Historia

Katedra Towaroznawstwa Ogólnego i Doświadczalnictwa (wcześniej Katedra Metod Hodowlanych i Doświadczalnictwa) stanowi jedną z jednostek organizacyjnych Wydziału Bioinżynierii Zwierząt. Powołano ją w strukturach dawnego Instytutu Genetyki i Metod Doskonalenia Zwierząt z dniem 1 stycznia 1976 r. (początkowo jako Zakład, a od 1992 r. - Katedra). W jej skład wszedł Zespół Doświadczalnictwa Zootechnicznego, przeniesiony z Instytutu Hodowli i Technologii Produkcji Zwierzęcej, którego pracownicy prowadzili zajęcia dydaktyczne z zakresu doświadczalnictwa oraz 4 pracowników z Zakładu Genetyki Zwierząt realizujących zajęcia z przedmiotu Metody hodowlane. Od 1 stycznia 1976 roku kierownikiem, początkowo Zespołu Doświadczalnictwa Zootechnicznego, a potem Katedry Metod Hodowlanych i Doświadczalnictwa Zootechnicznego był prof. zw. dr hab. Roman Bochno, który z dniem 31.12.2004 r. przeszedł na emeryturę, a kierownictwo Katedry objął prof. dr hab. Kazimierz Wawro. Obecną nazwę Katedra Towaroznawstwa Ogólnego i Doświadczalnictwa otrzymała Uchwałą Senatu UWM w dniu 04.07.2005 r. Od 2010 r. do 2018 roku, funkcję Kierownika Katedry pełniła prof. dr hab. Danuta Michalik, a od 01.01.2019 r. kierownikiem Katedry została prof. dr hab. Daria Murawska.

Aktualnie w Katedrze Towaroznawstwa Ogólnego i Doświadczalnictwa, zatrudnionych jest 5 pracowników. Katedra dysponuje laboratorium zwierzęcym (Olsztyn, ul. Słoneczna 50H), w którym prowadzone są badania na drobiu. Uzyskane w trakcie przeprowadzonych eksperymentów wyniki, służą do opracowywania rozpraw naukowych, a także do praktycznego wdrażania niektórych rozwiązań technologicznych związanych z chowem drobiu. W zasobach Katedry znajduje się również pracownia informatyczna wyposażona w 16 stanowisk komputerowych.. Służy ona do realizacji procesu dydaktycznego z przedmiotów informatycznych, prowadzonych przez pracowników Katedry oraz pracowników innych jednostek organizacyjnych Wydziału.