Święto ryb w Łężanach

W czerwcu w uniwersyteckiej Stacji Badawczo-Dydaktycznej w Łężanach koło Reszla  odbyło się kolejne  Święto Ryb. Uczestniczyło w nim około 80 osób; w tym dziekan Wydziału Nauki o Środowisku (dawniej Wydział Ochrony Środowiska i Rybactwa) prof. dr hab. Krystyna Bemska-Zakęś, prodziekan – prof. dr hab. Małgorzata Woźniak, prezes ZG PTRyb. Marek Ferlin, prof. dr hab. dr h.c. Jan Szczerbowski – IRS, prof. dr hab. Krystyna Skibniewska, kierownik Katedry Podstaw Bezpieczeństwa UWM Olsztyn, prof. dr hab. Dariusz Kucharczyk, kierownik Katedry Rybactwa Jeziorowego i Rzecznego UWM, dr Tomasz Czarkowski, W-MODR w Olsztynie (współorganizator święta), mgr Leonard Cilak, W-MODR w Olsztynie, Oddział w Olecku oraz indywidualni hodowcy ryb dyrektorzy-prezesi rybackich z rejonu Warmii i Mazur, między innymi Jan Stafiniak – Olsztyn, K. Skorupa – Ostróda i H. Kulas – Mrągowo i inni. Licznie także zjechali do Łężan doktoranci i doktorzy 3 katedr rybackich UWM – inicjatorzy pokazowych połowów jeziorowych, wędzenia ryb i wyszukanych zabaw rybackich. Na święto rybackie ze Szwecji specjalnie przyjechał wraz z żoną inż. Czarek Kobierski (Goeteborg), absolwent  Wydziału Rybackiego z 1959 roku (na foto – w żółtej koszuli) – kolega z roku studiów m.in. prof. K. Goryczki, K. Lossowa, R. Trzebiatowskiego, inż. Leszka Dorosza i in. W latach 50 ub. wieku był on czołowym gimnastykiem AZS klasy międzynarodowej, m.in. członkiem zespołowego Mistrza Polski z 1958 roku. W Sali kominkowej  pięknie, odnowionego pałacu w Łężanach wygłoszono referaty i odbyła się dyskusja. Na przystani rybackiej UWM odbyły się gry rybackie i…. rybacka „balanga”, w trakcie której podawano wędzone ryby: pstrągi, sielawy, karpie i klopsików rybnych prezesa PTRyb. – M. Ferlina oraz zupę rybną młodych adiunktów Katedry Biologii i Hodowli Ryb UWM. Bawiono się do północy.

Do następnego święta! Miłych wspomnień życzy:

prof. Janusz Guziur – fotograf

Komentarze nie są dozwolone.