Członkowie ZŻWP w Olsztynie uczcili 82. rocznicę Września

Tradycyjnie z okazji kolejnej rocznicy wybuchu II wojny światowej, członkowie Zarządu Wojewódzkiego ZŻWP w Olsztynie odwiedzili cmentarz wojenny przy ul. Szarych Szeregów. W tym roku w uroczystości uczestniczyła też delegacja Stowarzyszenia Absolwentów Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w składzie : mgr inż. Jerzy Pantak, mgr inz. Mirosław Rogalski i prezes zarządu dr. Bolesław Pilarek (także członek ZŻWP).

Delegacja Stowarzyszenia Absolwentów UWM oraz przedstawiciele ZW zapalili znicze pod pomnikami poświęconymi polskim żołnierzom. Prezes ZW ZŻWP płk prof. Andrzej Piętak (niebieski beret) przypomniał, że są tu symboliczne zbiorowe mogiły prawie trzystu Polaków, lecz większość spoczywa bezimiennie. Znane są nazwiska 10 rannych żołnierzy Armii Modlin, którzy zmarli w niemieckim lazarecie w Kortowie (dziś znajduje się tam uniwersytet) oraz kilku innych, którzy zginęli w ostatnich dniach wojny lub tuż po niej w walce z różnymi bandami.

Wspomnieniami z czasów wojny (osobistymi i rodzinnymi) podzielili się z obecnymi m.in. koledzy Eugeniusz Grzybowski, Jerzy Pantak, Andrzej Piętak i Mirosław Rogalski.

Jak zwykle w poczcie sztandarowym uczestniczyli w mundurach: mł. chor. Stanisław Walczak z Koła nr 11, płk Antoni Patkowski z Koła nr 5 i st. chor. sztab. Eugeniusz Grzybowski (prezes Koła nr 21 i przewodniczący Wojewódzkiego Sądu Koleżeńskiego).

Następnie poczt sztandarowy ZW ZŻWP w Olsztynie uczestniczył w uroczystości zorganizowanej przez władze pod pomnikiem Armii Krajowej i Polskiego Państwa Podziemnego w centrum miasta, z udziałem kompanii honorowej 4. Brygady WOT w Olsztynie.

Jerzy Pantak

Zdjęcia JP i M. Kierul (UM Olsztyn)

Komentarze nie są dozwolone.