Medal za krzewienie kultury rolnej

Bolesław Tołłoczko najpierw gospodarował sam, jako dyrektor, dzierżawca i właściciel dzierżawca. Współpracował z licznymi placówkami naukowymi i Warmińsko-Mazurskim Ośrodkiem Doradztwa Rolniczego w Olsztynie. Wdrażał najnowsze osiągnięcia nauki we własnym gospodarstwie. Był starostą wojewódzkich dożynek i laureatem licznych nagród. Jest osobą szanowaną w gminie, województwie i kraju.

Później dołączyła do niego córka Agnieszka, która z czasem przejęła gospodarstwo. Wspólnie powiększyli gospodarstwo i utworzyli na szkotowskich piaskach oazę kultury rolnej, którą odwiedzały liczne wycieczki krajowe i zagraniczne. Pewien Holender nawet powiedział, że polscy rolnicy zamiast do Holandii powinni przyjeżdżać do Szkotowa, żeby się uczyć, jak gospodarować na najwyższym poziomie na słabych glebach. Za granicą tego się nie nauczą. Wiceprezydent Krajowej Izby Rolniczej we Francji stwierdził, że oni produkują drożej. Natomiast Niemcy dziwili się, że na takich glebach można wyżyć bez ulg i dotacji.

Właśnie za ten kunszt gospodarowania na słabych glebach i upowszechnianie go w środowisku rolniczym Kapituła przyznała mu Medal im. Ignacego Solarza.

 

(bp)

 

Mgr inż. Władysław Płoski, członek Zarządu Ogólnopolskiego Konwentu Pokoleń Ruchu Wiejskiego i członek Zarządu Stowarzyszenia Absolwentów Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie wręcza Medal im. Ignacego Solarza Pani Agnieszce Tołłoczko, córce Bolesława Tołłoczki, który ze względów zdrowotnych nie mógł go odebrać osobiście podczas Dnia Absolwenta 11.09.2021 r.

 


Komentarze nie są dozwolone.