Wspomnienie o pierwszym pstrągarzu Polski

W dniu 5 stycznia 2020 r. w Gdyni-Redłowie pożegnaliśmy jednego z najznakomitszych ichtiologów praktyków polskiej akwakultury, twórcę potęgi pstrągowej ostatniego półwiecza, także znakomitego naukowca i wychowawcy młodzieży – profesora zw. KRZYSZTOFA GORYCZKĘ. Pochodził z królewskiego Krakowa, był absolwentem ostatniego (1959 r.) inżynierskiego rocznika olsztyńskiego wydz. Rybackiego WSR, skąd wyższa plejada wybitnych ichtiologów i naukowców, m.in. profesorowie Rajmund Trzebatowski, Ludmiła Stodolnik, Konstanty Lossow, ichtiolodzy dr Krzysztof Stasiniewicz, mgr Rogalski Tomasz czy mgr Zbgniew i Krystyna Girtschowtt. Długa to lista. Ze Zmarłym znałem się jeszcze z lat studiów, w olsztyńskim akademiku był rzadkim wędkarzem pstrągowym. Potem, w latach 60. poznałem Go bliżej, kiedy to wraz niedawno zmarłym prof. R. Bartlem życzliwie i gratisowo odsyłali nam do Ryb. Stacji WSR w Krakowie-Mydlnikach zwroty znaczków smoltów łososi i troci dunajeckiej, wypuszczanych do dopływów górnej Wisły. Pomimo żmudnego tworzenia w Trójmieście z wizją prof. S. Sakowicza, renomowanego centrum Hodowli pstrąga IRS, najpierw w ciasnej Oliwie, a potem Rutkach, Zmarły nie zaniechał kontaktów z macierzystym wydziałem, stale śledząc jego wielce kręte ścieżki rozwojowe.

Trzeba tu przypomnieć, że to Zmarły Profesor wraz z prof. Szczerbowskim dr h. c. (od 1977 dyrektorem IRS), w końcu lat 90., wzmacniając wydział o 6 wybitnych profesorów-rybaków (IRS, MIR), znacząco pomogli mi jako ostatniemu Dziekanowi w ART uratować kadrowo wydział od rektorsko-ministeralnego rozbioru. Dzięki temu wydział ten przetrwał dalsze 20 lat z pełnymi prawami akademickimi i wysokim naukowym prestiżem w kraju i zagranicą, do którego walnie się przyczynił się zmarły Profesor. Przez wiele lat, jeszcze jako dr, potem docent i profesor nowatorsko organizował naszym studentom doskonałe praktyki hodowano-pstrągowe (nie tyko w kraju). Przy okazji częstych wizyt w dyrekcji IRS nigdy nam nie odmawiał okazyjnego udziału w wykładach i seminariach. Pracując już po 1999 r. na wydziale UWM (II etat) wykształcił pół setki inżynierów oraz wypromował 7 rybackich doktorantów. W marcu 2009 r., choć będąc już na emeryturze, Profesor był inicjatorem dużego, innowacyjnego Grantu pstrągowego UE, z udziałem 5 katedr 2 uczelni i czołowych gospodarstw pstrągowych Polski (także Austrii, Moraw i Bawarii w tym 5 renomowanych ośrodków pstrągowych z Wybrzeża – z >Rumią< Marka Bartusza i Jego ukochanymi >Rutkami< włącznie. Wysoko tu sobie z kolegami ceniliśmy roboczy udział w tym Grancie, uzyskane efekty i współpracę z Profesorem. Do ostatnich niemal dni życia Zmarły martwił się nadciągającymi chmurami burzowymi i dalszymi losami kortowskiego wydz. rybacko-środowiskowego, działającego m.in. z bardzo wysoką na UWM III lokatą naukową W jesieni 2019 Zmarły także boleśnie odczuł bezsilność rybactwa wobec „porządkującej” decyzji ministra (filozofa) i Rektora o generalnej reorganizacji wydziału, z prawie 70. letnimi rybackimi tradycjami akademickimi. W ostatnich telefonach na jesieni ubiegłego roku wielce cieszył się, że w Olsztynie mimo wszystko nadal prężnie działa Studium Podyplomowe >Ichtiologa i Akwakutura<, gdzie przez 10 lat także sam wykładał nowoczesne pstrągarstwo. Żegnając Cię Krzysztofie, dziękujemy Ci za wieloletnią przyjaźń, krakowsko-kaszubski humor, owocną współpracę naukowo-dydaktyczną oraz znacząca pomoc w kształceniu nowoczesnych kadr rybackich.

ŻEGNAJ PRZYJACIELU!

prof.-Senior Janusz Guziur

prof.-Senior Jan A. Szczerbowski, dr h.c. multi

prof. zw. Krzysztof Goryczko, Nowy rok akademicki 2016

70. urodziny inż. Lecha Kotowicza, 2003

18. Praha KU, Jubilej O. Olivy, 2006

Komentarze nie są dozwolone.