Muzyczna niespodzianka na święta

Społeczność Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego otrzymała na święta niecodzienny prezent – pocztówkę muzyczną z życzeniami, nagraną przez rektorów oraz dziekanów. Świąteczny teledysk powstał w studiu nagraniowym Wydziału Sztuki.

Władze UWM przygotowały pracownikom i studentom niespodziankę. Co najlepiej wprowadza w świąteczny nastrój? Piosenka. Premiera pastorałki zatytułowanej „Kortowskie święta” odbyła się podczas ostatniego w tym roku kalendarzowym posiedzenia Senatu UWM (21.12.).

– Piosenka to życzenia od władz Uniwersytetu i dziekanów dla wszystkich pracowników i studentów Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego, ale także dla innych uniwersytetów i szkół wyższych – opowiada prof. Benedykt Błoński, dyrygent i dziekan Wydziału Sztuki.

Pomysł nagrania muzycznych życzeń podsunęła prof. Mariola Grzybowska-Brzezińska, dziekan Wydziału Nauk Ekonomicznych, zainspirowana słynną piosenką o karpiu, pojawiającą się co roku przed świętami Bożego Narodzenia na antenie Programu 3 PR. Podchwycili go artyści z Instytutu Muzyki Wydziału Sztuki i zaangażowali się w realizację projektu.

– Pomysł bardzo spodobał się rektorowi, prof. Jerzemu Przyborowskiemu, który dał nam zielone światło. Na początku grudnia spotkaliśmy się w studiu nagrań na naszym wydziale i ciągu jednego popołudnia nagraliśmy świąteczny teledysk. Śmiało można powiedzieć, że ten klip to efekt pracy naszych artystów z Wydziału Sztuki – mówi prof. Błoński.

Jak podkreśla dziekan prof. Błoński, który tym razem nie stał za pulpitem dyrygenckim, ale włączył się do chóru, atmosfera w trakcie nagrania była znakomita.

To była po prostu fantastyczna zabawa! Dużo pozytywnej energii, optymizmu. Jesteśmy spragnieni przebywania ze sobą, a nie mieliśmy możliwości spotykania się, bo do niedawna wszystkie zebrania odbywały się online. Wszyscy byli zaangażowani, wszyscy bardzo ładnie zaśpiewali – podkreśla, śmiejąc się prof. Błoński.

Muzykę skomponował dr Tomasz Szymuś z Instytutu Muzyki, kompozytor, aranżer i dyrygent. Autorem żartobliwego tekstu nawiązującego do UWM jest stale współpracujący z nim Bartosz Wąs.

– To nie jest typowa pastorałka, akcenty świąteczne są w zasadzie tylko we wstępie. Tekst powstał w ciągu 2-3 tygodni. Muzykę komponowałem kilka tygodni. Sam gram na fortepianie typowo kolędowy wstęp – dodaje Tomasz Szymuś.

Nad całością nagrania czuwał prof. Marcin Wawruk, dźwięk realizował dr Adam Rosiński. Autorami teledysku są Jan Karbowski i Maciej Łojewski z Instytutu Sztuk Pięknych Wydziału Sztuki UWM.

Artyści z Wydziału Sztuki chcą, aby nagrywanie świątecznej piosenki stało się coroczną uniwersytecką tradycją.

mah

Kliknij w poniższy link i obejrzyj teledysk:

Kortowskie Święta. Radości, szczęścia wraz ze zdrowiem życzy cały UWM!

Komentarze nie są dozwolone.