Wyjątkowe otwarcie roku kulturalnego na UWM

Kolejny raz Wydział Sztuki zainaugurował nowy rok akademicki w nieco mniej tradycyjnej formie, zapraszając społeczność akademicką na występy agend Ośrodka Inicjatyw Artystycznych. Uczestnicy wydarzenia mieli okazję obejrzeć m.in. nowy spektakl Uniwersyteckiego Teatru Muzycznego.

Dobrą tradycją Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie jest to, że wraz z początkiem nowego roku akademickiego rozpoczyna także nowy sezon artystyczny. Agendy działające zarówno w Akademickim Centrum Kultury jak i w Ośrodku Inicjatyw Artystycznych wracają po wakacjach do swoich działań, otwierając się także na nowych członków. Świetnym wprowadzeniem w tę artystyczno-kulturalną atmosferę kampusu uniwersyteckiego było uroczyste rozpoczęcie roku kulturalnego, na które zaprosił Wydział Sztuki. W Centrum Konferencyjno-Szkoleniowym wystąpiły dwie agendy wchodzące w skład OIA: Chór im. prof. Wiktora Wawrzyczka, który obchodzi w tym roku 70-lecie swojego istnienia, oraz Uniwersytecki Teatr Muzyczny z przedpremierowym pokazem spektaklu „Szalone lata retro”, za sprawą którego lata dwudzieste, lata trzydzieste wróciły „piosenką, sukni szelestem/ Błękitnym cieniem nad talią kart/ I śmiechem, który kwitował żart”. Osoby biorące udział w uroczystości, miały okazję zobaczyć także animację „Alicja”, której autorką jest Joanna Kacprzak, absolwentka studiów edukacja artystyczna w zakresie sztuk plastycznych.

W inauguracji roku kulturalnego wzięli przedstawiciele władz Uniwersytetu. – Sztuka pozwala nam przetrwać trudne chwile – zaznaczył JM Rektor UWM prof. Jerzy Przyborowski i gratulował Wydziałowi Sztuki tegorocznych sukcesów.

Także dziekan Wydziału Sztuki prof. Benedykt Błoński w rozmowie z „Wiadomościami Uniwersyteckimi” podkreślał, że kortowscy artyści dostarczyli w tym roku wielu powodów do dumy.

- O poziomie naszych Instytutów najlepiej świadczy fakt, że w ostatniej ewaluacji obie dyscypliny otrzymały bardzo wysokie oceny. W dyscyplinie sztuki plastyczne i konserwacja dzieł sztuki przyznano nam ocenę A, natomiast w dyscyplinie sztuki muzyczne – B+. Oznacza to, że zarówno Instytut Sztuk Pięknych, jak i Instytut Muzyki mają prawo do nadawania stopni doktora i doktora habilitowanego – podkreślał prof. Błoński.

Dziekan Wydziału Sztuki opowiedział też o niektórych z licznych planów agend kulturalnych działających w OIA. – Dzięki współpracy z naszym Chórem, 25 listopada do Olsztyna przyjedzie znakomity chór z Uniwersytetu Gdańskiego. Prowadzony jest on przez profesora Marcina Tomczaka. Nasi chórzyści, którzy występują pod kierownictwem prof. Katarzyny Bojaruniec, w marcu będą mieli swój główny koncert, będący podsumowaniem obchodów jubileuszu 70-lecia działalności. To bardzo ważne wydarzenie, ponieważ ostatnie obchody jubileuszowe Chór świętował ostatni raz w 2007 roku z okazji swojego 55-lecia. W planach jest też wyjazd na międzynarodowy festiwal – mówił dziekan Wydziału Sztuki.

Pracowicie jest też w innej agendzie. Uniwersytecki Teatr Muzyczny na listopad zaplanował prapremierę „Szalonych lat retro” i na tym nie zamierza poprzestać. Jeszcze w tym roku akademickim mają powstać dwa inne spektakle przygotowywane przez zespół Grzegorza Lewandowskiego.

– Od listopada ma ruszyć też Akademia Musicalu Teatru Muzycznego adresowana do trzech różnych grup wiekowych: 5-9 lat, 10-14 oraz 15+. W Akademii odbywać się będą zajęcia z aktorstwa, śpiewu i tańca – zapowiada prof. Błoński.

Dzięki Wydziałowi Sztuki w Kortowie nie zabraknie też ciekawych wystaw. W Galerii „Stara Kotłownia” regularnie pojawiać się będą nowe dzieła sztuki. Najbliższy wernisaż odbędzie się 12 października i będzie prezentacją prac nagrodzonych w międzynarodowym triennale grafiki. Kalendarz kortowskiej galerii jest zresztą wypełniony propozycjami na cały rok akademicki.

Sporo ciekawych wyzwań także przed studiem muzycznym, które działa coraz prężniej między innymi dzięki rozpoczęciu zajęć na nowym kierunku: produkcja muzyczna i realizacja dźwięku. Jak mówił dziekan WS, ta nowość w ofercie Wydziału cieszyła się sporym zainteresowaniem: chętnych do rozpoczęcia studiów było około 60 osób. – Mamy dwóch znakomitych reżyserów dźwięku, z dużymi osiągnięciami. Mają na swoim koncie realizację nagrań albumów zarówno gwiazd muzyki popularnej, jak i klasycznej. Liczymy więc na to, że poza realizacją zajęć dydaktycznych, nasze studio będzie działało też komercyjnie – mówił profesor Błoński.

Przed dziekanem Wydziału Sztuki spore wyzwanie inwestycyjne: wszystko wskazuje bowiem na to, że od lutego, kiedy Wydział Nauk Społecznych przeniesie się do nowej siedziby przy ul. Dybowskiego, trzeba będzie na nowo przemyśleć zagospodarowanie budynku przy ul. Żołnierskiej, który odtąd już w całości będzie w rękach Wydziału Sztuki.

Chociaż rok kulturalny oficjalnie zainaugurowaliśmy z Ośrodkiem Inicjatyw Artystycznych działającym przy Wydziale Sztuki, warto podkreślić, że wiele ciekawego dzieje się także w Akademickim Centrum Kultury – nabory do agend już trwają, więc będzie wiele okazji do tego, by stać się częścią zespołów, dzięki którym cały rok akademicki jest rokiem kultury.

Daria Bruszewska-Przytuła

 

 

 


 

 

 

 

Komentarze nie są dozwolone.