Jubileusz Artystycznej Rezerwy Twórczej

10 lat tworzenia piękna

,,10 lat tworzenia piękna” to tytuł albumu oraz jubileuszowej wystawy Artystycznej Rezerwy Twórczej. Nad całością przedsięwzięć patronat honorowy objął JM Rektor UWM dr hab. Jerzy Andrzej Przyborowski, prof. UWM. Ekspozycję można oglądać w Bibliotece Uniwersyteckiej do 20 grudnia 2021. Swoje prace artystyczne zaprezentowały 32 osoby. Niektóre z nich wyróżnione zostały podczas różnych konkursów jak np.: obrazy Doroty Czaplickiej, która jest laureatką nagród Ministra Obrony Narodowej.

Dr Dorota Czaplicka  i mgr Bogusław Woźniak

Artystyczna Rezerwa Twórcza powstała w 2011 roku. Od tego czasu przez grupę przewinęło się około 100 osób. Są to byli i obecni pracownicy oraz absolwenci UWM. Mamy wśród nas są także aktywne wiekowe osoby, które są świadkami historii UWM i powojennych losów Olsztyna oraz Warmii i Mazur. Należą do nich: Pani Barbara Chodań, która zaraża wszystkich swoim optymizmem i dr Feliks Walichnowski pomysłodawca i inicjator wielu wystaw edukacyjnych dotyczących przemian na tych terenach.

W grupie działają trzy koła:

  • A*R*T Ikony (wystawa 2015r.)
  • A*R*T  Foto (wystawa 2021r.)
  • A*R*T Poetyka składającą się mistrzów pióra publikujących książki o tematyce historycznej i społecznej oraz tomiki z poezją.

W czasie dziesięcioletniej historii działalności odbyło się pięć plenerów: w Bałdach, Reszlu, Ornecie oraz Sząbruku i Naterkach. Były także zbiorowe wystawy:

w Bibliotece Uniwersyteckiej (9), w Planetarium i Obserwatorium Astronomicznym w Olsztynie (1) oraz Galerii Synagoga w Barczewie (1).

W skład Grupy A*R*T wchodzą nieprofesjonaliści, którzy tworzą bardzo różne dzieła artystyczne. Są wśród nas osoby, które rzeźbią w skorupkach jaj, tykwach i  innych materiałach, mamy malarzy specjalizujących się w portretach, pejzażach, martwych naturach. Jest grono ikonopisów, malarzy na szkle, osób zajmujących się tworzeniem biżuterii, rękodziełem, tkactwem, różnymi rodzajami haftu, techniką pergaminową i decoupage. Jest grono fotografików, poetów i prozaików. Nasze prace można oglądać na oficjalnej stronie webowej:  www.artystycznarezerwatworcza-uwm-olsztyn.pl .

Na koniec chcę podkreślić, że twórczość członkiń i członków Artystycznej Rezerwy Twórczej jest dowodem na to, że wiek nie stanowi bariery w kreatywności.

 

dr Dorota Czaplicka

przewodnicząca Artystycznej Rezerwy Twórczej

i członek Stowarzyszenia Absolwentów UWM w Olsztynie

Fot. Marzena Baniel, Leszek Kuryłowicz 


Komentarze nie są dozwolone.