Inkubator sportowych talentów

Inkubator sportowych talentów

UWM dba nie tylko o rozwój studenckiego ducha i umysłu, ale także o jego ciało. Studium Wychowania Fizycznego i Sportu oferuje zajęcia w 22 sekcjach sportowych: od piłki siatkowej, poprzez golf, judo, taniec nowoczesny, jazdę konną, pływanie na korfballu i kolarstwie górskim skończywszy. Do dyspozycji studentów jest: sala sportowa do gier zespołowych, w której można przeprowadzić zawody sportowe w piłce siatkowej i koszykówce (ma trybuny rozsuwane na 800 miejsc i klimatyzację), kompleks boisk nad rzeczką Kortówką, stadion z tartanową bieżnią, nowo wybudowana Pływalnia Uniwersytecka z basenem głównym (dł. 25 m, szer. 21 m, 8 torów), basenem do nauki pływania, jacuzzi, saunami i siłownią, korty tenisowe oraz tzw. siłownia zewnętrzna, czyli urządzenia do ćwiczeń na wolnym powietrzu. Na UWM zaliczenie przedmiotu wychowanie fizyczne może być przyjemnością – na przykład można je uzyskać ucząc się jazdy konnej, tańca nowoczesnego lub zdobywając stopień żeglarza jachtowego.

Sportowym sercem uczelni jest Akademicki Związek Sportowy. To prawdziwa kuźnia talentów. W ciągu półwiecza istnienia AZS, studenci z Kortowa reprezentowali Polskę na 5 olimpiadach, 16 uniwersjadach letnich i zimowych, 12 mistrzostwach świata i Europy oraz kilkudziesięciu mitingach, imprezach międzynarodowych i krajowych. Złotą kartę w dziejach AZS zapisali siatkarze, „sztandarowy produkt” Kortowa, zdobywając wielokrotnie tytuł Mistrza Polski. Wieloma medalami mogą poszczycić się zawodnicy sekcji żeglarskiej – żeglarz Rafał Szukiel (olimpijczyk oraz złoty medalista mistrzostw świata juniorów i mistrzostw Polski), jego brat także żeglarz Wacław Szukiel (kilkukrotny złoty medalista mistrzostw Polski) oraz bojerowiec Michał Burczyński – najmłodszy w historii medalista mistrzostw świata w bojerach. Czołowe miejsca na podiach zajmują zawodnicy sekcji taekwondo AZS UWM. Czworo zawodników z Kortowa weszło w skład reprezentacji Polski podczas XIX Mistrzostw Europy w Taekwondo Olimpijskim w 2010 r.

Z medalami wracają z zawodów pływacy. Piotr Puciło z sekcji pływackiej jest członkiem kadry narodowej. Podczas Mistrzostw Polski młodzieżowców i seniorów w 2013 r. pływacy AZS zdobyli łącznie 12 medali.

Znakomite wyniki osiągają kortowscy lekkoatleci. Karol Zalewski jest jednym z najbardziej uzdolnionych zawodników młodego pokolenia w lekkiej atletyce. Po zdobyciu srebrnego medalu na mistrzostwach świata juniorów, wielu złotych medali w mistrzostwach Polski w kategoriach młodzieżowych zdobył srebrny medal w kategorii seniorów podczas halowych mistrzostw Polski w Spale w 2013 r.

Podczas Akademickich Mistrzostw Polski czołowe miejsca tradycyjnie zajmują zawodnicy sekcji AZS. Piłkarze ręczni w rozgrywkach w 2103 r. zajęli 3 miejsce, siatkarze plasują się wśród najlepszych drużyn uniwersyteckich.

Uniwersytet Warmińsko-Mazurski jako pierwsza niesportowa uczelnia w Polsce utworzył Akademickie Centrum Szkolenia Sportowego.