Nostalgicznie o rybactwie jeziorowym

Nakładem Wydawnictwa RETMAN w Dąbrównie ukazała się bogato ilustrowana książka pt. „Mazury na jeziorach i w kuchni”.  Publikacja składa się z dwóch części: publicystyczno-wspomnieniowej (zajmuje dwie trzecie objętości)  oraz przepisów na oryginalne dania rybne.

W części pierwszej autorzy zamieścili historyczny rys zagospodarowania jezior mazurskich przez pierwszych osadników po II wojnie światowej, opisy rozwoju państwowej planowej  gospodarki na jeziorach, rozwoju przemysłu i handlu rybami oraz przekształceń własnościowych (prywatyzacji) po 1990 roku. Archiwalne dokumenty i zdjęcia dotyczą także nauki i szkolnictwa rybackiego w regionie: technikum rybackiego w Giżycku, Instytutu Rybactwa Śródlądowego i  Wydziału Rybackiego Wyższej Szkoły Rolniczej w Olsztynie (dwie ostatnie placówki jedyne w Polsce!).

Rarytasem są wspomnienia praktyków, w tym rybaków liniowych i ich żon oraz studentów i kadry inżynieryjnej, w większości absolwentów wspomnianych szkół. Wnioski z tej części  książki nie są niestety optymistyczne, a wzmacniają  je bogato cytowane wyniki raportu Naczelnej Izby Kontroli z 2014 roku, niezbyt pochlebne dla obecnych rozwiązań gospodarczych (nic dziwnego, że nie dyskutowano tego raportu publicznie). Wynika z nich, że w ciągu ostatnich 30 lat zaprzepaszczono oryginalny dorobek rybactwa z lat PRL, jako podstawowej  części zrównoważonego rozwoju ekosystemów jeziorowych. Bo zawodowych rybaków jest teraz jak na lekarstwo, a co za tym idzie – ryb typowo jeziorowych też niewiele.

Byli rybacy, sympatycy rybactwa, bywalcy marin i smakosze ryb znajdą na łamach tej pięknie wydanej książki  ciekawostki połowowe i zapomniane obyczaje rybackie. Wielu zapewne wzruszy się, znajdując  opisy znajomych miejscowości  i nazwiska rybaków, których poznali w trakcie swej pracy czy rejsów po jeziorach.  Opisy dotyczą głównie Wielkich Jezior, od Węgorzewa po Ruciane-Nidę, dotyczą baz rybackich rodów i placówek gastronomicznych, ale dowiadujemy się też o  pierwszym rybaku na rzece Drwęcy i słynnej restauracji „Stylowa” w Olsztynku.  Gorąco polecam tę książkę, świetnie nadaje się na prezent.

Jerzy Pantak

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Mierzwa Waldemar, Gworek Sławomir, Mazury  na jeziorach i w kuchni, Dąbrówno 2020, Oficyna Wydawnicza „Retman”, seria Moja Biblioteka Mazurska nr 35. Oprawa twarda, kolor, 264 s.

Komentarze nie są dozwolone.