Prof. dr hab. Barbara Grudniewska

Urodziła się 29.04.1930r. w Stołpcach na Wileńszczyźnie. W 1951 r. zdała pomyślnie egzaminy i została przyjęta na Wydział Zootechniczny Wyższej Szkoły Rolniczej w Olsztynie. Pierwszy, inżynierski stopień studiów, uzyskała w 1955r. W tym samym roku utworzono jedną grupę studiów magisterskich z najlepszych studentów na roku, wśród których oczywiście znalazła się Prof. Barbara Grudniewska. Ukończenie studiów magisterskich zbiegło się z urodzeniem w 1956 r. syna, Tadeusza Andrzeja Grudniewskiego. W 1957r. podjęła pracę na Wydziale Zootechnicznym w Zakładzie (obecnie Katedrze) Hodowli Trzody Chlewnej, którego kierownikiem był prof. Wiesław Krautforst Tutaj przechodziła kolejne etapy rozwoju zawodowego: doktorat w 1967r., habilitacja w 1975r., stanowisko docenta w 1976r., tytuł profesora w 1983r. i stanowisko profesora zwyczajnego w 1991 r. Funkcję kierownika katedry pełniła od 1975 do 1991 r. W 2000r. przechodzi na emeryturę.

Głównymi kierunkami badań naukowych podejmowanych przez prof. B. Grudniewska były: metody odchowu prosiąt, pielęgnacja, żywienie i użytkowanie rozpłodowe loch, ocena wartości hodowlanej loch i knurów, technologie produkcji trzody chlewnej i zachowanie się świń.

Na dorobek naukowy i dydaktyczny prof. B. Grudniewskiej składa się: około 100 rozpraw naukowych, 50 komunikatów, wiele artykułów popularnonaukowych, kilkanaście (z kolejnymi wydaniami) podręczników i skryptów, których była inicjatorem, redaktorem naukowym i współautorem. Najważniejsze z nich to podręczniki akademickie: Hodowla i użytkowanie świń", „Żywienie trzody chlewnej", Lochy i prosięta, żywienie i pielęgnacja", Kompleksowa technologia produkcji trzody chlewnej". Wypromowała 5 doktorów i 86 magistrów (kilka prac nagrodzonych).