Utworzony na Wydziale w roku 1997 samodzielny Zakład Dydaktyczno-Doświadczalny zarządza i udostępnia pole doświadczalne w Stacji Dydaktyczno-Doświadczalnej Tomaszkowo, pola w ogrodzie doświadczalnym z namiotami foliowymi oraz w hali wegetacyjnej. Drugim obszarem jego działalności jest organizacja i nadzór nad przebiegiem wszystkich praktyk studenckich realizowanych w programach poszczególnych kierunków studiów.

 

Główne kierunki działania Zakładu:

  • świadczenie usług w zakresie prowadzenia  doświadczeń polowych i wazonowych na potrzeby jednostek organizacyjnych Wydziału

  • prowadzenie kolekcji roślin rolniczych, ogrodniczych, ozdobnych, trawiastych z przeznaczeniem na trawniki sportowe, ozdobne, rekreacyjne i ekologiczne (specjalne) oraz innych upraw

  • tworzenie i wzbogacanie kolekcji roślin sadowniczych

  • organizacja i merytoryczny nadzór nad zajęciami praktycznymi i praktykami z zakresu architektury krajobrazu, ochrony  środowiska, ogrodnictwa, rolnictwa.

  • prowadzenie badań z zakresu biologicznych podstaw produkcji roślinnej.

Praktyki studenckie na Wydziale Kształtowania Środowiska i Rolnictwa

    Praktyki studenckie są stałym elementem procesu dydaktycznego wydziału i kierunku. Podstawowym celem praktyk jest dobre przygotowanie przyszłych absolwentów do podjęcia pracy zawodowej, do oczekujących ich zadań oraz przyspieszenie adaptacji w zawodzie.

    Podczas trwania praktyki studenci mogą zweryfikować zdobytą podczas studiów wiedzę
i skonfrontować ją z wymogami stawianymi przez pracodawców. Praktyka oprócz funkcji edukacyjnej, daje też możliwość zapoznania się studentów z ich przyszłymi pracodawcami oraz pracodawców z ich potencjalnymi pracownikami. Odbywana przez studentów praktyka pozwala im na porównanie swojej wiedzy i oczekiwań z warunkami pracy, a pracodawcy sprawdzenie umiejętności i przygotowania przyszłych pracowników do pracy zawodowej.

    Podstawą do organizacji praktyk w Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim w Olsztynie jest Zarządzenie Rektora UWM w sprawie praktyk studenckich. Zarządzenie to obowiązuje w danym roku akademickim i określa szczegółowe zasady odbywania praktyk studenckich na studiach stacjonarnych i niestacjonarnych. W roku akademickim 2008/2009 obowiązuje Zarządzenie Rektora UWM z 16  grudnia 2008 roku (zarządzenie nr 49). Według tego dokumentu praktyki realizowane są zgodnie z programem nauczania na danym kierunku kształcenia. Formę, miejsce oraz czas trwania poszczególnych praktyk określa dziekan wydziału po zasięgnięciu opinii rady wydziału.

     Według obowiązujących standardów nauczania studentów Wydziału Kształtowania Środowiska i Rolnictwa obowiązują następujące praktyki:

   - kierunkowa – na studiach Io – inżynierskich,

   - dyplomowa – na studiach IIo – magisterskich,

   - inne praktyki w zależności od specyfiki kształcenia.

     Praktyka kierunkowa jest realizowana w trakcie VI semestru lub okresie letniej przerwy wakacyjnej po III roku studiów Io. Praktyka ma charakter czynnościowy i funkcyjno-organizacyjny. Stanowi ona integralną część programu kształcenia i wychowania podczas studiów. Oprócz funkcji praktyczno-poznawczych ma też na celu naukę zaradności, operatywności, a także sumienności, niezbędnych przy wykonywaniu zawodu.

     Każdy student uprawniony do odbywania praktyki otrzymuje indywidualnie ramowy program praktyki oraz zasady jej odbywania i zaliczania. Miejsce odbywania praktyki proponuje student na specjalnych blankietach deklaracji. Po ustaleniu miejsc odbywania praktyki  podpisywane jest porozumienie lub umowa o organizację praktyki z kierownictwem każdej jednostki organizacyjnej.

     Warunkiem rozpoczęcia praktyki jest złożenie w Zakładzie Dydaktyczno-Doświadczalnym 1 egzemplarza porozumienia lub umowy podpisanej przez kierownika zakładu lub instytucji, pobranie dziennika i zasad odbywania praktyki. Podczas odbywania praktyki studenta obowiązuje systematyczne prowadzenie dziennika praktyk z odnotowaniem rodzaju wykonywanych czynności, miejsca i czasu ich trwania.

     Nadzór nad przebiegiem praktyki z ramienia Uczelni sprawuje opiekun dydaktyczny praktyki  - nauczyciel akademicki. W zakładzie pracy jest to opiekun zakładowy.

     Warunkiem zaliczenia praktyki jest:

- odbycie praktyki w obowiązującym wymiarze,

- złożenie wypełnionego i potwierdzonego przez przedstawiciela zakładu dziennika praktyk,

- opracowanie sprawozdania z realizacji praktyki,

- złożenie zaświadczenia o odbyciu praktyki.

   Zaliczenie praktyki powinno nastąpić bezpośrednio po jej zrealizowaniu i jest potwierdzane wpisem do indeksu i karty egzaminacyjnej studenta/ studenta/ki.

   Praktyka dyplomowa jest  ściśle związana z kształceniem specjalnościowym w ramach studiów IIo – magisterskich. Długość i termin odbywania praktyki jest ustalana indywidualnie w odniesieniu do każdego dyplomanta, zależnie od tematu pracy oraz programu i zakresu badań. Podczas praktyki dyplomowej magistrant, pod nadzorem promotora lub opiekuna, realizuje część eksperymentalną pracy magisterskiej – pobiera próby, sprawuje nadzór nad prowadzonym doświadczeniem, wykonuje oznaczenia laboratoryjne, zestawia wyniki badań
i opracowuje je statystycznie oraz wyszukuje i gromadzi fachową literaturę.

 

 

 

 

 
<< strona wydziałowa

Uniwersytet Warmińsko – Mazurski  w  Olsztynie

Zakład Dydaktyczno – Doświadczalny

ul. Michała Oczapowskiego 8, pok. 02, 10-719 Olsztyn

Kierownik dr inż. Jan Szagała, tel./fax 089 523-33-20

jan.szagala@uwm.edu.pl

 
 

 Universytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie, Wydział Kształtowania Środowiska i Rolnictwa
 10-719 Olsztyn, ul. Oczapowskiego 8, tel.: +48-(089)-523-33-16
 fax:+48 (089) 523-48-31

Użyteczne linki:

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi Ministerstwo Środowiska

Ministerstwo Edukacji Narodowej i Sportu

6 Ram. Progr. UE | KBN

Onet | Interia | Wirtualna Polska | Yahoo | Google

Copyright © 1998-2003, Autor stron: Z. Szwejkowski All rights reserved.

Ostatnia aktualizacja 2003.05.13