Cztery wernisaże w Artystycznej Galerii Stowarzyszenia Absolwentów UWM

„Trzy pokolenia”

We wrześniu(13) 2019r. Zarząd Stowarzyszenia Absolwentów UWM zaprosił do Biblioteki Uniwersyteckiej na wystawę pt. „Trzy Pokolenia”, na której pokazano obrazy, których autorami były babcia, jej córka i wnuczek. Były to mgr inż. Maria Bentkowska, dr Joanna Bentkowska- Hlebowicz i dziesięcioletni Paweł Hlebowicz. Wystawa zbiegła się z uroczystościami trzydziestolecia działalności Stowarzyszenia Absolwentów UWM ( obie panie są członkami tegoż) oraz 50-lecia ukończenia studiów przez Marię Bentkowską na Wydziale Technologii Żywności i Mleczarstwa  WSR  w Olsztynie. Po studiach pozostała na  stażu naukowym w Katedrze Chemii u prof. Wiktora Wawrzyczka, ukończyła Podyplomowe Studium Asystenckie przy WSR, a pracując w Zespole Szkół Chemicznych i Ogólnokształcących, Studium Chemicznej Analizy Technicznej w Katowicach. Już na emeryturze ukończyła  Podyplomowe Studia Edukacji Plastycznej na Wydziale Sztuki Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego.

Pierwszą indywidualną wystawę malarstwa miała w czasach licealnych,  w macierzystym Liceum Ogólnokształcącym nr I w Olsztynie. Prze wykonała pod kierunkiem nauczyciela plastyki i opiekuna koła plastycznego – pana Jerzego Obłamskiego. W następnych latach uczestniczyła w zajęciach koła malarskiego przy WDK  pod kierunkiem olsztyńskiego artysty plastyka Eugeniusza Kochanowskiego. Podczas studiów zaprzestała tej zdiałalności.  Obecnie należy do  grupy plastycznej  prof. Tadeusza Brzeskiego „TO MY” przy W-M UTW. Jest także członkiem grupy plastycznej Artystycznej Rezerwy Twórczej A*R*T przy UWM.  Jako członek zarządu Stowarzyszenia Absolwentów UWM  i kierownik Działu Kultury współorganizuje wystawy artystyczne w  Artystycznej Galerii Stowarzyszenia Absolwentów UWM w Bibliotece Uniwersyteckiej UWM w Olsztynie. Brała udział w 33  wystawach zbiorowych i wystawie indywidualnej  w Galerii Profile, w Gdyni. Stosuje technikę suchego pastelu, akwarelę i akryl. Ulubione tematy to martwa natura, zwłaszcza kompozycje muszli z innymi przedmiotami – cykl „Muszelki”, pejzaże, w których dominuje tematyka morska – cykl „Barwy morza”. . Na wystawie zaprezentowała 22 obrazy w technice akrylu o tej ulubionej tematyce.

Drugą z pań biorąca udział w wystawie była  Joanna Bentkowska-Hlebowicz, która ukończyła studia na Wydziale Wychowania Artystycznego WSP w Olsztynie. Dyplom obroniła w 1997 r. w Pracowni Malarstwa i Rysunku prof. Kiejstuta Bereźnickiego. Stopień doktora w dziedzinie sztuk plastycznych uzyskała na Wydziale Malarstwa w Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Obecnie pracuje na stanowisku adiunkta w Instytucie Sztuk Pięknych Wydziału Sztuki na Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie. Prowadzi zajęcia z rysunku i malarstwa dla studentów I stopnia Edukacji Artystycznej w Zakresie Sztuk Plastycznych. Organizuje i prowadzi plenery malarskie dla studentów I roku oraz jest koordynatorem praktyk studenckich. Należy do Związku Polskich Artystów Plastyków, Stowarzyszenia Promocji Artystów Wybrzeża ERA – ART oraz do Stowarzyszenia Areszt Sztuki i Fundacji Wyłom. Zorganizowała 30 wystaw indywidualnych m.in. w Olsztynie, Gdyni, Warszawie, Rzeszowie, Kielcach, Lidzbarku Warmińskim, Zebrzydowicach i Czeskim Cieszynie oraz  brała udział w ok. 100 konkursach oraz wystawach zbiorowych w kraju i za granicą m.in. we Włoszech, Francji, Niemczech, Serbii, na Ukrainie, w Korei Płd. Holandii i Chorwacji.

Otrzymała następujące nagrody: I nagroda – II Ogólnopolskie Biennale Malarstwa/Pejzaż Architektoniczny – Bisztynek, 2018 r. wyróżnienie honorowe – Ogólnopolska Wystawa marynistyczna -  Barwy Morza  2018 – Statek – muzeum – Dar Pomorza – Gdynia, 2018 r.; nagroda – Ogólnopolski Konkurs „Armenia – tożsamość i miłość” – Warszawa, 2017 r.; nagroda zespołowa im. Hieronima Skurpskiego przyznana przez Prezydenta Miasta Olsztyna, 2015 r.; odznaka honorowa -  Zasłużony dla Kultury Polskiej w 2017 r.

Prowadzi i organizuje  warsztaty plastyczne dla dzieci i młodzieży, kursy przygotowawcze na studia artystyczne oraz  konkursy plastyczne dla młodzieży. Jest kuratorem wystaw studenckich a także wystaw absolwentów UWM organizowanych przez Stowarzyszenie Absolwentów UWM. Jest wielokrotnym jurorem w konkursach plastycznych. Na wystawie w  Artystycznej Galerii Stowarzyszenia  Absolwentów UWM w Bibliotece Uniwersyteckiej zaprezentowała malarstwo figuratywne, 16 obrazów 100x120cm i 12 mniejszych 30x40cm w technice akrylu na płótnie o tematyce portu. Cały cykl nosił tytuł „Gdzie Neptun mówi dobranoc” i składał się z dwóch części pt. „Kroniki Portowe” oraz „Przestwory”. Ukazują one tajemnicze i nierealne przestrzenie portowe i ich infrastrukturę.

Trzecie pokolenie reprezentował dziesięcioletni Paweł Grzegorz Hlebowicz, który jest olsztynianinem, uczniem czwartej klasy Katolickiej Szkoły Podstawowej i czwartej klasy klarnetu Państwowej Szkoły Muzycznej I i II Stopnia w Olsztynie ( w 2019r.). Od pięciu lat uczy się także gry na fortepianie. Najbardziej jednak lubi malować, rysować, fotografować i pływać. Jest wzorowym, bardzo dobrym uczniem i chętnie uczęszcza na zajęcia plastyczne, szachy i inne koła zainteresowań np. przyrodnicze. Od dwóch lat jest studentem Uniwersytetu Dziecięcego UWM a od września tego roku należy do grupy plastycznej w Pałacu Młodzieży. Maluje kwiaty, ukochane dwa kotki, pejzaże i obrazy religijne. Bardzo często jego prace są prezentowane na wystawkach szkolnych także wysyłane na konkursy. W 2018 r. wygrał szkolny konkurs  „Mam talent”, w 2019 r. zajął II miejsce w II Konkursie Szachowym o Puchar Dyrektora Szkoły. Na wystawie pokazał 18 obrazów również w technice akrylu na płótnie, a na nich pejzaże,   ulubione kotki, kwiaty, a  także wizerunki świętych postaci jak Pan Jezus i Matka Boska. Pawełek pochwalił się także zbiorem pięknych fotografii z rejsu na dużym jachcie typu DZ.  Widzowie  bardzo  wysoko je ocenili. Wernisaż zgromadził wiele osób, przyjaciół i bliskich, zainteresowanych pomysłem „Trzech Pokoleń”, którego  zorganizowanie zaproponował artystom – autorom prac, dr Bolesław Pilarek prezes Stowarzyszenia Absolwentów UWM. Autorom wręczył AKTY UZNANIA. Spotkanie urozmaicił recital mgr inż. Zdzisława Porzuczka z Krakowa.

 

Studenci w Bisztynku

Tą wystawą zakończono cykl wystawienniczy pod patronatem Stowarzyszenia Absolwentów UWM w roku 2019, w trzydziestoleciu jego działalności, odbyła się w  klubie Baccalarium przy UWM pod koniec listopada ( Natomiast w Artystycznej Galerii odbył się wernisaż dr. Henryka Ciruta. Tekst zamieściliśmy na innej stronie). Była to wystawa poplenerowa „Bisztynek 2019”, przygotowana przez studentów Instytutu Sztuk Pięknych Wydziału Sztuki i Stowarzyszenie Absolwentów pod kierunkiem dr hab. Renaty Zimnickiej-Prabuckiej, prof. UWM, dr hab. Andrzeja Popiela i dr Joanny Bentkowskiej –Hlebowicz. Prace malarskie były wykonane na płótnie w technice akrylu przez studentów podczas wakacyjnego pleneru. Autorami są młodzi artyści: Anna Masiuk , Maja Sher, Maciej Więcierzewski, Wiktoria Rółkowska, Bartłomiej Harna, Sawana Dobiecka, Mateusz Ustyjańczuk, Julia Horabik, Oliwia Jaworska, Klaudia Kwiecińska i Gabriela Jasik. Przedstawiono 26 prac olejnych i akrylowych pokazujących rozmaite zakątki miasteczka w pięknych kompozycjach i barwach. Wystawa trwała do końca stycznia 2020r.

Malarstwo Agnieszki Kurlendy

Wystawa pt.„Malarstwo Agnieszki Kurlendy”  otworzyła nowy sezon wystawienniczy. Wernisaż odbył się 10 stycznia i zgromadził wiele osób, artystów plastyków, przyjaciół i bliskich artystki, przedstawicieli Biblioteki Uniwersyteckiej (przybyła  dyr. mgr Jolanta Gałecka), Stowarzyszenia Absolwentów UWM, Artystycznej Rezerwy Twórczej,  Stowarzyszenia  Plastyków Amatorów  „Sąsiedzi”. Prezes Stowarzyszenia Absolwentów  UWM dr Bolesław Pilarek wręczając  pani Agnieszce Kurlendzie AKT UZNANIA za prezentację interesujących obrazów, świadczących o wielkiej oryginalności, wrażliwości i doświadczeniu artystycznym  autorki . Pan dr Bolesław Pilarek przypomniał zebranym, że Tata pani Agnieszki  Czesław Kurlęda otrzymał dyplom nr 1 ukończenia Studium Geodezji i Urządzeń Rolnych WSR w Olsztynie.

Pani Agnieszka Kurlenda, olsztynianka, absolwentka PLSP, w 2004r. ukończyła Wydział Sztuki  UWM  uzyskując tytuł magistra sztuki. W swojej twórczości skupia się głównie na malarstwie, w którym  najczęstszym motywem jest człowiek, jego emocje i relacje z całym ekosystemem. Interesują ją eksperymenty z różnymi technikami i odkrywanie własnych form, ale najczęściej stosuje w malarstwo olejne. Wielką uwagę przykłada do tytułów jakie nadaje poszczególnym obrazom i cyklom, często uzasadniając powód ich powstawania . Na wystawie znalazły się dzieła z cyklu „Mandala miłości”  np. „Ważne rozstania”, „Śnienie obecności”, „Wspólna droga”, „Zatrzymanie”,  a także inne cykle jak „Narodziny prawdziwie żywego”  lub „Odnaleziona wolność”.  Artystka przekonuje, że „malarstwo jest dla niej odskocznią od twardej rzeczywistości i jej niezastąpionym, pozytywnym uzupełnieniem”. Pani Agnieszka brała udział w kilku wystawach zbiorowych, m.in. w 2018 w wystawie pokonkursowej IX Olsztyńskiego Biennale Sztuki Olsztyńskim BWA.  Miała też trzy wystawy indywidualne, ostatnią , w 2019r. w Galerii Sowa w Olsztynie na „Wieczorze ze sztuką”, podsumowując swoje poszukiwania plastyczne i pokazując malarstwo inspirowane innymi dziedzinami sztuki jak poezja, muzyka lub działania performatywne. Tegoroczną, styczniową wystawę w Bibliotece Uniwersyteckiej Pani Agnieszka Kurlenda  zadedykowała swoim Rodzicom , jednocześnie serdecznie podziękowała  organizatorom  za umożliwienie prezentacji jej obrazów i bardzo miłe przyjęcie.

Z rodzinnego albumu

Taki tytuł nosiła lutowa (2020)wystawa  Pani Elżbiety Suchowieckiej.  Batik to ciekawa i trudna technika malarska, którą autorka, emerytowana bibliotekarka, zastosowała  w swoich obrazach pokazanych na wystawie pt. „Z rodzinnego albumu”.  Technika ta prezentowana jest  po raz pierwszy w historii projektu wystawienniczego pod patronatem Stowarzyszenia Absolwentów UWM. Jest to bardzo stara technika znana już w starożytnym Egipcie, najbardziej popularna w krajach Dalekiego Wschodu zwłaszcza w Indonezji . Polega na nakładaniu wosku pszczelego i kąpieli tkaniny w kąpieli barwnika, który farbuje tylko nie zabezpieczone woskiem miejsca. Następnie trzeba usunąć wosk i utrwalić kolor. Czynność powtarza się tyle razy, ile kolorów chcemy nanieść na powierzchnię materiału. Ta żmudna technika pozwala jednak uzyskać niezwykle ciekawe efekty.

Pani Elżbieta Suchowiecka pokazała na wystawie 16 obrazów w tej technice zainspirowanych, zgodnie z tytułem, przez rodzinne fotografie bliskich i przyjaciół z okresu prawie 70 lat. Malarskich inspiracji dostarczają jej podróże, lektura , wspomnienia, dzieła wielkich mistrzów. Artystka brała udział w plenerach, warsztatach, wystawach krajowych i zagranicznych(65). Miała 12 wystaw indywidualnych. Kilkakrotnie była za swoje dzieła nagradzana i wyróżniana w przeglądach i konkursach wojewódzkich i krajowych. Jej ulubione techniki to olej, akryl, batik i rysunek. Na wernisaż 07.02. do Biblioteki przybyło wiele gości, rodzina, bliscy i przyjaciele, zwłaszcza ze Stowarzyszenia Plastyków Amatorów „Sąsiedzi ”, którego pani Elżbieta Suchowiecka jest prezesem. Dr Bolesław Pilarek, prezes Stowarzyszenia Absolwentów UWM, podziękował artystce za piękną wystawę wręczając jej w imieniu Zarządu Stowarzyszenia, AKT UZNANIA za promocję sztuki w środowisku olsztyńskim i uczelnianym.

Maria Bentkowska

Komentarze nie są dozwolone.