Pamięci Leszka Biegaja (1937-2021)

ROLNIK, STOMATOLOG

Także SIATKARZ  PIOSENKARZ  i KABARECIARZ

5 kwietnia 2021 w wieku 84 lat  zmarł po dłuższej chorobie  mgr inż. rolnictwa oraz lekarz-stomatolog Leszek B i e g a j, nietuzinkowy Kortowiak, posiadający niezwykły urok osobisty i całą gamę zainteresowań i hobby. Pogrzeb Zmarłego odbył się 7.IV w rodzinnym Kraśniku Lubelskim Osierocił uroczą żonę Ewę  oraz córkę Anię i syna Jakuba.

Leszek Biegaj posiadał dwa zawody, co w latach 50 i 60 ub. wieku było dość rzadkie (a po rolnictwie zakazane). Po początkowym niepowodzeniu na stomatologii w Gdańsku, Leszek jesienią 1957 przyjechał na studia rolnicze do Kortowa, które ukończył  w 1962. Pierwszy rok po dyplomie przepracował w zawodzie w olsztyńskich Zakładach Mięsnych, nie tracąc kontaktu z uczelnią i kulturą studencką, by już w 1964 kontynuować (konspiracyjnie) przerwane studia lekarskie, które ukończył we Wrzeszczu w 1969 roku.

Zanim ponownie wybrał się na studia do Gdańska, dał się poznać w Kortowie aż do dyplomu jako nie tuzinkowy student o szerokich zainteresowaniach muzycznych i sportowych, m.in. jako niezły siatkarz III a potem II ligowego AZS, początkowo grał nawet  z ikoną polskiej siatkówki trenerem inż. Leszkiem Doroszem oraz m.in. z nadal czynnym działaczem Andrzejem Grygołowiczem.

1. Trening siatkarzy AZS prowadzi Leszek Dorosz (WSR bl. 30), ostatni siedzi Leszek Biegaj, nad nim stoi  prezes AZS,  Mistrz – prof. Wiktor Wawrzyczek (1961)

W wolnych chwilach i po treningach AZS grywał w  DS.-IV na gitarze, śpiewając ówczesne ulubione przeboje taneczne, w tym głównie z Radia Luksemburg. Ten fakt zaważył też na wstąpieniu wraz z kolegą z pokoju Wiktorem Soboniem (1937-2011) oraz Kubą-Czernikiem (1939-2011) do tworzonego przez rybaka Wieśka Gąsiora 9-osobowego studenckiego kabaretu satyrycznego Kuwaki”, pierwszego i uznanego na Warmii-Mazurach zespołu satyryków (1958-1962). W kabarecie tym ponadto występowali rybacy Janusz Guziur (fort.) i Stefan Bortkiewicz (brak na foto-2) oraz urocze i postawne artystki  Margota Szarzec, Wiesia Kubajek i najmłodsza Henia Czeczot Jak oceniał występy Leszka srogi dziennikarz ówczesnego „Głosu Olsztyńskiego” Janusz Segiet (1960), Leszek posiadał wyjątkowo „dobry głos piosenkarza-amatora o sporej  kulturze  muzycznej”. Z innymi było już gorzej.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Kabaret studencki Kuwaki (1961), drugi z lewej  siedzi Leszek Biegaj , stoją od lewej Wiktor Soboń, Janusz Guziur i Wiesław Gąsior (kier.)

 

Leszek Biegaj śpiewa w Klubie Stowarzyszeń Twórczych (1960)

Dzięki temu występował na zabawach tanecznych z Orkiestrą Taneczną Łajbusa, także na pierwszych kortowskich Juwenaliach (1958) i kilkakrotnie w starym budynku elitarnego Klubu Stowarzyszeń Twórczych w Olsztynie. Pomimo zakończeniu studiów na Wydziale Rolniczym (1962),  kortowski ZU ZSP wiosną 1963r wytypował Leszka Biegaja wraz z J. Guziurem (akompaniament) na II Festiwal Piosenki Studenckiej w Krakowie (listopad 1963). Tam, pomimo szalonej konkurencji artystycznej (wcześniej E. Demarczyk, T.Tutinas, E. Lubaszenko, potem P. Szczepanik, E. Pokaz, A. Długosz i In. ), dotarliśmy aż do półfinału. Festiwal ten odbywał się w listopadzie 1963 r w cieniu morderstwa prezydenta USA J.F.Kennedy`ego, co też znacznie zaważyło na ciężkiej atmosferze i  naszej końcowej lokacie.

Po studiach medycznych Leszek Biegaj osiadł wraz z żoną-stomatologiem Ewą w Kraśniku Lub., gdzie oboje aż do emerytury pracowali w swoim zawodzie. Leszek B.,  pomimo znacznej odległości od Olsztyna nie zapominał o uczelni i kolegach relatywnie często odwiedzając Kortowo; m.in. w czerwcu 2012 r, (foto 4),  a ostatnio wraz z dziećmi – w 2017 roku (foto 5).

Spotkanie z okazji 50lecia studiów i z  kortowskimi Kabareciarzami  (2012) w katedrze prof. Janusza Guziura. Z prawej stoją Leszek Biegaj i Staszek Kurek.


 

Spotkanie absolwentów-rolników z okazji 55lecia studiów (2017). Z lewej Leszek Biegaj z sympatyczną Zosią, obok  z kolegami i ks. Huleckim (?) – pod b. kinem „Kortowo”

Odszedł jeden z ostatnich sportowców, piosenkarzy i kabareciarzy silnej grupy międzywydziałowej (rybacko-rolniczej), których będzie się jeszcze długo wspominać.

Żegnaj Lechu i dalej śpiewaj tam w zaświatach !

Nie zapomnimy Cię !

Ostatni kabareciarze „Kuwaków”:

Janusz Guziur – z Margotą Szarzec-Małysz (Bażanowice)

i Henią Czeczot-Marson (Gdynia)

 

Komentarze nie są dozwolone.