Marek Hasso-Agopsowicz — Kolory Atakamy

Pomimo pandemii w świecie kultury dzieją się interesujące i wspaniałe wydarzenia. Do takich należała wystawa fotografii artystycznej autorstwa Marka Hasso – Agopsowicza pt. „Kolory Atakamy”, którą otwarto w lutym 2021 r., w galerii Stary Ratusz WBP w Olsztynie.  Prezentowane zdjęcia powstały podczas jednej z licznych podróży państwa Agopsowiczów, tym razem do Ameryki Południowej – Chile, Boliwia, Argentyna, w listopadzie i grudniu 2019 roku. Podróż trwała aż siedem tygodni. W tak długim czasie odwiedzili oni jedno z najbardziej suchych i nieprzyjaznych dla ludzi miejsc. Pustynia Atakama leży na pograniczu Chile i Boliwii. Położona jest na wysokości 2000-4900m n.p.m. i ma długość 1000 km i 100 km szerokości. Otoczona jest górami a urozmaicona  wulkanami, gejzerami, solniskami i kolorowymi lagunami. Na pustyni znajduje się typowa dla takich miejsc roślinność, kolczaste krzewy, porosty, sukulenty a w sprzyjających  okolicach nawet obfitość ptactwa. Znajdują się tam też bogate złoża mineralne m.in. saletry, rud żelaza, kobaltu, miedzi i ołowiu a także srebra i złota. To powoduje zaskakująco urozmaicony i kolorowy krajobraz . Po te właśnie niezwykłe wrażenia państwo Teresa i Marek Hasso-Agopsowicze pojechali w tak długą i niełatwą podróż i  utrwalili je we wspaniałych zdjęciach. W doskonałych ujęciach kadrowych, świetnie skomponowanych i zróżnicowanych kolorystycznie, autor oddał klimat i osobliwości pustynnych pejzaży Atakamy, które okazały się niezwykle bogate w formy i barwy, nieznane i niespotykane. Fotografie pana Marka są jak  obrazy  nieistniejących światów. Ciekawą wiadomością jest to, że to właśnie pani Teresa, małżonka pana Marka (organizatorka rodzinnych wypraw) chciała zobaczyć te „kolory ATAKAMY” i była inspiratorką podróży do Ameryki Południowej. Podobnie Mama pana Marka namawiała Go  od dziecka do wycieczek, podróżowania i  poznawania świata.  Właśnie obu Paniom, Mamie i Żonie a także panu Jakubowi Bertrandowi – przyjacielowi, konsultantowi, merytorycznemu doradcy  Pan Marek zadedykował tę przepiękną wystawę. Państwo Agopsowicze podróżowali po Polsce, Europie, a także odwiedzili Chiny, Japonię, Indie, Nepal, Turcję, Gruzję, Armenię, Wietnam, Laos, Kambodżę, Tajlandię,  byli też w Ameryce (USA, Peru, Kanada, Meksyk) i Afryce (Maroko, Etiopia).

Marek Hasso-Agopsowicz, urodzony w 1948 r. w Gdańsku, od 1952 mieszka w Olsztynie. Po studiach na Politechnice Warszawskiej pracował m.in. w olsztyńskim Biurze Projektów  a następnie, przez 36 lat, był pracownikiem naukowo-dydaktycznym na Uniwersytecie Warmińsko- Mazurskim.  Fotografią zajmował się od dziecka, był fotoreporterem na Politechnice Warszawskiej, współpracował z tygodnikiem „itd.”. Na emeryturze jest członkiem Koła Miłośników Fotografii ATW przy MOK w Olsztynie, był także członkiem Stowarzyszenia Fotograficznego BLUR w Olsztynie. Obecnie jest członkiem Artystycznej Rezerwy Twórczej A*R*T* UWM. Jego fotografie prezentowane były na kilkudziesięciu wystawach indywidualnych i zbiorowych.  Także Artystyczna Galeria Stowarzyszenia  Absolwentów UWM w Bibliotece Uniwersyteckiej gościła w 2017 roku prace pana Marka Hasso-Agopsowicza na wystawie pt. „ Zabytki i Galerie Meksyku”, na której prezentowane były fotografie z równie długiej, bo sześciotygodniowej podróży, oczywiście z małżonką. Wystawa wzbudziła wtedy tak samo szerokie zainteresowanie wiernej publiczności, jak i tegoroczna, w Galerii Stary Ratusz. Artysta  w 2020 roku został przyjęty do Fotoklubu Rzeczpospolitej Polskiej a także do Międzynarodowego Stowarzyszenia Twórców Sztuki Fotograficznej FIAP, gdzie uzyskał tytuł artysty – AFRP i AFIAP. Stowarzyszenie Absolwentów Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego serdecznie gratuluje tych sukcesów i życzy dalszych owocnych podróży i pięknych osiągnięć w tej wybranej przez pana Marka  dziedzinie sztuki – fotografii artystycznej i reportażowej.

Komentarze nie są dozwolone.