Grupa A*R*T w Galerii Sowa

Grupę Artystyczna Rezerwa Twórcza tworzą ludzie pełni pasji artystycznych i o dużej wrażliwości społecznej. Są to obecni i byli pracownicy oraz absolwenci Uniwersytetu Warmińsko- Mazurskiego i jego poprzedników

Członkowie koła ART Foto zaprezentowali swoje prace fotograficzne wykonane na plenerach w Muzeum Maszyn Rolniczych Alicji i Janusza Dramińskich.

Muzeum to znajduje się w Naterkach i Sząbruku, miejscowościach nieopodal Olsztyna. Jest tam ogromna ilość maszyn, które były używane w produkcji rolnej i przetwórstwie spożywczym przez ostatnie 100 lat. Przedmioty te to kunszt sztuki mechanicznej, w których wykorzystano prawa fizyki. Niektóre z nich są genialne w swojej prostocie i zastosowaniu.

Eksponaty w muzeum pochodzą głównie z Warmii i Mazur, ale nie tylko. Są dowodem na to, że na tych terenach było zaawansowane rzemiosło rolnicze. Przykładem tego jest kolekcja kieratów konnych – ekologicznych napędów rolniczych. Każdy jest wykonany w innej firmie. Zbiór ten, ze względu na ilość przedmiotów, został umieszczony w Księdze Guinessa.

Na uwagę zasługuje też kolekcja traktorów  z poprzedniej epoki. Są one dowodem na innowacyjność ich właścicieli. Nierzadko były wykonane od podstaw metodą chałupniczą lub przerobione zgodnie z potrzebami gospodarstwa.

To Muzeum Maszyn Rolniczych powstało dzięki Januszowi Dramińskiemu, który chroni kulturę techniczną zaklętą w maszynach do produkcji rolnej i spożywczej poświęcając tej pasji wolny czas i pieniądze.

Członkowie Grupy ART Foto odwiedzali muzeum Maszyn Rolniczych w 2020 roku i później. Powstały wtedy fotografie, które zostały zaprezentowane na wystawie pt: Impresje na maszynach rolniczych. Swoje prace przedstawiło osiem osób. Osoby te mają szerokie zainteresowania a ich wrażliwość przekłada się w piękno zaklęte w fotografiach. Są to, w kolejności alfabetycznej:

Ewa Bednarska , która pięknie haftuje haftem krzyżykowym i tworzy cudeńka na szydełku. Ceni stare rzeczy, które są od lat w jej rodzinie i o nie dba

Janusz Bieńkowski, który tworzy grafiki, rysuje, gra na gitarze w orkiestrze dętej . Pisze wiersze a jego pasją jest historia.

Dorota Czaplicka, która maluje pastelami, farbami akrylowymi, olejnymi oraz na jedwabiu. Tworzy batiki i pisze ikony. Jest laureatką nagród Ministra Obrony Narodowej RP za obrazy o tematyce wojskowej.

Marek Hasso-Agopsowicz , globtrotter, który odwiedził wszystkie kontynenty. Ze swoich podróży przywozi mnóstwo zdjęć.  Zdobywa nagrody za fotografie na polskich i międzynarodowych konkursach. Jest członkiem Fotoklubu RP, a także Międzynarodowego Stowarzyszenia Twórców Sztuki Fotograficznej, uzyskał tytuł artysty – AFRP i AFIAP.

Bożenna Koper która jest absolwentką Wychowania Muzycznego  na WSP i studiów podyplomowych z Psychologii Muzyki w Akademii Muzycznej w Warszawie.  Miłośniczka sztuki i fotografowania. Jest też członkiem Stowarzyszenia Pro Kultura i Sztuka.

Barbara Kuczmarska , która nie tylko fotografuje ale też maluje piękne obrazy farbami akwarelowymi, akrylami, tuszem, pastelami oraz ołówkiem. Uczestniczy także w konkursach fotograficznych.

Andrzej Lubecki , który jest specjalistą od wykonywania zdjęć lotniczych i termowizyjnych oraz od ich interpretacji. Opiekował się Studenckimi Kołami Naukowymi o tematyce teledetekcyjnej. W ostatnich lata zdobył popularność jako twórca fotografii fraktalowej.

Elżbieta Szafranko, którą fascynuje otaczająca przyroda. Jest autorką pięknych zdjęć przyrodniczych. Pisze także ikony i maluje na szkle.

Wystawa jest prezentowana w Galerii Sowa w Olsztynie, ul. Zamkowa 2.(z tyłu zamku). Miejsce to ma wieloletnią tradycję wystawienniczą. W latach siedemdziesiątych dwudziestego wieku postała tu siedziba i  galeria i  ZPAP. Od  28 lat właścicielem tego miejsca jest Krzysztof Żandarski, któremu dziękuję za umożliwienie ekspozycji. Jest on absolwentem Akademii Rolniczo-Technicznej w Olsztynie, której spadkobiercą jest Uniwersytet Warmińsko-Mazurski.

Wystawę można obejrzeć do 29 września 2021r, od czwartku do niedzieli od godziny 17.00.

Fotografie z wernisażu tej wystawy znajdują się na stronie:  artystycznarezerwatworcza-uwm-olsztyn.pl

Serdecznie zapraszam.

Dr Dorota Czaplicka

przewodnicząca Grupy Artystyczna Rezerwa Twórcza oraz członek Stowarzyszenia Absolwentów UWM.

Komentarze nie są dozwolone.