Szanowni i Drodzy Członkowie Grupy A*R*T

W roku 2021 życzę całej naszej społeczności wszystkiego najlepszego w życiu osobistym a przede wszystkim radzenia sobie w trudnej  obecnej sytuacji. Życzę dużej dozy optymizmu, radości i satysfakcji z twórczości artystycznej.

Nie udało się zorganizować 10. wystawy, która co roku, była naszym sztandarowym wydarzeniem. Wiadomo pandemia. JM Rektor UWM dr hab. Jerzy Przyborowski prof. UWM, który zgodził się objąć patronatem naszą wystawę – zasugerował, by ze względów na dopiero co zaostrzone przepisy bezpieczeństwa, ukazać nasz dorobek zdalnie przez internet. Wernisaże organizujemy właśnie od 10 lat w Dzień Edukacji Narodowej 14. października. Do tej pory w naszych dziewięciu wystawach uczestniczyły łącznie 74 osoby z naszej uczelni oraz naszych absolwentów-członków Stowarzyszenia Absolwentów UWM.

Za sukces uważamy wyróżnienia jakie otrzymaliśmy z dwóch niezależnych instytucji.

Szczególnie cieszy nagroda Talent Roku 2020 przyznana prze Kapitułę Stowarzyszenia Pro Kultura i Sztuka pod przewodnictwem prezes Zarządu Pani Elżbiety Mierzyńskiej. Razem z nami zostały nominowane jeszcze trzy osoby i dwa zespoły. Serdeczne dziękujemy Kapitule i naszej Koleżance Bożennie Koper, która  nas zgłosiła do konkursu.

Drugim wyróżnieniem jest propozycja dyrekcji  PAN w Olsztynie, by kolejne osoby  z naszej grupy ukazały swój dorobek w ich edycjach kwartalnika naukowego noszącego tytuł PANorama. Do niewątpliwych sukcesów zaliczamy kilka wystaw organizowanych przez zespół Elżbietę i Feliksa Walichnowskich oraz malarzy a wśród nich; Maria Bentkowska, Marta Bulik, Dorota Czaplicka, Teresa Kosman oraz piszący niniejszy tekst.

Wymienię tutaj okolicznościowe wystawy tego zespołu z następujących okazji: 80.rocznicy wybuchu II W.Ś., w Wojewódzkiej Bibliotece i w Starostwie Powiatowym. Wystawę 75-lecia Początków Osadnictwa w d. Okręgu Mazurskim w latach 1945-1950 zorganizowanej również w Wojewódzkiej Bibliotece i 70-lecie Powstania Uczelni Kortowskiej w Klubie Pracowników UWM Baccalarium. Większość wernisaży udało się zorganizować z udziałem zaproszonych gości, gdyż restrykcje sanitarne pandemii zelżały. Jest to znaczący dorobek z udziałem Państwa Elżbiety (foto) i Feliksa (wiersze) Walichnowskich. Pan Feliks w 2019 roku obchodził 90-tą rocznicę urodzin.

W naszym II tomie kroniki opisaliśmy szeroko realizację 9. wernisażu w 2019 roku. Z tego najważniejszego dla nas corocznego wydarzenia mamy także album w którym znalazły się prace 35 członków. Dzięki fotografiom Marzeny Baniel i trochę moich mamy tam też sporo migawek z pleneru w Ornecie, który zorganizował w pięknym stylu i z licznymi atrakcjami nasz wiceprzewodniczący Stanisław Czachorowski.

Odnotowaliśmy liczne wernisaże indywidualne organizowane przez naszych członków: Bibliotece Uniwersyteckiej Marii Bentkowskiej, wraz z córką Joanną i wnuczkiem „Trzy Pokolenia”(13.09.2019); w Starym Ratuszu – Bożenny Koper i Andrzeja  Lubeckiego (indywidualnie 20.12.2019 i 20.01 2020 –fraktale). Z kolei  Dorota Czaplicka otrzymała nagrodę II stopnia w konkursie MILITARY ART w Lublińcu X 2019. oraz uczestniczyła w wernisażu w Bibliotece Pedagogicznej Z Belferskiej Pracowni październik-listopad 2019 – wraz z A. J.). Anna Szepelska-Sell została wpisana do  Encyclopedia of World Egg Artists – Who is Who?

Sukcesem było zorganizowanie jednodniowego pleneru  u Państwa Alicji i Janusza Dramińskich w Naterkach i Gronitach. Zaproszenie otrzymaliśmy na wystawę starych Maszyn Rolniczych w Muzeum Nowoczesności z udziałem b. Rektora prof. Ryszarda Góreckiego.

Specjalne podziękowania kierujemy do kierownika Klubu Pracowników UWM Baccalarium Bogusława Woźniaka. Klub ma sporo kół zainteresowań. Nasza grupa A*R*T jest jedną z nich. Liczne  stowarzyszenia regionalne, kolekcjonerzy, szachiści, brydżyści, różnorakie kursy były jeszcze niedawno stałymi  formami działalności. W klubie mamy swoją przystań i oby jak najszybciej udało się wszystko znów reaktywować. W klubie stale trwa nasza wystawa Pt. 70 lat Uczelni Kortowskiej. Nasi poeci z grupy A*R*T Poetica, którzy włączyli się do Towarzystwa Miłośników Poezji pod przewodnictwem Prof. Leszka Rogalskiego wydają liczne indywidualne i zbiorowe tomiki wierszy. Serdecznie Gratulujemy! Poeci również mają swoją przystań w klubie Baccalarium.

Podziękowania i najlepsze życzenia kierujemy do dyrekcji Biblioteki Uniwersyteckiej. Pani dr Scholasstyce Baran i mgr Przemysławowi  Zielińskiemu jesteśmy wdzięczni za patronowanie każdej naszej wystawie uczestnicząc w gronie otwierających.  Zawsze życzliwie i rzetelnie pomagają w przygotowaniach.

Pracujemy bez kontaktu osobistego ale strony internetowe, które tworzą nasi koledzy Stanisław Czachorowski i  Roman Korzus redukują poważnie te trudne odczucia. Strona:   artystycznarezerwatworcza-uwm-olsztyn.pl stała się już faktem. Mamy już ponad 4 tys. wejść z około 20 krajów. Dziękujmy wszystkim, którzy włączyli się do tych inicjatyw.

Grupa A*R*T* Artystyczna Rezerwa Twórcza składa serdeczne podziękowanie Stowarzyszeniu Absolwentów UWM oraz Dyrekcji Biblioteki Głównej UWM, za przychylność i życzliwą ocenę naszej działalności. Wystosowane przez Państwa rekomendacje, w znacznym stopniu przyczyniły się do otrzymania przez naszą Grupę w 2020 roku, nagrody i tytułu „Talent Roku”, przyznawaną od lat przez olsztyńskie Stowarzyszenie Pro Kultura i Sztuka. Cieszymy się bardzo, że nasza twórczość została tak wysoko doceniona.

Przewodniczący Antoni Jarczyk

 

Dorota Czaplicka

Teresa Kosman

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Marta Bulik

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Anna Sell- Szepelska

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Danuta Domska

 


Komentarze nie są dozwolone.