UWM znowu wyżej w rankingu

Możemy być dumni. Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w rankingu szkół wyższych miesięcznika Perspektywy systematycznie pnie się w górę. W tym roku awansował aż o 4 miejsca.

Według rankingu Perspektyw UWM został w tym roku sklasyfikowany na 26. miejscu wśród polskich szkół wyższych – o 4miejsca wyżej niż przed rokiem.

Wśród polskich uniwersytetów zajmujemy obecnie 9. pozycję. Tę samą co przed rokiem. W 2010 byliśmy na pozycji 10. Natomiast w roku 2009 zamknęliśmy na miejscu 11.

W 2010 i 2009 r. wśród wszystkich szkół wyższych w kraju znajdowaliśmy się na 32 miejscu. Systematycznie więc nasza uczelnia w tym najbardziej miarodajnym rankingu pnie się wyżej. Za nami jest wiele starszych uczelni. Ranking szkół wyższych 2012 został opracowany przy uwzględnieniu szczegółowych kryteriów. Były to: siła naukowa, prestiż, warunki studiowania i umiędzynarodowienie.

Rektor UWM prof. Józef Górniewicz podchodzi ostrożnie do tych wyników.

-  Cieszę się, że jesteśmy doceniani na zewnątrz. Niedawno zostaliśmy nagrodzeni przez miesięcznik Forbes jako najdynamiczniej rozwijająca się firma w regionie i najlepsza uczelnia z klasyfikowanych przez to czasopismo. Mało która firma może pochwalić się przyrostem majątku księgowego o 80 proc. w ciągu 3 lat. Wyniki rankingu Perspektyw traktuję jako wyróżnienie i to wszystkich pracowników, bo to ich praca złożyła się, na awans o 4 miejsca – dodaje prof. Górniewicz.

Rektor cieszy się w wyników, ale …

- Przypuszczam, że gdyby Perspektywy pod uwagę brały warunki studiowania – to znaleźlibyśmy się jeszcze wyżej. Nikt w Polsce nie ma takie kampusu, jak my w Kortowie, a tego ranking pod uwagę nie bierze. Podobnie jak wyników w sporcie i infrastruktury sportowej – ocenia rektor.

*   *   *

Mocny średniak – takie wnioski nasuwają się po dokładnej analizie rankingu, bowiem szczegółowej kryteria oceny tak lokują UWM. Jest jednak kilka miłych niespodzianek. Oto pod względem prestiżu wśród pracodawców – UWM zajmuje 18. miejsce w kraju, ale wśród pracodawców w woj. warmińsko-mazurskim – miejsce 1! Jesteśmy tu przed najlepszymi w Polsce: Uniwersytetem Jagiellońskim i Warszawskim oraz przed Politechniką Warszawską i Gdańską, które są kuźniami kadr dla wielu firm w naszym regionie. To ważna informacja dla absolwentów.

Także pod względem innowacyjności UWM znalazł się na dobrym 12. miejscu w Polsce wyprzedzając kilka uczelni stojących w rankingu wyżej, w tym techniczne, które innowacyjne powinny być z natury rzeczy.

Klasyfikacja w grupach kierunków pokrewnych stawia UWM także na mocnej średniej pozycji. Z tego grona jednak zdecydowanie wysuwa się na 3. miejsce w Polsce, zaraz po SGGW i Uniwersytecie Przyrodniczym w Poznaniu w krajowym rankingu kierunków rolniczych, leśnych, weterynaryjnych. Młode wydziały: medycyna i nieco starsze prawo zajmują w Polsce 14.  pozycje, a więc też w środku tabeli. Dobry wynik uzyskały również kierunki przyrodnicze i polityczne (oba 13.).

Natomiast za Kortowo – najpiękniejszy kampus w Polsce – ocenę wystawiła uczelni inna gazeta – miesięcznik National Geographic Traveler dając nam nagrodę specjalną w zeszłorocznym plebiscycie czytelników.

lek

Komentarze nie są dozwolone.