Przemówienie JM Rektora prof. dr. hab. Jerzego Przyborowskiego podczas Święta Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego

Panie i Panowie Parlamentarzyści, Panie Wojewodo, Panie Marszałku, Pani Prezydent, Ekscelencje, Magnificencje, Dostojni Goście podług stanowisk, tytułów i godności! Dostojny Senacie! Drodzy Studenci i Doktoranci!Droga Społeczności Akademicka, Szanowni Państwo!

Dzisiejsza uroczystość to jedno z najważniejszych wydarzeń dla naszej Wspólnoty Akademickiej, dlatego z radością i nieskrywaną dumą, pierwszy raz w tej kadencji obchodzę wraz z Państwem święto  Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie.

Spotykamy się w niezwykłym czasie. Z jednej strony z radością witamy bowiem powrót do normalności, którą przez długi czas zakłócała nam pandemia. Studenci w 100 % wrócili na Uczelnię, realizujemy zajęcia w aulach, salach ćwiczeniowych, pracowniach czy laboratoriach.

20 maja udało nam się zaprosić uczniów szkół średnich i maturzystów na wyjątkowy, pierwszy w nowej formule, dzień otwarty, teraz mam wielką przyjemność spotkać się z Państwem, na żywo, podczas Święta Uniwersytetu, a już za kilka godzin rozpoczną się juwenalia.

Tętniący życiem kampus, widok uśmiechniętych młodych ludzi, daje nam nadzieję na to, że znów będziemy żyć w bezpiecznym świecie, za którym tak tęsknimy.

Niestety, za wcześnie jeszcze na poczucie ulgi. W jaki sposób cieszyć się i świętować jeśli jesteśmy świadkami cynicznego, barbarzyńskiego ataku na niepodległe Państwo!

Nie przypuszczaliśmy, że powtórzy się zbrodnia, która nie miała prawa się powtórzyć po dramacie II wojny światowej.

Nie wolno nam było tego zapominać i nie możemy też pozwolić na to, aby przyszłe pokolenia nie znały tej tragicznej historii i były wolne od wniosków z niej płynących, wniosków jakie muszą być ciągle żywe!

Prof. Marian Turski w mowie z okazji 75. lecia wyzwolenia obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau, skierowanej m. in. do młodych, w nawiązaniu do stwierdzenia Prezydenta Austrii Alexandra van der Bellen, że: „ Auschwitz nie spadło z nieba”, powiedział tak:

„ Nie bądźcie obojętni, kiedy jakakolwiek władza narusza przyjęte umowy … . Bądźcie wierni przykazaniu. Jedenaste przekazanie: nie bądź obojętny. Bo jeżeli będziesz, to nawet się nie obejrzycie, jak na was, na waszych potomków jakieś Auschwitz nagle spadnie z nieba”.

Dzisiaj mamy zbrodniczą wojnę w Ukrainie, mamy Buczę, Mariupol i wiele innych miejsc, które nie spadły z nieba!Nie wolno nam zatem odwracać głowy od aktów okrutnej przemocy, której doświadczają nasi sąsiedzi i przyjaciele z Ukrainy. Dopóki nie zakończy się wojna, świat nie wróci do normalności, a zadaniem dla nas powinno być pomaganie i pilnowanie samych siebie, by przeciągające się działania militarne nie stały się czymś, do czego wolno nam przywyknąć. Mam wrażenie jednak, że ten trudny moment, w którym się spotykamy, by uczcić Święto naszej Uczelni, pomimo wszystko może nabrać dla nas większej niż zazwyczaj wartości.

Dzisiejsza rocznica przypomina nam nie tylko o tym, że 23 lata temu dołączyliśmy do szacownego grona polskich uniwersytetów, ale przede wszystkim o tym, jak wielkie znaczenie ma poczucie wspólnego celu i jedności. Nasza Uczelnia powstała na fundamentach istniejących na długo przed nią. Fundamentach, które wznoszono w różny sposób i w odpowiedzi na różne potrzeby. Coś, co mogło być trudnością, zmieniliśmy w wartość. Jesteśmy dziś najbardziej wszechstronnym klasycznym Uniwersytetem w Polsce, kształcącym we wszystkich dziedzinach wiedzy. Osiągnęliśmy to, ponieważ olsztyńskie uczelnie wyższe istniejące tu przed 1999 rokiem zjednoczyła gotowość do dialogu, umiejętność określenia nadrzędnych wartości i świadomość potrzeby działań z myślą o przyszłości.

Nasz Uniwersytet jest żywym dowodem tego, jak cenne plony przynieść może wspólna wizja świata oparta na głębokich wartościach i współpraca przy przekuwaniu wizji w rzeczywistość. Tę rzeczywistość tworzymy także we współpracy z ośrodkami zagranicznymi. Dlatego cieszę się, że podczas dzisiejszej uroczystości nadamy tytuł Honorowego Profesora Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie pani profesor Yarinie Turchyn z Uniwersytetu Narodowego Lwowskiej Politechniki, którą wraz z osobami towarzyszącymi jeszcze raz serdecznie witam.  Fakt ten podkreśla nie tylko wzajemne dobre relacje między naszymi uczelniami, ale także wypływa z nadrzędnych wartości wpisujących się w ideę Universitas.

Nie będę krył, że właśnie dziś, w obliczu wyzwań, które miały dla nas ostatnie lata i miesiące, jeszcze bardziej niż dotąd doceniam, że ćwierć wieku temu znaleźli się ludzie gotowi na podejmowanie działań niekoniecznie wygodnych i oczywistych. I że ambitne cele skierowane na dekady naprzód, poszły w parze z troską o dziedzictwo, które zostawiono nam w darze.  Trzeba im za to nieustannie dziękować.

 

Szanowni Państwo!

Choć w murach tej Uczelni przeprowadzano tysiące egzaminów, w ostatnim czasie przyszło nam zdawać najtrudniejszy z nich: egzamin z człowieczeństwa. Najpierw wyzwanie rzuciła pandemia, która wymogła na nas m.in. zmiany w zakresie organizacji procesu dydaktycznego. Z wdzięcznością za trud, jaki wszyscy Państwo w to włożyliście, mogę powiedzieć, że ten test zdaliśmy bez zarzutu i, co najważniejsze, nie pozwoliliśmy, by ucierpiały na tym łączące nas relacje.

W ostatnich miesiącach mierzymy się z jeszcze jednym wielkim zadaniem, czyli naszą postawą wobec wojny w Ukrainie. Poczucie bezradności mogło nas sparaliżować, odebrać chęć do działania, uzasadniać bierność. Tak się nie stało!  Mówię to z pełnym przekonaniem i ogromną dumą. Jako rektor Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie miałem okazję obserwować, jak nasza społeczność otwiera swoje serca i bierze sprawy w swoje ręce.

Dumą napawały i napawają nas sukcesy naszych studentów, doktorantów czy pracowników. One są naszym celem i sprawiają ogromną radość. Jednak nigdy nie byłem tak dumny ze studentów, jak wówczas, gdy zdałem sobie sprawę z tego, że bez chwili wahania, zupełnie bezinteresownie, z potrzeby serca podjęli się organizacji działań pomocowych na rzecz Ukrainy.  Swoim wsparciem służyli także pracownicy naszej Uczelni, nawiązując kontakt z naukowcami i studentami z Ukrainy, by zaoferować im możliwość kontynuowania badań i nauki w Olsztynie, czy prowadząc zajęcia języka polskiego dla uchodźców.

Nie było chyba jednostki organizacyjnej na naszym Uniwersytecie, która nie okazałaby – na miarę swoich kompetencji i możliwości – wsparcia walczącej Ukrainie. Mówię o tym w czasie przeszłym, ale ten proces nadal trwa. Jestem z Państwa bardzo dumny i serdecznie za to dziękuję!

Trudno uciec od skojarzenia, że świat przygotował dla nas ważną lekcję. Mam więc nadzieję, że sytuacje, z którymi zetknęliśmy się u progu trzeciego dziesięciolecia tego niezwykłego wieku, będą umacniać w nas przekonanie o wadze jedności i solidarności, a obecność wśród nas gości z Ukrainy, pozwoli nam wszystkim lepiej poznać nasze kultury.

Pozwólcie Państwo, że zwrócę się w tym miejscu do przedstawicielek i przedstawicieli narodu ukraińskiego, którzy są dziś z nami.

 

Шановні Пані та Панове!

Я усвідомлюю, що неможливо уявити собі усі страждання і смуток, які Ви зараз відчуваєте. Все ж, хочемо запевнити Вас у тому, що наші думки щодня із Вами. Ми разом з Вами переживаємо за Ваших рідних, які залишилися в Україні. Ми – уся спільнота Вармінсько-мазурського університету в Ольштині – хочемо наголосити ще раз – ми засуджуємо російську агресію, жертвою якої став Ваш народ.

Ми переконані в тому, що наука дозволяє порозумітися не зважаючи на географічні кордони чи політичні погляди, а наші партнерські відносини є чудовим доказом цього. Ми рішуче незмінно виступаємо за мир і свободу незалежної України. Також, хочемо Вас запевнити, що в Польщі Ви знайшли не лише прихисток, а й перш за все друзів. Пам’ятайте, що, приїхавши до Вармінсько-мазурського університету, ви доєдналися до нашої спільноти і стали її повноправною часткою. Можете розраховувати на нашу солідарність і доброзичливість.

Слава Україні!

Szanowni Państwo,

Dzisiejsza uroczystość stanowi doskonałą okazję do tego, by jak najwięcej mówić o sukcesach.

Świętujemy przecież ogromną szansę, przed jaką stanęliśmy niemal ćwierć wieku temu. Szansę, z której w pełni skorzystaliśmy nie tylko dla dobra Uczelni, ale i z myślą o kolejnych pokoleniach, które będą żyć, studiować i pracować w naszym mieście i regionie. Dokładamy wszelkich starań, by nasz Uniwersytet był partnerem dla samorządu Warmii i Mazur, by umacniał markę naszego regionu i stanowił najdoskonalszą wizytówką miasta, które za sprawą UWM, jest przecież miastem nie tylko wojewódzkim, ale i uniwersyteckim. Choć w ostatnim czasie podjęliśmy wiele inicjatyw, by nasze partnerstwo zacieśniać, ciągle czujemy, że mamy jeszcze więcej do zaoferowania.

Dziękując więc za dotychczasową współpracę obecnym tu parlamentarzystom różnych opcji politycznych,  przedstawicielom rządu i samorządu, na czele z Panem Wojewodą Arturem Chojeckim, reprezentującym Marszałka  Panem Marcinem Kuchcińskim – wicemarszałkiem,  pragnę zadeklarować naszą gotowość do podejmowania kolejnych przedsięwzięć.

Czujemy się odpowiedzialni za ten kawałek ziemi, w którym przyszło nam żyć i wiemy, że nasza działalność naukowa i dydaktyczna to nie tylko przywilej, ale i służba. Mamy wielką nadzieję, że zaangażowanie naszej Uczelni w takie inicjatywy jak Konsorcjum Naukowo-Technologiczne „Zdrowe życie” czy opracowanie  „Zielonej cyfryzacji” jako piątej specjalizacji regionalnej, będzie miało pozytywny wpływ na szeroko rozumiany rozwój Warmii i Mazur oraz Powiśla.

Jak przystało na wciąż młody Uniwersytet, wyznaczamy sobie ambitne cele. Co więcej, każdego dnia na nowo przypominamy sobie, że strategia rozwoju Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego na lata 2021-2030 jest poważnym planem, do którego podchodzimy zadaniowo. Z radością odnotowujemy postępy w realizacji wyznaczonych przez nas celów.

Po pierwsze więc niezmiennie pracujemy nad tym, by spełniać wszystkie wymogi przewidziane dla uczelni badawczych. Do ewaluacji zgłoszono w 24 dyscyplinach z 8 dziedzin naukowych, aż 4060 publikacji naukowych i 116 dzieł artystycznych oraz 270 projektów naukowych na łączną kwotę około 400 mln. zł.

Jestem przekonany, że poniesiony wysiłek naszych uczonych i nasza wspólna determinacja przyniesie oczekiwane efekty, bo – to chcę wyraźnie podkreślić – potencjał uniwersytetu uzasadnia nasze ambicje!

Za ten wysiłek i tę determinację chcę naszym pracownikom bardzo gorąco podziękować.

Nie mniej ważnym  celem jest kształcenie, które będzie odpowiadać na potrzeby rynku pracy. Chcemy budować atrakcyjną ofertę dla  przyszłych naszych studentów, tak by , poprzez swoje sukcesy naukowe, artystyczne, sportowe oraz zawodowe dostarczali nam w trakcie studiów i po ich ukończeniu mnóstwa powodów do dumy.

Są oni dla nas najważniejsi. To z myślą o rozwoju regionu i kraju, z myślą o ich rozwoju i potencjale uruchamiamy nowe kierunki studiów. Od października na pierwszym stopniu będzie można więc studiować doradztwo podatkowe, inżynierię w logistyce oraz produkcję muzyczną i realizację dźwięku. Do oferty studiów drugiego stopnia dołączają z kolei dietetyka i leśnictwo. Rozpoczęliśmy też prace nad utworzeniem kierunku fizjoterapia. Bardzo zależy nam na tym, żeby naszą Uczelnię opuszczali ludzie gotowi odpowiadać na najważniejsze wyzwania współczesności. Jednym z takich zadań jest realizacja celów zrównoważonego rozwoju.

Z przyjemnością chciałbym Państwu przypomnieć, że na naszym Uniwersytecie od niemal roku działa tzw. Green Team, czyli zespół ludzi, którego misją jest przygotowanie naszej Uczelni do wdrażania wspomnianych zadań.

Jesienią ubiegłego roku odbyło się pierwsze z dużych wydarzeń, czyli Green Jam Projektowy, podczas którego opracowywano pomysły mające uczynić nasz Uniwersytet jeszcze bardziej przyjaznym i ekologicznym miejscem. Bardzo dziękuję za tak pozytywną odpowiedź na zaproszenie do działań na rzecz zrównoważonego rozwoju wszystkim uczestnikom tego przedsięwzięcia, a w szczególny sposób dziękuję dyrekcji, nauczycielom i uczniom Uniwersyteckiego XII Liceum Ogólnokształcącego im. Marii i Georga Dietrichów Olsztynie – naszego liceum.

Kolejny z wyszczególnionych w Strategii celów mówi o tym, że Uniwersytet Warmińsko-Mazurski ma być uczelnią przyjazną studentom i pracownikom. Łączą się z tym, oczywiście, kolejne zadania, które sobie wyznaczyliśmy: chcemy dawać wszystkim osobom studiującym i pracującym na Uniwersytecie szansę na rozwój, oraz tak doskonalić system zarządzania uczelnią, by był nowoczesny i jak najmniej zbiurokratyzowany.

Od kwietnia obowiązuje nowa struktura organizacyjna naszej Uczelni. Jej wprowadzenie poprzedziła diagnoza kultury organizacyjnej przygotowana przez firmę zewnętrzną. Jestem bardzo wdzięczny wszystkim członkom naszej uniwersyteckiej społeczności, którzy włączyli się w proces przygotowania zmian. Już na początku swojej kadencji mówiłem o tym, że bardzo zależy mi na tym, by wprowadzić partycypacyjny model zarządzania Uczelnią. Wszyscy mamy świadomość, że tego typu zmiany nie dokonują się tak szybko, jak byśmy sobie życzyli, ale jestem przekonany, że proces, który rozpoczęliśmy, doprowadzi nas do obranego celu.

Jednym z dokumentów opracowanych w ostatnim czasie, a mającym kluczowe znaczenie dla kultury organizacyjnej jest Plan Równości Płci dla UWM na lata 2021-2024. W tym wypadku także nie wzbranialiśmy się przed przeprowadzeniem dość szerokiej diagnozy.

Tu ponownie pozwolę sobie zwrócić się do społeczności Uniwersytetu: cieszę się, że zechcieli Państwo wziąć w niej udział. Żeby zmieniać na lepsze, musimy najpierw sobie szczerze powiedzieć o tym, co nie działa tak, jak byśmy tego oczekiwali.

Niezmiernie ważnym kierunkiem strategicznym jest wzmocnienie wizerunku naszego Uniwersytetu w Polsce i za granicą. Bardzo się cieszę, że jednym z elementów promocji uczelni mogą być nie tyle nasze działania marketingowe, ile osiągnięcia, które w sposób naturalny przypominają o naszej Uczelni światu. Tak dzieje się między innymi za sprawą naszej obecności w międzynarodowych rankingach.

Po raz kolejny nasz Uniwersytet został sklasyfikowany w prestiżowym zestawieniu Times Higher Education Impact przygotowywanym w Wielkiej Brytanii, a oceniającym uniwersytety pod kątem celów zrównoważonego rozwoju przyjętych przez Organizację Narodów Zjednoczonych.

W 2022 roku w rankingu znalazło się 15 polskich uczelni, a UWM zajął wśród nich trzecie miejsce w kategorii dobre zdrowie i jakość życia.

W zeszłym roku zostaliśmy sklasyfikowani w rankingu światowym Times Higher Education oraz paru kategoriach rankingu Times Higher Education by subject.

W tym roku po raz pierwszy zostaliśmy sklasyfikowani w rankingu QS by subject w kategorii Agriculture & Forestry (Rolnictwo i leśnictwo).

Niezmiernie cieszy nas rosnąca z roku na rok liczba naszych uczonych znajdujących się na prestiżowej liście 2% najczęściej cytowanych osób na świecie – World’s TOP 2% Scientists przygotowywanej przez Uniwersytet Stanforda we współpracy z wydawnictwem Elsevier oraz firmą SciTech Strategies.

Oczywiście mamy też stabilną pozycję w rankingach ogólnopolskich, takich jak publikowane przez fundację edukacyjną „Perspektywy”, gdzie w kategorii „Uniwersytety” zajmujemy miejsce 10, a w kategorii „Warunki kształcenia” miejsce 7.

Szanowni Państwo!

Rozwój naszej Uczelni nie może obyć się bez inwestycji. Chcąc zapewniać przyjazne warunki pracy i studiów, czynimy kolejne wielomilionowe inwestycje. Niedawno odwiedziłem budowę nowej siedziby Wydziałów Nauk Społecznych oraz Prawa i Administracji.  To projekt warty prawie 72 miliony złotych, w tym 36 milionów to wkład własny. Prognozy dotyczące zakończenia prac są bardzo optymistyczne. Wszystko wskazuje na to, że budynek zostanie oddany do użytku wcześniej niż wskazywał na to plan.

Dobre wieści napływają także z Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego, który rozbudowywany jest o kolejne skrzydło. Inwestycja ta, warta prawie 53 miliony złotych z 18 milionami wkładu własnego, pozwoli na zapewnienie opieki około 140 pacjentom.

Warto przypomnieć także o tym, że jesteśmy coraz bliżej otwarcia Ośrodka Radiochirurgii Mózgu, Głowy i Szyi, w którym działał będzie ultranowoczesny mikroakcelerator liniowy do radiochirurgii. To pierwsze takie urządzenie w Polsce, unikatowe w skali Europy, z którego pacjenci będą mogli skorzystać już wiosną 2023 r. Koszt, który ponosimy w związku z tą inwestycją to około 21 milionów złotych.

Ważnym elementem zapewnienia najwyższej jakości kształcenia studentów Wydziału Medycyny Weterynaryjnej jest m.in. budowa Polikliniki Wyjazdowej Dużych Zwierząt. To inwestycja warta 60 milionów, z wkładem własnym na poziomie 16 milionów złotych. Czekamy też na dofinasowanie projektu budowy Kliniki zwierząt towarzyszących oszacowanej na 52 mln zł.

Tego typu przedsięwzięcia to także odpowiedź na zapotrzebowanie mieszkańców naszego miasta i regionu.

Z podobnych powodów ważną inwestycją jest także „Kortosfera”. Centrum Popularyzacji Nauki i Innowacji właśnie kompletuje wyposażenie i eksponaty, by za jakiś czas stać się ważnym punktem na mapie ośrodków upowszechniających naukę. Otwarcie Centrum zaplanowane jest na 2023 rok. Koszt inwestycji to prawie 33 miliony złotych w tym 16 milionów wkładu własnego.

Całkowita wartość wszystkich naszych realizowanych obecnie inwestycji wynosi 262 miliony złotych. Przeznaczamy na nie 112 milionów złotych wkładu własnego.

Rozwijając Uniwersytet, dbamy także o nasz kampus. Niedawno zakończyliśmy modernizację kortów tenisowych, co – jak mam nadzieję – ucieszyło nie tylko zapalonych graczy.

Chcemy stwarzać naszym studentom i pracownikom przestrzeń nie tylko do rozwoju naukowego, ale także innych pasji, dlatego z radością odnotowuję kolejne sukcesy naszych agend kulturalnych i sportowców.

Szanowni Państwo,

dzisiejsza uroczystość to okazja, by przypomnieć sobie o tym, o czym pewnie zdarza nam się zapominać. Myślę tu o możliwościach, jakie otwierają się przed nami każdego dnia, kiedy wchodzimy do naszych sal wykładowych, laboratoriów czy pracowni. Uchylając drzwi do tych pomieszczeń, otrzymujemy szansę na zmianę pewnego wycinka rzeczywistości. Ale i na zmianę nas samych. Jeśli działalność naukowa czegoś nas właśnie uczy, to chyba przede wszystkim pokory, szacunku i potrzeby ciągłego rozwoju.

Świętując rocznicę naszego Uniwersytetu, dajemy dziś także wyraz naszej dumy i radości z faktu, że rośnie wspólnota naukowców i że kolejni przedstawiciele naszej kadry mogą pochwalić się awansem naukowym. Z wielką dumą i radością przyglądam się dzisiaj Państwu, którzy za chwilę odbierać będziecie dyplomy i gratulacje. Dzisiaj do grona doktorów dołącza 51 osób, a 19 kolejnych doktorów otrzyma z kolei dyplomy doktora habilitowanego.

Gratulując Państwu sukcesów, życzę Wam odwagi w podejmowanych badaniach naukowych.

Rozpoczyna się przed Wami kolejny etap naukowej przygody, etap, który – czego bardzo życzę – przyniesie też Państwu wiele satysfakcji i radości.

Praca naukowa służy przecież najwyższym celom i wartościom. Daje szansę przesuwać granice tego, co wydaje się być niedostępne naszemu poznaniu. Zmienia na lepsze nie tylko nas samych, ale i wpływa na życie innych.

Rola nauki zarówno w tworzeniu cywilizacji, jak i tego, co tu i teraz, jest ogromna i trudna do przecenienia. To ona stanowi impuls do rozwoju społeczeństwa i gospodarki.  Jestem więc dumny, że mam możliwość stać na czele wspólnoty, która każdego dnia dokłada starań, by w zgodzie z najwyższymi standardami rozwiązywać problemy współczesności.

Szanowni Państwo!

Święto Uniwersytetu to moment, w którym otrzymujemy życzenia. Jesteśmy za nie, oczywiście, bardzo wdzięczni. Życzenia stu lat są ważne dla nas między innymi dlatego, że stanowią przypomnienie, że musimy i jesteśmy zobowiązani myśleć o przyszłości, o naszych następcach i o pokoleniach studentów, obecnych i tych, którzy wkrótce pojawią się w Kortowie.

W obliczu zagrożeń współczesnego świata nasza praca ma kluczowe znaczenie. Codziennie podejmujemy się ważnego dzieła: kształcimy przyszłe pokolenia i to od nas zależy, jaka będzie przyszła Polska, Europa i Świat.

Dziękuję za uwagę

 

Komentarze nie są dozwolone.