UNIWERSYTET MIĘDZYPOKOLENIOWY

Nowoczesna edukacja na rzecz bezpieczeństwa

NOWOCZESNA EDUKACJA NA RZECZ BEZPIECZEŃSTWA
Spotkanie organizowane przez Uniwersytet Międzypokoleniowy WNS UWM

1 grudnia 2017r., w budynku Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie przy ul. Żołnierskiej 14, odbyło się kolejne międzypokoleniowe spotkanie pt.
Nowoczesna edukacja na rzecz bezpieczeństwa – warsztaty. Prowadził je dr Bronisław Bombała we współpracy z ratownikami medycznymi, ratownikami wodnymi i członkami Koła Naukowego Bezpieczeństwa Narodowego UWM. Uczestniczyli w nim studenci UWM – kierunku bezpieczeństwo narodowe, podopieczni Dziennego Domu Pomocy Społecznej dla Osób Chorych na Cukrzycę w Olsztynie oraz członkowie Uniwersytetu Międzypokoleniowego.

Na początku dr Bronisław Bombała przybliżył zagadnienia dotyczące dydaktyki pierwszej pomocy w zakresie szeroko pojętego bezpieczeństwa, w tym bezpieczeństwa narodowego. Następnie ratownicy medyczni – Anna Madej i Wojciech Lichota – wprowadzili uczestników w problematykę pierwszej pomocy medycznej wraz z praktycznym pokazem dotyczącym sztucznego oddychania oraz postępowania w zadławieniu u dorosłych. Na koniec członkowie Ratownictwa Wodnego Rzeczpospolitej w Olsztynie zaprezentowali multimedialną prezentację ukazującą sprzęt wykorzystywany w polskim ratownictwie wodnym, korzystanie z dobrodziejstw wypoczynku nad wodą i rekreacji na akwenach wodnych oraz udzielanie pierwszej pomocy tonącemu w każdych warunkach, również zimowych, kiedy woda jest pokryta lodem.

Prowadzący warsztaty starali się czynnie włączać uczestników w zajęcia. Zadawali pytania, skłaniające do głębszej refleksji na temat pierwszej pomocy i zastanowienia się, jak pomóc potrzebującym przy pomocy prostych, będących w zasięgu ręki przedmiotów. Zapraszali też słuchaczy do aktywnego udziału w pokazach.

Moderatorki:

Mariola Gaber