Działalność dydaktyczna

Pracownicy i Doktoranci Katedry Drobiarstwa uczestniczą w realizacji procesu dydaktycznego na trzech kierunkach studiów na Wydziale Bioinżynierii Zwierząt oraz na trzech kierunkach funkcjonujących na innych wydziałach Uniwersytetu.

      Na studiach stacjonarnych i niestacjonarnych I° i II° kierunku Zootechnika Katedra realizuje samodzielnie lub uczestniczy z innymi Katedrami w realizacji zajęć dydaktycznych z następujących przedmiotów: chów i hodowla drobiu, towaroznawstwo produktów drobiarskich, projektowanie produkcji zwierzęcej, towaroznawstwo i przetwórstwo produktów drobiarskich, chów i hodowla ptaków ozdobnych i śpiewających, rozród ptaków, amatorski chów zwierząt, żywienie drobiu, aktualne problemy drobiarstwa w Polsce i na świecie, niszowa produkcja drobiarska, proekologiczne metody chowu zwierząt gospodarskich,  kształtowanie i ocena jakości produktów drobiarskich oraz wybrane działy produkcji zwierzęcej.

      Na kierunku Bioinżynieria produkcji żywności (studia stacjonarne I°) realizowane są przedmioty: chów i hodowla zwierząt, technologie produkcji mięsa drobiowego, technologie produkcji jaj konsumpcyjnych, proekologiczne systemy produkcji żywności pochodzenia zwierzęcego, systemy produkcji surowców zwierzęcych.

Na najnowszym kierunku, realizowanym na naszym Wydziale, Zwierzęta w rekreacji, edukacji i terapii współuczestniczymy w prowadzeniu zajęć z przedmiotów: zwierzęta amatorskie w rekreacji, edukacji i wspomaganiu terapii, chów i hodowla zwierząt amatorskich, chów i hodowla zwierząt użytkowych.

Na studiach doktoranckich realizowany jest przedmiot uwarunkowania oraz efekty postępu naukowego i technologicznego w drobiarstwie. Ponadto Katedra uczestniczy w szkoleniach z zakresu ochrony zwierząt dla studentów wszystkich kierunków realizowanych na naszym Wydziale.

W ramach współpracy międzywydziałowej na Wydziale Ochrony Środowiska i Rolnictwa nasza Katedra koordynuje i współuczestniczy w realizacji zajęć z przedmiotu chów i hodowla  zwierząt  na studiach I° stacjonarnych i niestacjonarnych kierunku rolnictwo. Ponadto na Wydziale Medycyny Weterynaryjnej pracownicy Katedry prowadzą zajęcia z zakresu chowu drobiu w ramach przedmiotu chów i hodowla zwierząt, a na Wydziale Nauk o Żywności współprowadzą wykłady z przedmiotów: pozyskiwanie i ocena surowców  zwierzęcych oraz chów i hodowla zwierząt a jakość produktu.

Studenci naszego Wydziału w laboratoriach drobiarskich odbywają zajęcia latach praktyczne, przewidziane programem studiów praktyk oraz wykonują doświadczenia i analizy do swoich prac dyplomowych. W latach 2010 – 2020 pod kierunkiem pracowników Katedry wykonano 64 prace inżynierskie lub licencjackie oraz i 34 prace magisterskie.

Profesorowie Katedry zapraszani są do przeprowadzenia zajęć z zakresu hodowli i chowu indyków dla lekarzy weterynarii uczestniczących w studiach specjalizacyjnych z zakresu chorób drobiu i ptaków ozdobnych, organizowanych przez Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu, Szkołę Główną Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie oraz Instytut Weterynarii – Państwowy Instytut Badawczy w Puławach.

W roku akademickim 2020/2021 pracownicy Katedr rozpoczęli realizację programu studiów dualnych, prowadzonych we współpracy z największą w Polsce firmą drobiarską „Cedrob” S.A. z Ciechanowa.