Spotkania w kadencji 2016-2020

11 września br. w Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie odbyło się ostatnie w kadencji 2016-2020 i pierwsze w kadencji 2020-2024 posiedzenie Uniwersyteckiej Komisji Finansowej KRUP.
Zaproszenie do udziału w obradach przyjęli: prof. Sebastian Skuza - Sekretarz Stanu w Ministerstwie Finansów
oraz Jarosław Oliwa - Dyrektor Departamentu Budżetu i Finansów Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego.
W posiedzeniu udział wzięli zarówno dotychczasowi, jak i powołani na kadencję 2020-2024 przedstawiciele
20 Uniwersytetów publicznych.
Głównymi tematami spotkania były:
1. Przyjęcie sprawozdania z działalności Komisji w kadencji 2016-2020.
2. Wybór kandydata na przewodniczącego Komisji w kadencji 2020-2024.
3. Informacja Ministra S. Skuzy i Dyrektora J. Oliwy nt. finansowania szkolnictwa wyższego i nauki.
Przedstawione przez prof. Mirosława Gornowicza sprawozdanie z działalności UKF w kadencji 2016-2020 zostało jednomyślnie przyjęte.
Członkowie Komisji jednogłośnie wskazali kandydaturę prof. Mirosława Gornowicza, prorektora ds. rozwoju i polityki finansowej UWM w Olsztynie na przewodniczącego Uniwersyteckiej Komisji Finansowej KRUP w kadencji 2020-2024.

 

W dniach 25-27 czerwca odbyło się jedenaste w kadencji 2016-2020 posiedzenie Uniwersyteckiej Komisji Finansowej KRUP.
Spotkanie odbyło się w Uniwersytecie Wrocławskim, a rolę gospodarzy pełnili JM Rektor UWr prof. dr hab. Adam Jezierski i Prorektor ds. finansów i rozwoju UWr prof. dr hab. Wiesława Miemiec.
Głównym tematem posiedzenia była prezentacja i dyskusja nad raportem "Analiza ekonomiczna uniwersytetów publicznych za lata 2014-2019" - corocznie prrzygotowywanego na potrzeby UKF przez Dział Kontrolingu Uniwersytetu Gdańskiego. Prorektorzy wymienili równiez informacje dotyczące wyborów władz oraz aktualnej sytuacji finansowej w poszczególnych uniwersytetach.

 

W dniach 14-16. listopada 2019 r. odbyło się kolejne (dziesiąte w kadencji 2016-2020) posiedzenie Uniwersyteckiej Komisji Finansowej KRUP. W spotkaniu zorganizowanym w Uniwersytecie Łódzkim udział wzięli przedstawiciele Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego: podsekretarz stanu prof. Sebastian Skuza oraz dyrektor Departamentu Budżetu i Finansów Jarosław Oliwa. Roboczą część posiedzenia poprzedziło jednomyślne przyjęcie uchwały w sprawie nadania prof. dr. hab. Bogdanowi Gregorowi statusu Honorowego Przewodniczącego Uniwersyteckiej Komisji Finansowej KRUP. Przewodniczący UKF złożył również podziękowania dotychczasowym członkom Komisji: prof. dr. hab. Januszowi Słodczykowi z Uniwersytetu Opolskiego i dr. hab. Pawłowi Smoleniowi, prof. KUL z Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego oraz powitał nowych członków reprezentujących obie uczelnie, tj. dr. hab. Rafała Matwiejczuka, prof. UO - prorektora ds. rozwoju i finansów Uniwersytetu Opolskiego i dr. Piotra Boliboka - pełnomocnika rektora ds. finansów KUL w Lublinie.Głównymi tematami posiedzenia były:
1) ocena funkcjonowania aktualnego algorytmu podziału subwencji,
2) omówienie finansowych aspektów wdrażania ustawy 2.0.
Wystąpienie wiceministra Sebastiana Skuzy stanowiło wstęp do dyskusji, w wyniku której Komisja przyjęła załączoną uchwałę. W dalszej częsci posiedzenia członkowie Komisji wymienili informacje dotyczące zmian strukturalnych, sytuacji finansowej oraz wyników rektutacji na studia w uniwersytetach.

 

W dniach 13-15 czerwca 2019 r. odbyło się kolejne posiedzenie Uniwersyteckiej Komisji Finansowej Konferencji Rektorów Uniwersytetów Polskich. Gospodarzem spotkania był Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie. Wiodącym przedmiotem obrad była prezentacja i dyskusja nad dorocznym raportem „Analiza ekonomiczna Uniwersytetów publicznych”. W posiedzeniu udział wzięli przedstawiciele Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego: podsekretarz stanu dr hab. Sebastian Skuza i dyrektor Departamentu Budżetu i Finansów Jarosław Oliwa oraz
14 prorektorów - członków Uniwersyteckiej Komisji Finansowej KRUP.
Partnerem wydarzenia było Województwo Warmińsko-Mazurskie.

 

W dn. 25-27 kwietnia 2019 r. odbyło się kolejne posiedzenie Uniwersyteckiej Komisji Finansowej KRUP. Gospodarzem spotkania był Uniwersytet Gdański. W obradach udział wzięli przedstawiciele MNiSzW: podsekretarz stanu dr hab. Sebastian Skuza oraz dyrektor Departamentu Budżetu i Finansów Jarosław Oliwa. Z uczestnikami posiedzenia Komisji spotkał się również JM Rektor Uniwersytetu Gdańskiego prof. UG dr hab. Jerzy Gwizdała. Głównym tematem obrad był tegoroczny podział subwencji. Odbyła się prezentacja zasad i wyników tego podziału, a następnie dyskusja. Członkowie Komisji wymienili informacje również na inne tematy, takie jak np.: stosowanie 50-procentowej normy kosztów uzyskania przychodu, czy sposoby wydzielania oraz rozliczania środków z subwencji, które miałyby zastąpić dotychczasowe tzw. środki statutowe.

 

W dn. 8-10 listopada 2018 r. odbyło się siódme w kadencji 2016-2020 posiedzenie Uniwersyteckiej Komisji Finansowej KRUP. Członkowie Komisji spotkali się w Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. W obradach udział wzięli: JM Rektor UAM prof. Andrzej Lesicki oraz dyrektor Departamentu Budżetu i Finansów MNiSzW Jarosław Oliwa. Głównym tematem posiedzenia była debata nt. ministerialnego projektu rozporządzenia określającego sposób podziału subwencji.  Po dyskusji Komisja przyjęła załączoną uchwałę. W podsumowaniu obrad udział wziął podsekretarz Stanu w MNiSzW Sebastian Skuza. Członkowie Komisji wymienili również informacje nt. prac nad reorganizacją uniwersytetów w warunkach ustawy 2.0 oraz naboru na studia i sytuacji finansowej uczelni.

 

Piątego października 2018 r. odbyło się nadzwyczajne (jednodniowe) posiedzenie Uniwersyteckiej Komisji Finansowej KRUP. Obowiązki gospodarza pełnił prof. dr hab. Andrzej Tarlecki – prorektor ds. kadrowych i polityki finansowej Uniwersytetu Warszawskiego.  Gośćmi posiedzenia byli: prof. dr hab. Marcin Pałys – JM Rektor UW i Jarosław Oliwa - dyrektor Departamentu Budżetu i Finansów MNiSzW. Głównym celem spotkania było omówienie projektu rozporządzenia MNiSzW w sprawie podziału subwencji. W wyniku dyskusji UKF opracowała swoje wnioski i uwagi do treści tego projektu. Dokument (w załączeniu) za pośrednictwem KRUP został przekazany do Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Członkowie Komisji wymienili również informacje na temat stanu przygotowań poszczególnych uczelni do zapisów nowej ustawy o szkolnictwie wyższym i nauce.

 

22 czerwca 2018 r. Uniwersytecka Komisja Finansowa KRUP obradowała w Augustowie. Gospodarzem szóstego w kadencji 2016-2020 posiedzenia był Uniwersytet w Białymstoku - na czele z prorektorem prof. Jerzym Halickim. Głównym tematem posiedzenia było omówienie Analizy ekonomicznej uniwersytetów publicznych - corocznie przygotowywanej na potrzeby UKF.
Szczegółowe informacje dotyczące udziału poszczególnych uczelni w algorytmie podziału dotacji podstawowej
w latach 2017-2018 przedstawił Jarosław Oliwa – Dyrektor Departamentu Budżetu i Finansów MNiSzW.
Komisja przyjęła również swoje stanowisko w sprawie niektórych przepisów projektu ustawy 2.0 (w załączeniu).

 

Kolejne (piąte w kadencji 2016-2020) posiedzenie Uniwersyteckiej Komisji Finansowej KRUP odbyło się w dniach 12-14 kwietnia w Katowicach. Gospodarzem spotkania był prof. dr hab. Michał Daszykowski - prorektor
ds. finansów i rozwoju Uniwersytetu Śląskiego. W posiedzeniu udział wzięli: Sebastian Skuza -podsekretarz Stanu
w MNiSzW oraz Jarosław Oliwa - dyrektor Departamentu Budżetu i Finansów MNiSzW. Głównym tematem obrad były aspekty finansowe projektu ustawy 2.0. Podsumowując dyskusję na ten temat Komisja opracowała swoje wnioski i propozycje (w załączeniu), które - za pośrednictwem KRUP – zostały przekazane do Ministerstwa Nauki
i Szkolnictwa Wyższego. Członkowie Komisji wymienili również informacje o wynikach finansowych uniwersytetów za 2017 rok.

 

W dniach 12-14 października 2017 r. w Uniwersytecie Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy odbyło się czwarte
w kadencji 2016-2020 posiedzenie Uniwersyteckiej Komisji Finansowej KRUP. Rolę gospodarza pełnił dr hab. Zbigniew Bukowski, prof. nadzw. - prorektor ds. finansów i organizacji UKW.  Głównym tematem obrad były finansowe aspekty projektu ustawy o szkolnictwie wyższym i nauce. Wystąpienie dyrektora Departamentu Budżetu i Finansów MNiSzW Jarosława Oliwy stanowiło wstęp do dyskusji, na podstawie której UKF opracowała swoje propozycje i uwagi do tego projektu (w załączeniu). W dalszej części posiedzenia członkowie Komisji omówili wyniki rekrutacji i aktualną sytuację finansową uniwersytetów. 

 

Trzecie w kadencji 2016-2020 posiedzenie Uniwersyteckiej Komisji Finansowej KRUP odbyło się w dniach 22-24 czerwca br. Gospodarzem spotkania był Uniwersytet Rzeszowski -na czele z prof. Grzegorzem Ślusarzem, Prorektorem ds. Finansów i Organizacji. Przewodnim tematem obrad była dyskusja poświęcona Analizie ekonomicznej uniwersytetów publicznych za lata 2010-2016. Raport ten jest corocznie przygotowywany i publikowany na potrzeby Komisji od 2003 roku. Członkowie Komisji przedstawili również aktualną sytuację finansową poszczególnych uniwersytetów w świetle planów rzeczowo-finansowych na rok 2017 oraz omówili kilka bieżących spraw związanych z finansami uczelni i funkcjonowaniem Komisji.

 

Drugie w kadencji 2016-2020 posiedzenie Uniwersyteckiej Komisji Finansowej KRUP odbyło się w dniach 7-9 kwietnia 2017 roku. Gospodarzami spotkania były dwie lubelskie uczelnie: UMCS oraz KUL. Głównym tematem obrad były propozycje finansowania uczelni wyższych zawarte w załżeniach do projektu nowej ustawy o szkolnictwie wyższym. UKF przyjęła w tej sprawie swoje stanowisko. Członkowie Komisji wymienili informacje o wyniku finansowym uniwersytetów za 2016 rok. Dyskutowano również na temat możliwości dostosowania uczelni do nowego algorytmu podziału dotacji podstawowej.

 

Pierwsze w kadencji 2016-2020 posiedzenie Uniwersyteckiej Komisji Finansowej KRUP odbyło się w dniach 27-29.10. 2016 roku. Gospodarzem spotkania był Uniwersytet Zielonogórski. Głównym celem posiedzenia było wypracowanie stanowiska Komisji w sprawie projektu nowego algorytmu podziału dotacji podstawowej dla uczelni. Członkowie Komisji dyskutowali również na temat stopnia decentralizacji zarządzania finansami w uczelniach oraz omówili formy i wysokość wspracia finansowego uniwersytetów przez władze samorządowe.  W obradach uczestniczył Jarosław Oliwa - Dyrektor Departamentu Budżetu i Finansów MNiSzW.