Nowy globalny porządek czy nowy globalny bałagan?

10 grudnia o godz. 10:00 w sali 2A (ul. Prawocheńskiego 9 - budynek CIiTT) odbędzie się spotkanie z dr Henryką Bochniarz - założycielką i prezydentem Konfederacji Lewiatan, która zaprezentuje wykład nt.: "Nowy globalny porządek czy globalny bałagan?". Zapraszamy studentów oraz pracowników Wydziału Nauk Ekonomicznych UWM do poznania i rozwinięcia poniższych zagadnień:

Jakie wyzwania czekają nas w roku 2019?
Po latach wzrostu gospodarczego, w 2019 roku świat czeka spowolnienie. Jak wpłynie to kondycję gospodarczą UE i Polski?
Przed europejską gospodarką pojawia się strategiczne pytanie: jak odnaleźć się w nowym, światowym porządku gospodarczym?
Względna stabilność gospo­darcza i pokój w Europie nie wystarczą, by Unia zyskała bezpieczną pozycję w globalnym nieładzie.
Brexit przełoży się dramatycznie na europejską i światową wymianę handlo­wą, ale również spowoduje zmiany w unijnym budżecie.
Jaka powinna być polityka UE i Polskie wobec rosnącej pozycji Chin i polityki USA?

Henryka Bochniarz

Doktor ekonomii. Założycielka i prezydent Konfederacji Lewiatan. Wiceprezydent BUSINESSEUROPE, największej organizacji pracodawców w UE. Wiceprzewodnicząca Rady Dialogu Społecznego. Od 2000 roku przewodniczy Polsko-Japońskiemu Komitetowi Gospodarczemu. Należy do think-tanku European Council on Foreign Relations. W latach 2006-2014 pełniła funkcję prezesa Boeinga na Europę Środkową i Wschodnią. Zasiada w radach nadzorczych Orange Polska SA i FCA Poland SA. Była minister przemysłu i handlu w rządzie Jana Krzysztofa Bieleckiego (1991). Kandydatka na urząd Prezydenta RP (2005).

Zaangażowana w działalność społeczną. Utworzyła Fundację Prymus na rzecz wyrównywania szans edukacyjnych dzieci wiejskich. Działa w Fundacji Sztuki im. Stanisława Witkiewicza wspierającej Teatr Witkacego w Zakopanem. Pomysłodawczyni i wieloletnia współfundatorka Nagrody Literackiej NIKE dla najlepszej książki roku. Współtwórczyni Kongresu Kobiet i orędowniczka zwiększenia udziału kobiet w życiu publicznym.

Laureatka Nagrody Kisiela oraz Nagrody im. Andrzeja Bączkowskiego za szczególny wkład w rozwój dialogu społecznego w Polsce oraz działania ponad podziałami politycznymi. Odznaczona przez Prezydenta RP Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski oraz japońskim Orderem Wschodzącego Słońca, Złotą i Srebrną Gwiazdą. W 2014 Newsweek umieścił ją w rankingu 10 najbardziej wpływowych kobiet w Polsce, zaś w 2015 znalazła się na liście "50 Polek, które się liczą" w zestawieniu Gazety Wyborczej.