Spotkanie integracyjne klubów Stowarzyszenia Absolwentów UWM

Dla umysłu, serca i ciała

 

W sobotę, 26.06.2021r. w znajdującej się na uboczu wśród drzew pasiece (na sezon pszczoły zostały wywiezione na pasieczyska) Katedry Pszczelnictwa 64  członków  trzech klubów Stowarzyszenia Absolwentów UWM ,tj. Galeria Artystyczna, Kresowiacy i Zootechnicy zorganizowało spotkanie integracyjne. Inicjatorką była mgr inż. Maria Bentkowska, kuratorka Galerii Artystycznej SA UWM, przemianowanej ostatnio na klub o tej samej nazwie, a współorganizatorami dr inż. Eryka Białłowicz, prezes Klubu Kresowiacy i dr inż. Ryszard Pałach, prezes Klubu Zootechnicy. W spotkaniu uczestniczyli także przedstawiciele Klubu Rybacy, na czele z prezesem mgr. inż. Jerzym Pantakiem oraz funkcjonującego przy Stowarzyszeniu Absolwentów Klubu Sympatyków Ziemi Świętokrzyskiej z prezesem prof. dr hab. Zdzisławem Ciećko. Specjalnym gościem był Janusz Dramiński, światowy lider innowacji, producent nowoczesnego sprzętu elektronicznego i założyciel 2 prywatnych skansenów techniki rolniczej.

Spotkanie zainaugurowało złożenie kwiatów i zapalenie znicza przy pomniku poświęconym pamięci prof. Jerzego Bobrzeckiego, twórcy Katedry Pszczelarstwa na Wydziale Zootechnicznego ART. Uczyniła to żona profesora także profesor Danuta Bobrzecka w towarzystwie kolegi męża ze studiów inż. Piotra Sikorskiego.

Dr inż. Bolesław Pilarek, prezes zarządu Stowarzyszenia Absolwentów UWM poprosił obecne na uroczystości dr Hannę Pałach, jej córkę Joannę i wnuczkę Zuzię o przekazanie choremu mężowi, tacie i dziadkowi dr. inż. Ryszardowi Pałachowi serdecznych życzeń jak najszybszego powrotu do zdrowia. Podziękował wszystkim uczestnikom za przybycie a mgr inż. Marii Bentkowskiej, dr inż Eryce Białłowicz, dr inż. Ryszardowi Pałachowi, mgr Agnieszce Szulich i mgr inż. Herbertowi Pieczkowskiemu wręczył Honorowe Wyróżnienia „Srebrny Kluczyk”. Serdecznie podziękował organizatorom za wybór znakomitej formuły spotkania, gdyż zadowolenie uczestników potwierdziło znane powiedzenie, że biesiada najbardziej integruje ludzi, gdyż jednoczy umysły, serca i dusze.

Srebrny Kluczyk” przyznany dr. inż. Ryszardowi Palachowi odebrały żona dr Hanna Pałałach z córką i wnuczką.

Zebrani wysłuchali wykładu zaproszonego gościa mgr. inż. Janusza Dramińskiego o promocji innowacyjności poprzez produkcję nowoczesnego sprzętu elektronicznego wykorzystywanego w medycynie weterynaryjnej i rolnictwie a także o ochronie światowego dziedzictwa poprzez utworzenie dwóch skansenów maszyn, urządzeń rolniczych Naterkach i Sząbruku.

Moja wyjątkowa pasja do kolekcjonowania maszyn rolniczych – powiedział Janusz Dramiński narodziła się 30 lat temu z szacunku dla rolników i ich ciężkiej pracy. Pewnego dnia na wzniesieniu zobaczyłem kierat. Wyglądał jak ciemna, wielka maszyna. Był piękny, zalany słońcem. Zobaczyłem i zakochałem się. Owocem tejże pasji stał się największy na świecie zbiór żeliwnych kieratów konnych (277 eksponatów), który jest żony i moją prywatną kolekcją, która znajduje się w miejscowościach Sząbruk i Naterki k. Olsztyna. Większość kieratów z kolekcji to prawdziwe zabytki – liczą ponad 100 lat, a każdy eksponat ma swoją własną, unikatową historię. Wyjątkowość eksponatów podkreślają napisy na maszynach: nazwy miast, fabryk, nazwiska właścicieli, a to już niezwykłe historie życia ludzi takich jak my. Wartość historyczna zbioru jest bezcenna. Dlaczego? Ponieważ większość tego typu maszyn zostało bezpowrotnie utraconych – notorycznie oddawano je na złom, przetapiano w hutach lub po prostu palono…

Imponujący dorobek państwa Dramińskich to nie tylko kieraty, ale też inne maszyny rolnicze takie jak: młocarnie, sieczkarnie wyprodukowane w fabrykach na terenie Polski oraz dawnych Prus Wschodnich. Ciekawe opowieści, zdjęcia, anegdoty dotyczące tego osobliwego miejsca i wciąż powiększającej się kolekcji można znaleźć na Fan Page u Muzeum na Facebooku: Draminski Muzeum Maszyn Rolniczych. Warto przypomnieć, że kolekcja 277 kieratów Muzeum Maszyn Rolniczych państwa Dramińskich w Naterki-Sząbruk ustanowiła rekord Guinnesa uzyskując 2. czerwca 2018 r. specjalny Certyfinat.

Po wykładzie mgr inż. Maria Bentkowska, inicjatorka spotkania wręczyła Panu Januszowi Dramińskiemu AKT UZNANIA przyznany za szczególne zasługi w urzeczywistnianiu celów Stowarzyszenia Absolwentów Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie w dziedzinach: promocji innowacyjności poprzez produkcję nowoczesnego sprzętu elektronicznego wykorzystywanego w medycynie, weterynarii i rolnictwie oraz ochronie światowego dziedzictwa poprzez utworzenie dwóch skansenów maszyn i urządzeń rolniczych w Naterkach i Sząbruku.

Kolejnym uroczystym wydarzeniem było wręczenie listu gratulacyjnego dr. inż. Bolesławowi Pilarkowi, prezesowi Stowarzyszenia Absolwentów UWM i Fundacji im. M. Oczapowskiego, założycielowi i naczelnemu redaktorowi czasopisma Stowarzyszenia „5 plus X” z okazji jubileuszu 50-lecia pracy dziennikarskiej i redaktorskiej. List przekazali: prof. dr hab. Józef Tworkowski, mgr inż. Maria Bentkowska i mgr Agnieszka Szulich z córeczką Celinką. Oto jego treść:

-Zarząd Stowarzyszenia Absolwentów Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie składa Panu dr inż. Bolesławowi Pilarkowi Prezesowi Zarządu Stowarzyszenia Absolwentów Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie, naczelnemu redaktorowi czasopisma „5 plus X” serdeczne gratulacje i wyrazy uznania z okazji Jubileuszu PIĘĆDZIESIĘCIOLECIA PRACY DZIENNIKARSKIEJ. Jednocześnie Zarząd i członkowie Stowarzyszenia Absolwentów UWM życzą dalszej satysfakcji i wielu sukcesów w pracy redakcyjnej, twórczej inwencji, bogactwa tematów rozsławiających dzieje naszej uczelni i jej absolwentów.

Życzymy równocześnie siły, wytrwałości i radości w pracy zawodowej i społecznej oraz pomyślności i szczęścia w życiu osobistym.

Natomiast pan Janusz Dramiński przekazał prezesowi przepiękny album z kolorowymi zdjęciami pt.”Podwodna Indonezja” autorstwa Alicji i Janusza Dramińskich.

Po części oficjalnej zapalono ognisko i rozpoczęła się biesiada przy oprawie muzycznej w wykonaniu pianisty Zygmunta Kocińskiego koncertującego na akordeonie. Poczęstunek przygotowany przez KLUB ABSOLWENTÓW ARTON smakował doskonale, pogoda dopisywała, a dyskusji i wspomnień czasów studenckich nie było końca. Spotkanie trwało do późnego wieczora i zostanie na długo w pamięci.

Maria Bentkowska

Zdjęcia Halina Ławczyńska

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Komentarze nie są dozwolone.