Sukces zrodzony w bólach

Sukces zrodzony w bólach

W dniach 29 kwietnia – 3 maja br. reprezentacja Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie uczestniczyła w półfinale B Akademickich Mistrzostw Polski w Piłce Ręcznej Mężczyzn w Warszawie. Organizatorem w/w turnieju była Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego. Tuż przed samymi zawodami z kadry akademików wypadło 5 zawodników. Łukasz Zakreta otrzymał powołanie do Reprezentacji Polski w Plażowej Piłce Ręcznej, Adrian Wojciechowski zatrzymany przez sprawy osobiste, a Piotr Deptuła, Tomasz Fugiel i Karol Ludwiczak nabawili się kontuzji. Pomimo przeciwności losu nasi szczypiorniści udali się do stolicy z nadzieją na awans. Niestety już w pierwszym meczu z silną drużyną Akademii Leona Koźmińskiego z Warszawy (skład oparty o zawodników z ekstraklasowego KPR Legionowo) kontuzji nabawił się Krystian Maćkowski. Do tego momentu akademicy z Olsztyna toczyli wyrównany bój bramka za bramkę z utytułowanym rywalem ze stolicy. Mecz zakończył się zwycięstwem ALK 30:19 (15:10). Kontuzja Krystiana zmusiła sztab szkoleniowy do zmiany taktyki na pozostałe spotkania, w związku z powyższym na dwa pozostałe mecze grupowe kapitan zespołu Mateusz Gawryś został przesunięty z bramki do gry w polu. Porażka z ALK podziałała na nasz zespół bardzo mobilizująco, bowiem wygraliśmy i to zdecydowanie kolejne dwa mecze grupowe z Uniwersytetem Medycznym z Łodzi 37:8 (19:2) i Wojskową Akademią Techniczną z Warszawy 33:21 (16:8). Niestety tuż na początku drugiego spotkania z Uniwersytetem Medycznym z Łodzi kontuzji nabawił się Bartosz Walacik, co zmusiło naszych reprezentantów do gry tylko z dwoma zawodnikami na ławce rezerwowych. W meczu ćwierćfinałowym, decydującym o awansie do czerwcowych finałów, nasi zawodnicy zmierzyli się z silną drużyną Politechniki Łódzkiej opartej na ligowcach z Łodzi, Wielunia i Końskich. Pomimo czwartego meczu w turnieju oraz krótkiej ławki rezerwowych akademicy walczyli jak lwy o każdą piłkę zostawiając „kawał serducha” na parkiecie, a wracający do bramki kapitan Mateusz Gawryś bronił jak natchniony (został wybrany MVP spotkania), co walnie przyczyniło do zwycięstwa nad Politechniką 27:21 (15:11) i awansu do finałów. Ostatniego dnia zawodnicy UWM Olsztyn mieli do rozegrania jeszcze dwa mecze- półfinał z gospodarzami turnieju oraz mecz o miejsce. W meczu z SGGW zawodnicy z Kortowa zagrali bardzo mądrze taktycznie. Przez pierwszy kwadrans gra była bardzo wyrównana. Później świetnie bronił Mateusz Gawryś (Arkadiusz Dudek tym razem wspomógł kolegów w polu), bardzo skuteczny w kontratakach był Jakub Zakrzewski. Mózgiem zespołu był jednak Bartosz Idzikowski, który miał znakomity przegląd sytuacji i idealnie dogrywał partnerom piłki, którego uznano zawodnikiem meczu (MVP). Mecz zakończył się naszym zwycięstwem 24:21 (13:8) i w popołudniowym finale przyszło nam się ponownie spotkać z drużyną ALK Warszawa.

Zespół ALK od razu odskoczył na bezpieczny dystans i nie było sensu się szarpać. Nie było więc szaleństwa, by nie narazić się na niepotrzebne kontuzje. Cel został i tak osiągnięty, a w tak skromnym składzie zespół ALK był nieosiągalny.

Kadra UWM:

Bramkarze: Arkadiusz Dudek (WPiA), Mateusz Gawryś (WPiA) – kapitan

Rozegranie: Bartosz Idzikowski (WPiA), Krystian Maćkowski (WPiA), Artur Sadowski (WPiA)

Skrzydłowi: Grzegorz Giżyński (WGIPB), Przemysław Rzymkowski (WPiA), Bartosz Walacik (WGIPB), Sebastian Witczak (grający trener/pracownik WPiA), Jakub Zakrzewski (WPiA)

Obrót: Sergiusz Dworaczek (WPiA), Bartłomiej Gniadkowski (WPiA)

Nieobecni – zweryfikowani na finały: Łukasz Zakreta (bramkarz/WPiA), Piotr Deptuła (rozegranie/WPiA), Tomasz Fugiel (rozegranie/WPiA), Karol Ludwiczak (skrzydło/WNM)

Sztab szkoleniowy: Sebastian Witczak i Grzegorz Dubielski

 

Wyniki:

UWM OLSZTYN – ALK Warszawa 19:30 (10:15)

Mateusz Gawryś, Arkadiusz Dudek – Artur Sadowski 5, Jakub Zakrzewski 5, Krystian Maćkowski 3, Grzegorz Giżyński 2, Sergiusz Dworaczek 1, Bartłomiej Gniadkowski 1, Bartosz Idzikowski 1, Przemysław Rzymkowski 1, Bartosz Walacik.

UWM OLSZTYN – UM Łódź 37:8 (19:2)

Arkadiusz Dudek – Grzegorz Giżyński 11, Jakub Zakrzewski 7, Bartosz Idzikowski 5, Bartłomiej Gniadkowski 5, Mateusz Gawryś 3, Przemysław Rzymkowski 3, Bartosz Walacik 2, Artur Sadowski 1, Sergiusz Dworaczek.

UWM OLSZTYN –WAT Warszawa 33:21 (16:8)

Arkadiusz Dudek – Grzegorz Giżyński 7, Bartłomiej Gniadkowski 6, Przemysław Rzymkowski 6, Jakub Zakrzewski 5, Bartosz Idzikowski 4, Artur Sadowski 4, Mateusz Gawryś 1, Sergiusz Dworaczek.

UWM OLSZTYN – Politechnika Łódzka 27:21 (15:11)

Mateusz Gawryś, Arkadiusz Dudek – Jakub Zakrzewski 8, Artur Sadowski 7, Bartosz Idzikowski 5, Bartłomiej Gniadkowski 4, Przemysław Rzymkowski 3, Sergiusz Dworaczek, Grzegorz Giżyński.

UWM OLSZTYN – SGGW Warszawa 24:21 (13:8)

Mateusz Gawryś – Jakub Zakrzewski 10, Artur Sadowski 4, Bartosz Idzikowski 4, Przemysław Rzymkowski 3, Bartłomiej Gniadkowski 2, Grzegorz Giżyński 1, Arkadiusz Dudek, Sergiusz Dworaczek.

UWM OLSZTYN – ALK Warszawa 14:24 (7:14)

Mateusz Gawryś – Jakub Zakrzewski 5, Artur Sadowski 3, Bartłomiej Gniadkowski 2, Grzegorz Giżyński 2, Bartosz Idzikowski 1, Przemysław Rzymkowski 1, Arkadiusz Dudek, Sergiusz Dworaczek.

/Sebastian Witczak/