103. rocznica odzyskania niepodległości

W Olsztynie organizatorami wojewódzkich obchodów 103. rocznicy odzyskania niepodległości byli: metropolita warmiński abp Józef Górzyński, wojewoda warmińsko-mazurski Artur Chojecki, prezydent Olsztyna Piotr Grzymowicz i dowódca 16. Pomorskiej Dywizji Zmechanizowanej gen. dyw. Krzysztof Radomski. Uroczystości zainaugurowała msza święta w intencji Ojczyzny w Bazylice Konkatedralnej św. Jakuba, której przewodniczył metropolita warmiński abp Józef Górzyński. Następnie kolumny kompanii honorowych i pocztów sztandarowych służb mundurowych, szkół, organizacji kombatanckich i mieszkańców Olsztyna przemaszerowały na Plac Solidarności.

Okolicznościowe wystąpienia wygłosili wojewoda warmińsko-mazurski Artur Chojecki, wicemarszałek województwa warmińsko-mazurskiego Marcin Kuchciński i prezydent Olsztyna Piotr Grzymowicz. Odczytano Niepodległościowy Apel Pamięci zakończony honorową salwą.

Organizatorzy i liczne delegacje złożyły wieńce i wiązanki kwiatów. Następnie zebrani uwali się pod gmach Urzędu Marszałkowskiego, gdzie złożyli kwiaty przed tablicą Marszałka Józefa Piłsudskiego. W imieniu Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie wieńce złożył JM Rektor dr hab. Jerzy Przyborowski, prof.UWM.

Reprezentująca Stowarzyszenie Absolwentów Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie delegacja w składzie: Bolesław Pilarek, Janusz Lorenz i Jan Tywończuk złożyła kwiaty pod: Pomnikiem Ojczyzny na Placu Solidarności, przed tablicą Marszałka Józefa Piłsudskiego i Kolumną Orła Białego na Placu Konstytucji.

Na placu Solidarności w godzinach 12.00-15.00 odbył się pokaz sprzętu wojskowego, Straży Pożarnej, Straży Granicznej, Izby Administracji Skarbowej w Olsztynie i Żandarmerii Wojskowej. Chętnych częstowano wojskową grochówką.

W godzinach popołudniowych w Warmińsko-Mazurskim Urzędzie Wojewódzkim odbyła się uroczysta, podczas której koncertowała Orkiestra Wojskowa z Giżycka i wręczono odznaczenia państwowe.

W Olsztynie odbyły się także inne imprezy między innymi Koncert „Pieśni dla Niepodległości” w wykonaniu Zespołu Wokalnego „Moderato” w Kamienicy Naujacka. Natomiast Przystań i Yacht Klub Polski Olsztyn zaprosili na regaty

Świętujmy i pływajmy razem”.

Bolesław Pilarek

Fot. Janusz Pająk

Komentarze nie są dozwolone.