rady Naukowej Instytutu ORGMASZ w Warszawie na lata 2008-2011. Wykładałem również „Współczesne koncepcje zarządzania” na Międzynarodowych Studiach Doktoranckich w Warszawie. W latach 2009-2019 byłem kierownikiem katedry Finansów i Bankowości UWM w Olsztynie.

Uzyskane tytuły/stopnie naukowe/wykształcenie

 

Habilitacja

Dyscyplina naukowa

Nauki o zarządzaniu

Miejsce nadania

Warszawa

Rok nadania

2007

Tytuł rozprawy

Zarządzanie przedsiębiorstwem budowlanym w warunkach transformacji społeczno-gospodarczej uzyskałem stopień doktora

 

Doktorat

Dyscyplina naukowa

Ekonomia

Miejsce nadania

Uniwersytet Gdański

Rok nadania

1996

Tytuł rozprawy doktorskiej

Rozwój Gospodarczy Hongkongu w latach 1950-1994. Dynamika, kierunki i uwarunkowania

 

Ukończone studia podyplomowe

Miejsce ukończenia

SGPiS

Nazwa studiów

Studia Podyplomowe Eksportu Budownictwa przy Wydziale Handlu Zagranicznego w Szkole Głównej Planowania i Statystyki w Warszawie

Okres trwania

1984-1985

 

Aktywność zawodowa

 

Wybrane nagrody i wyróżnienia zawodowe

·      Nagroda Rektora UWM w Olsztynie I stopnia w dziedzinie naukowej, 2012.

·      Nagroda Rektora UWM w Olsztynie II stopnia za osiągnięcia w dziedzinie naukowej Olsztyn, 2011.

·      Nagroda Rektora UWM w Olsztynie II stopnia za osiągnięcia w dziedzinie naukowej, 2004.

·      Nagroda Rektora UWM w Olsztynie II stopnia za osiągnięcia w dziedzinie naukowej, 2006.

·      Nagroda studentów Samorządu Studenckiego za wybitny wkład w rozwój Wydziału Nauk Ekonomicznych UWM w Olsztynie, 2011.

·      Nagroda honorowy członek BCC 15 kwiecień 2013 za popularyzację przedsiębiorczości.

·      Dyplom ministra Piechocińskiego za propagowanie zmian w kierunku gospodarki rynkowej, 2014.

·      Nagroda indywidualna Rektora UWM I stopnia za osiągnięcia naukowe, 2014.

·      Nagroda indywidualna Rektora UWM I stopnia za osiągnięcia naukowe, 2015.

·      Medal (złoty za długoletnią służbę) nadany przez prezydenta RP, wręczona 1 czerwca 2016.

·      Nagroda Rektora UWM  I stopnia za osiągnięcia naukowe za rok 2016.

·      Nagroda Rektora UWM III stopnia za osiągnięcia organizacyjne, 2017

 

Historia zatrudnienia

Miejsce

Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie

Stanowisko

profesor nadzwyczajny

Okres

od 2007 – obecnie

Zakres obowiązków

prowadzenie badań naukowych, zajęć dydaktycznych, promocja dyplomantów