Kortowo – ósmy cud Polski

Kortowo, czyli kampus Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego otrzymało Nagrodę Specjalną w plebiscycie „7 nowych cudów Polski” organizowanym przez magazyn „National Geographic Traveler”.

Przez całe wakacje od czerwca do września na łamach magazynu „Traveler” trwał konkurs, podczas którego czytelnicy mieli wybrać najpiękniejsze miejsca w Polsce. Chodziło o atrakcje mniej znane, czasem zapomniane albo niewystarczająco wypromowane. Wśród nominowanych – znalazło się także Kortowo – miasteczko studenckie Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego. Prawie do ostatnich chwil głosowania reprezentujące województwo warmińsko-mazurskie Kortowo mieściło się w pierwszej siódemce. Wypadło z niej dopiero w ostatnich godzinach plebiscytu uzyskując 5,32% głosów. Mimo to, redakcja National Geographic Traveler jednogłośnie postanowiła przyznać kortowskiej społeczności pozaregulaminowe wyróżnienie specjalne: „za niezwykłą umiejętność zintegrowania społeczności lokalnej wokół najpiękniejszego miasteczka akademickiego w Polsce”.

- Obserwowaliśmy, jak olsztyńscy studenci walczyli do końca, choć na ostatniej prostej zabrakło im trochę szczęścia. Naszym zdaniem jednak i tak wygrali, dlatego postanowiliśmy przyznać im nagrodę specjalną – wyjaśnia Martyna Wojciechowska, red. naczelna magazynu „National Geographic Traveler”.

- Byliśmy pod dużym wrażeniem tego, co Kortowo zrobiło, aby wypromować się w naszym plebiscycie. Tym bardziej, że przecież były to wakacje, podczas których, życie na uczelni zamiera. Myślę, że gdyby plebiscyt odbywał się w roku akademickim, „olsztyński cud” miałby szansę na znacznie lepszą pozycję – mówi Marcin Dzierżanowski, sekretarz redakcji „National Geographic Traveler”.

Wręczenie nagród odbyło się 10.10. w Warszawie. Nagrodę dla Kortowa odebrał prof. Józef Górniewicz, rektor UWM. Rektor przybliżył historię Kortowa. Na zakończenie zaapelował, aby wszyscy głosowali w plebiscycie Mazury Cud Natury. Mazury zostały uznane za jedno z 28 najpiękniejszych miejsc na Ziemi i jedno z 5 najpiękniejszych miejsc w Europie. Jest to jedyny polski kandydat, finalista w światowym konkursie na 7 Nowych Cudów Natury

- W Kortowie nigdy nie byłam, chociaż Olsztyn i okolice są mi bliskie. Odwiedzam je podczas Rajdu Kormoran. Mam nadzieję, że będę miała okazję zwiedzić to niezwykłe miejsce. Po tym, co rektor mówił o Kortowie, mam chęć zapisać się na wykłady – żartowała Martyna Wojciechowska.

Pierwsze miejsce w plebiscycie zajął pałac w Kozłówce.

lek

Komentarze nie są dozwolone.