Zebranie Zarządu Klubu Sympatyków Ziemi Świętokrzyskiej

Mimo pandemii  20 stycznia br. odbyło się posiedzenie  Zarządu Klubu Sympatyków Ziemi Świętokrzyskiej, funkcjonującego przy Stowarzyszeniu Absolwentów Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie. Uczestniczyli w nim członkowie Zarządu: prof. dr hab. Zofia Benedycka,  prof. dr hab. Zdzisław Ciećko,  Antoni Kwaśniewski, mgr inż. Adam Szlachta i prof. dr hab.  Adam i Zięcik, dr h.c. oraz zaproszeni goście : dr inż. Bolesław Pilarek i dr inż. Andrzej Lubecki.

Zebraniu przewodniczył  prezes Zarządu Klubu prof. dr ha. Zdzisław Ciećko, który przypomniał, że odbył się pogrzeb prof. dr. hab. Leszka Rogalskiego, który był jednym z inicjatorów powstania naszego klubu. Zmarłego w imieniu Rady Wydziału Rolnictwa i Leśnictwa pożegnał  dziekan prof. dr hab. Krzysztof Jankowski, a w imieniu Stowarzyszenia Absolwentów Pożegnał go prezes Bolesław Pilarek. Kolega mgr inż.  Jerzy Paukszto zaśpiewał podczas mszy, a dr inż. Maria Czajka recytowała wiersz , który jej zadedykował  prof. Leszek Rogalski, promotor pracy doktorskiej.

Prezes przypomniał, że  dotychczas opracowano dwie książki  o osobach wywodzących się z byłego województwa kieleckiego, tj: „Kieleckie serca i umysły na Warmii i Mazurach”, Olsztyn, 2018 oraz „Kielczanie, Warmiacy i Mazurzy”, Olsztyn, 2020. Redaktorem tych dwóch książek był dr inż. Bolesław Pilarek.  Duże zainteresowanie  wydawnictwami  skłania do podjęcia starań o wydanie trzeciej. Poprosił zebranych o rozpropagowanie tej propozycji i zachęcenie autorów wywodzących się z województwa świętokrzyskiego do napisania wspomnień. O redakcję poprosił Bolesława Pilarka.

Prezes Zdzisław Ciećko pogratulował Antoniemu Kwaśniewskiemu przygotowania i wydania książki  „Dzieci Wojny – wspomnienia”.

Prezes Zarządu Stowarzyszenia Absolwentów Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego wyjaśnił sprawę kradzieży książek z magazynku Fundacji im. M. Oczapowskiego.

Profesor Zdzisław Ciećko zaproponował, żeby w celu odmłodzenia składu Zarządu dokooptować  w randze wiceprezesa  dr. inż. Andrzeja Lubeckiego, który  jest wychowankiem i byłym pracownikiem Wydziału Geodezji i Gospodarki Przestrzennej. Wiele działa na rzecz Stowarzyszenia Absolwentów naszej Uczelni. Andrzej Lubecki został przyjęty do Zarządu z aplauzem.

Oto krótka prezentacja dr. inż. Andrzeja Luceckiego.

Urodził sie w Warszawie 23.04.1950 r. Szkoły: podstawową, średnią (Zasadniczą Szkołę Zawodową i Technikum Przemysłowo-Pedagogiczne ukończył w Kielcach w 1970 r. Po maturze w roku 1971 pomyślnie zdał egzaminy wstępne na Wydział Geodezji i Urządzeń Rolnych Akademii Rolniczo-Technicznej w Olsztynie. Po ukończeniu studiów w 1977 r. podjął pracę w macierzystej uczelni w Katedrze Fotogrametrii i Teledetekcji. W 1980 r. ukończył Podyplomowe Studium Fotografii Naukowej i Technicznej na Uniwersytecie Warszawskim. Pracę doktorska obronił w 1986 r. i otrzymał stopień doktora nauk technicznych. Przez wiele lat prowadził wykłady i ćwiczenia w zakresie fotogrametrii i teledetekcji, geometrii wykreślnej, kartografii w ART w Olsztynie i w Ełku. Jednocześnie opiekował się Międzywydziałowym Naukowym Kołem Studenckim. Jest autorem kilkudziesięciu prac naukowych z zakresu: fotogrametrii, teledetekcji, termowizji. Publikuje także w czasopismach akademickich i szkolnych. Od 1962 r. zajmuje się także fotografią. Za działalność naukową i organizacyjną otrzymał 4 nagrody Rektora ART, nagroda Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego. W roku 2017 przeszedł na emeryturę. Publikacje w czasopismach szkolnych i akademickich. Od 2019 r. prezentuje swoje zdjęcia na wystawach fotograficznych w wielu ośrodkach kulturalnych na Warmii i Mazurach: w Olsztynie 12, w Barczewie 1, w Braniewie 1. Opublikował 2 tomy wierszy (ponad 50).

Na zakończenie prezes Klubu Zdzisław Ciećko poinformował, że aktualnie Klub zrzesza 31 osób członków i sympatyków.

 

 

Prof. dr hab. Zdzisław Ciećko,

prezes Zarządu

Klubu  Sympatyków Ziemi Świętokrzyskiej

 

 

 

Komentarze nie są dozwolone.