Majowa wystawa Janusza Bieńkowskiego

W Galerii Stowarzyszenia Absolwentów UWM w Bibliotece Uniwersyteckiej zaprezentowano wystawę rysunku tuszem pana mgr Janusza Bieńkowskiego, wieloletniego pracownika UWM, a także członka i zarazem wiceprzewodniczącego Grupy Artystycznej Rezerwy Twórczej A*R*T , skupiającej byłych i obecnych pracowników UWM. Pasją Janusza Bieńkowskiego jest rysunek, szczególnie tuszem, interesuje się też grafiką. Zajmują go tematy pejzażu krajobrazowego i architektonicznego. Pan Janusz jest znany w środowisku artystycznym Olsztyna ze swojej twórczości poetyckiej a także muzycznej. Często prezentuje swoją poezję śpiewaną,  akompaniując sobie na gitarze podczas koncertów w środowisku akademickim, w Olsztynie  i innych miastach jak: Reszel, Bałdy czy Barczewo. Wydał kilka tomików wierszy m.in. „Szepty duszy”. Uczestniczy w plenerach artystycznych. Interesuje się też historią Warmii i Mazur.

Na wystawie w Bibliotece Uniwersyteckiej artysta przedstawił 18 pejzaży  monochromatycznych wykonanych tuszem, o wymiarach  100 cm x70 cm. Czarno-biała kolorystyka prezentowanych prac kontrastuje zdecydowanie z radosnym, wielobarwnym   majowym nastrojem. Jak wiemy narysowany obraz jest najwcześniejszym znanym nam zapisem wymiany myśli z innymi (rysunki naskalne). Rysunek zachowuje swoje wyjątkowe miejsce jako środek osobistej ekspresji. Z pośród różnych technik tej dziedziny sztuki, technika rysunku tuszem jest szczególnie trudna, ale znana artystom od stuleci, zwłaszcza z Japonii czy z Chin. Prace pana Janusza to niezwykle intrygujące obrazy tworzące spójną całość. Ich ton, ton, czyli światłocień, przestrzeń, a więc i perspektywę, kształt, formę, strukturę i kompozycję, autor przedstawił jedynie przy pomocy umiejętnie kładzionym, na białym papierze, znakom, a właściwie kreskom o różnych grubościach, kierunkach, gęstości położenia i różnym tonalnym nasyceniu czernią. Artysta jest niezwykle precyzyjny w operowaniu plamą i kreską. Uzyskuje obrazy przestrzenne, urozmaicone, o swoistej interpretacji przyrody i subiektywnym nastroju. Przedstawia krajobrazy z okolic Olsztyna, m.in. znad jeziora Długiego, Wulpińskiego, lasy i pola. Czuje się w tych pracach rękę mistrza. Za tę prezentację dr Bolesław Pilarek, prezes Stowarzyszenia Absolwentów UWM w imieniu Zarządu wręczył autorowi pisemne gratulacje i podziękowania, do których dołączyli się również goście. Wystawa jest bardzo ciekawa i unikatowa, warta obejrzenia i dostępna w godzinach pracy Biblioteki do 6 czerwca br., w którym to dniu o godz. 17.30. odbędzie się jej „finisaż”. Zapraszamy do gościnnej Biblioteki Uniwersyteckiej.

Maria Bentkowska

Komentarze nie są dozwolone.