Informacje o wycieczce

ZAMEK CHĘCINY – JASKINIA RAJ – KIELCE – ŚWIĘTOKRZYSKI PARK NARODOWY – ŚWIĘTY KRZYŻ – ZAMEK KRZYZTOPÓR – Szydłów, Jedrzejów, Pinczów

Dzień 1

  • przyjazd do Kielc
  • wycieczka autokarowa: Zamek Królewski w Chęcinach – Jaskinia Raj – Kielce
  • nocleg i obiadokolacja w Kielcach lub okolicach

ZAMEK KRÓLEWSKI W CHĘCINACH

Jeden z najbardziej malowniczych polskich zamków, wzniesiony prawdopodobnie pod koniec XIII wieku. Obecnie zachowany jako trwała ruina w pełni udostępniona dla ruchu turystycznego. W ramach wycieczki – zwiedzanie zamku, opowieści o historii i legendach zamku oraz  wejście na jedną z dwóch wież widokowych z zapierającymi dech widokami Gór Świętokrzyskich i Ponidzia.

 

JASKINIA RAJ

Jaskinia „Raj” jest jedną z najpiękniejszych jaskiń krasowych naszego kraju. Zachwyca bogactwem i różnorodnością kalcytowych form naciekowych. Występują tutaj skupiska stalaktytów o unikatowym na skalę światową zagęszczeniu. Jaskinia uznana została za rezerwat przyrody nieożywionej i stanowisko archeologiczne.

 

Kielce

Według jednej z legend, powstanie Kielc wiąże się z postacią Mieszka Bolesławowica, syna Bolesława Śmiałego. Otóż Mieszko wypuścił się któregoś dnia do świętokrzyskich borów na polowanie. W trakcie pogoni za zwierzyną oddalił się od swych kompanów, uderzył się o wystający konar drzewa i padł nieprzytomny na ziemię. Przyśniło mu się, że zbójcy wlewają mu do gardła truciznę. Słabł coraz bardziej i czuł, że uchodzi z niego życie. Wtedy to objawił mu się święty Wojciech. Z pastorału świętego trysnęła ożywcza rzeka, która przywróciła Mieszkowi siły. Ozdrowiały książę, zbudował w miejscu swojego cudownego ocalenia, osadę, którą nazwał Kielcami (od znalezionych tu kłów dzika). Stworzoną przez świętego Wojciecha rzekę, nazwał natomiast Silnicą….

W trakcie wycieczki zobaczymy m.in.:

  • Kadzielnia – jeden z najmniejszych rezerwatów przyrody w Polsce, jest jednym z kilku unikatowych kamieniołomów na terenie miasta. Obecnie – prócz atrakcji geologicznych i przyrodniczych – to jedno z najbardziej ulubionych przez Kielczan miejsc spacerów a także najciekawszy amfiteatr w Polsce.
  • Pałac Biskupów Krakowskich – Najlepiej zachowana barokowa rezydencja w Polsce z okresu Dynastii Wazów – ukończona w roku 1644, godna najwyższego dostojnika państwowego i kościelnego jakim był fundator – Jakub Zadzik, Kanclerz Koronny i Biskup Krakowski.  W ramach wycieczki zwiedzanie  stałej wystawy wnętrz pałacowych; możliwe rozszerzenie programu o wystawę czasową lub wystawę  Malarstwa Polskiego i Europejskiej Sztuki Zdobniczej.
  • Ulica Sienkiewicza – spacer po głównej ulicy Kielc

 

Dzień 2

  • śniadanie
  • Wycieczka autokarowa: Zamek Krzyżtopór – Szydłów
  • nocleg i obiadokolacja w Kielcach lub okolicach

 

KRZYŻTOPÓR

Wielkie ruiny powstałej w latach 1627–1644 rezydencji pałacowej otoczonej fortyfikacjami bastionowymi (palazzo in fortezza) – największej i najwspanialszej budowli pałacowej w Europie przed powstaniem Wersalu – fundacji  wojewody Krzysztofa Ossolińskiego. W trakcie zwiedzania odkryjemy tajemnice tego niezwykłego miejsca pełnego legend, podań i mistyki.

 

SZYDŁÓW

„Polskie Carcassonne” – miasto, które zachowało wiele elementów tak architektonicznych jak i przestrzennych z okresu średniowiecza. Do najważniejszych zabytków zaliczają się: mury obronne wraz z Bramą Krakowską, zespół zamkowy (Sala Rycerska, Skarbczyk, Brama Zamkowa), kościół farny pod wezwaniem św. Władysława, kościół pod wezwaniem Wszystkich Świętych, synagoga. W ramach wycieczki zwiedzanie najważniejszych zabytków miasta.

Dzień 3

Śniadanie

Wycieczka do Jędrzejowa

Muzeum im. Przypkowskich (często występuje pod nazwą Muzeum Przypkowskich lub Muzeum Gnomoniczne im. Przypkowskich) w Jędrzejowie,  muzeum specjalizujące się głównie w prezentacji   przyrządów astronomicznych i zegarów

Muzeum powstało w oparciu o prywatną kolekcję lekarza z

, który od 1895 roku gromadził zabytkowe zegary słoneczne, a także literaturę i inne materiały, następnie znacząco rozbudowaną przez jego syna

Stała wystawa kolekcji Feliksa Przypkowskiego została udostępniona publicznie w 1909 w Jędrzejowie i od tego czasu była ciągle rozbudowywana i eksponowana w różnych budynkach Jędrzejowa. 3 lutego Przypkowscy przekazali kolekcję państwu w 1962r, które utworzyło na jej bazie Państwowe Muzeum im. Przypkowskich; przy czym fundatorzy zachowali wpływ na kształt muzeum, ponieważ Tadeusz, a po jego śmierci jego syn Piotr byli dyrektorami tej instytucji.

Muzeum mieści się w dwóch sąsiadujących zabytkowych domach: byłej aptece klasztornej z 1712 roku i domu farmaceutów z tego samego okresu, nabytym i przebudowanym w 1868 roku przez Przypkowskich. Na tym ostatnim znajduje się kopuła obserwatorium astronomicznego z 1913,. Apteka działała w historycznych pomieszczeniach do czasu utworzenia muzeum, kiedy oba domy zostały wykupione przez państwo.

Przejazd do Pińczowa Ciuchcią Ponidzie

Pińczów zwiedzimy

Między innymi

Dawny zespół klasztorny oo. paulinów, znajduje się na rogu Rynku. Opactwo w Pińczowie założył w 1449 kardynał Zbigniew Oleśnicki wraz z swym bratem Janem Głowaczem. W 1550 r. w okresie reformacji, Mikołaj Oleśnicki wygnał zakonników z miasta, a klasztor przekształcił w zbór kalwiński. W 1551 r. powstało tu gimnazjum protestanckie znane później w całej Polsce Królestwa Polskiego. W skład zespołu klasztornego wchodzi kościół farny pw. św. Jana Ewangelisty. Świątynia połączona jest przewiązką z dawnym budynkiem klasztornym, który powstał w XVII w

. W północnym skrzydle budynku znajduje się zegar słoneczny z 1723.

Kaplice Swiętej Anny- w stylu manierystycznym,

Drukarnie Ariańską,Muzeum Regionalne + Synagoga

Wracamy na obiadokolację do Kielc

Dzień 4

  • śniadanie
  • Wycieczka autokarowa: Świętokrzyski Park Narodowy – Święty Krzyż
  • wyjazd z Kielc

 

Łysa Góra – Święty Krzyż

Wśród licznych szczytów Gór Świętokrzyskich to Łysa Góra jest najbardziej owiana tajemnicą. Szum buków i jodeł uspokaja wędrujących pielgrzymów, ale gdy zrywa się porwisty wiatr, przypominają się legendy o sabatach czarownic, które odbywały się na gołoborzu – rumowisku skalnym na północnym stoku Łysej Góry. Dziś pozostałości pogańskiego wału kultowego osłaniają łysy szczyt z najstarszym polskim sanktuarium Benedyktynów ukrywającym Relikwie Drzewa Krzyża Świętego. Tego skarbu strzeże również przyroda Świętokrzyskiego Parku Narodowego. W ramach wycieczki zwiedzimy kościół, klasztor, krużganki, Kaplicę Oleśnickich z relikwiami Drzewa Krzyża Świętego, Kryptę Wiśniowieckiego.

 

ŚWIĘTOKRZYSKI PARK NARODOWY

Świętokrzyski Park Narodowy został utworzony 1 kwietnia 1950 roku, ale tereny wchodzące obecnie w jego skład chronione były wiele lat wcześniej. Pierwszy rezerwat ścisły został utworzony w 1920 roku na Chełmowej Górze, w dwa lata później powstały rezerwaty na Łysicy i Łysej Górze, a w 1932 roku częściową ochroną objęto tereny przylegające do istniejących rezerwatów.

W trakcie wycieczki wejdziemy na taras widokowy na największym świętokrzyskim

Witam, przesyłam dane o wycieczce.

Termin wpłaty zaliczki w kwocie 300zł/os to data 15.06.2021 na konto w Banku Śląskim
NR KONTA  29105014161000002201834294
Biuro Turystyczne „ABEX”.REDLICH- MICHALSKA
ul. Sienkiewicza 10/12 A
25-333 Kielce
kom. + 48 535 98 43 43, + 48 607 29 36 80
BILETY WSTEPU DO PSZCZEGÓLNYCH OBIEKTÓW
Kielce
1.Pałac Biskupów, galeria malarstwa polskiego, wystawa Kobiety w czasach Wazów–20zł/os
2.Bazylika
3.Dworek Laszczyków 2zł
3.Ogrod botaniczny 7zł/os, geonatura
4.Muzeum Historii Kielc 7zł /grupowy
Chęciny
1.Jaskinia Raj — 37zł/grupowy/+centrum neandertalczyka
2.Zamek Checiny+ Niemczówka –15zł/os
Jędrzejów
1.Muzeum zegarów–12zł/os /grupowy
2.Kościół Cystersów
3.Mnichów-drewniany kosciół p.w Sw.Szczepana
4 Ciuchcia Jędrzejów Pińczów 20zł/ulgowy/
Pińczów
1.Kaplica Sw. Anny, styl manierystyczny 1600r
2.Drukarnia Arian ska 5zł/os
3.Muzeum Regionalne Pińczów + Synagoga 30zł/os + przew 10zł/os
Krzyżtopór
zwiedzanie zamku 13zł/grupowy
Szydłów
1.zamek Carcassone +Zamek Kazimierzowski 15zł
2.Kościół Wszystkich Świetych
3.Muzeum Zamków Europejskich
W planie jest również grill.

Komentarze nie są dozwolone.