Paszport Polityki dla Julii Marcell !

Paszporty tygodnika Polityka 2011 rozdane. Wśród laureatów znalazła się Julia Marcell – absolwentka UWM.

O Julii Marcell, a właściwie Górniewicz, zrobiło się głośno w 2007 roku, kiedy w dość niekonwencjonalny sposób zebrała pieniądze na wydanie swojej debiutanckiej płyty. Krążek „It Might Like You” nagrała dzięki wsparciu ludzi z całego świata, przy pomocy strony Sellaband.com – portalu zbudowanego na nowatorskiej koncepcji fanów inwestujących w muzykę. Olsztynianka zebrała w ten sposób 50 tysięcy dolarów.

Przygoda z Sellaband.com wpłynęła na karierę Julii. Niedługo po wydaniu pierwszej płyty artystka ruszyła zdobywać świat, aby po zakończeniu międzynarodowej trasy koncertowej wydać kolejny album. „June” miał swoją premierę 3 października 2011 roku.

Obie płyty, choć tej samej autorki znacznie różnią się od siebie. Pierwsza, bardziej akustyczna i oparta na dźwiękach pianina i skrzypiec była zapisem momentu, nagraniem na żywo w studiu, lekko „dopieszczonym” poza nim. „June”, jak wielokrotnie mówi sama Julia, tworzy własną przestrzeń i dlatego powstawała długo i w bólach. Jest swoistym światem dźwięków, a utwory stały się tutaj bardziej cielesne, hipnotyczne. Brytyjski Guardian porównał Julię do Tori Amos i Reginy Spector. Jej nagrania znalazły się już w filmie Toma McPhee (o respektowaniu praw zwierząt), obok utworów np. Coldplay.

Muzyka, którą tworzy Julia, zwana często lirycznym punkiem, została doceniona przez kapitułę konkursu Paszporty Polityki, która przyznała artystce najwyższe wyróżnienie w kategorii muzyka popularna. Agnieszka Szydłowska z programu 3 Polskiego Radia, argumentując nominację powiedziała o Marcell: Młoda, a zdecydowana. Gra, na czym chce i jak chce. Śpiewa. Jest pozbawiona bardzo polskiego kompleksu – zaściankowości. Być może brak tego kompleksu pozwolił na równoczesne wydanie płyt w Niemczech, Austrii i Szwajcarii. W podsumowaniu serwisu muzyka.onet, Julia Marcell już w grudniu zwyciężyła w kategoriach piosenka i płyta roku.

Paszporty Polityki wręczane są od 1993 roku. To symboliczny dokument tożsamości, zwracający uwagę na twórców utalentowanych, poszukujących, odważnych, przekraczających granice w sztuce, trafiających nie tylko do krajowego odbiorcy. Nominacje przyznawano w sześciu kategoriach. Są to: muzyka poważna, muzyka popularna, film, teatr, sztuki wizualne, literatura. To jedne z najważniejszych nagród kulturalnych przyznawanych w Polsce. Tym bardziej cieszy fakt, że laureatką została właśnie absolwentka Uniwersytetu Warmińsko – Mazurskiego.

Julia Marcell to artystka – zjawisko. Wszechstronnie utalentowana, sama pisze muzykę i projektuje oprawę graficzną swoich płyt, samodzielnie opanowała również grę na wielu instrumentach. Jest absolwentką informatyki na Wydziale Matematyki i Informatyki (licencjat 2005 r.). Studiowała także edukację artystyczną w zakresie sztuk plastycznych na Wydziale Nauk Społecznych. Obecnie mieszka i tworzy w Berlinie.

Julia już jako studentka odnosiła sukcesy: z Jackiem Barcikowskim informatykiem wygrała w 2007 r. ogólnoświatowy konkurs informatyków Imagine Cup firmy Microsoft, w konkurencji: krótki film.

Martyna Zagórska – studentka dziennikarstwa

Komentarze nie są dozwolone.