Wręczenie dyplomów ukończenia studiów

Kolejni specjaliści zasilili gospodarkę

 

W grudniu ubiegłego roku na absolwentom Wydziału Kształtowania Środowiska i Rolnictwa z rocznika 2018/2019 wręczono dyplomy ukończenia studiów. Tę szczególną, niezwykle ważną, uroczystość w życiu społeczności akademickiej, która wieńczyła wieloletni wysiłek studentów i nauczycieli akademickich, swoją obecnością zaszczyciło wielu znakomitych gościna czele z prof. dr. hab. Jerzym Przyborowskim, prorektorem i I zastępcą rektora. Wśród zaproszonych gości byli między innymi przedstawiciele władz, bratnich wydziałów UWM, instytucji i organizacji współpracujących z pracownikami Wydziału, byli dziekani, oraz profesorowie seniorzy.

W ofercie dydaktycznej Wydziału widnieje aktualnie sześć kierunków studiów. W kolejności chronologicznej (tak jak powstawały): rolnictwo (od początku istnienia wydziału), ochrona środowiska, architektura krajobrazu, leśnictwo, odnawialne źródła energii, gospodarowanie surowcami odnawialnymi i mineralnymi. Niestety z wielkim żalem, z powodu nikłego zainteresowania wśród kandydatów, musieliśmy wykreślić z oferty kierunek ogrodnictwo. Z kolei w ofercie na przyszły rok akademicki pojawił się nowy, obiecujący kierunek – chemia. Rozpoczęły się już prace budowlano-modernizacyjne polegające na utworzeniu nowej infrastruktury dydaktycznej. Funkcjonują nadal studia 3 stopnia, w strukturach uczelni rozpoczęła działalność Szkoła Doktorska, oferujemy również kształcenie w ramach 8 wyspecjalizowanych profili studiów podyplomowych.

W 14 katedrach wydziału oraz Zakładzie Dydaktyczno-Doświadczalnym pracują 192 osoby, w tym 78 profesorów i doktorów habilitowanych. Wielu z nich pełni odpowiedzialne funkcje w krajowych, komisjach i organizacjach, zespołach specjalistycznych działających przy Ministrze Nauki i Szkolnictwa Wyższego, Komitetach Polskiej Akademii Nauk a także w gremiach międzynarodowych.

Proces dydaktyczny opiera się głównie na zajęciach programowych, jednak niemniej ważne są studenckie aktywności wykraczające poza ten obowiązkowy program. Dobrze działają nasze wydziałowe, studenckie koła naukowe. Jest ich łącznie 17, a do najaktywniejszych należały w ubiegłym roku, podobnie jak wcześniej, Koło Entomologów „Pasikonik” oraz Zarządzania Środowiskowego „Prospero”.

W minionym roku akademickim 4 kierunki studiów zostały poddane ocenie jakości kształcenia prowadzonej przez Polską Komisję Akredytacyjną. W grudniu ubiegłego roku gościliśmy zespoły oceniające kierunki architektura krajobrazu i rolnictwo, w marcu bieżącego roku ochronę środowiska i w kwietniu – leśnictwa. Nasz kierunek rolnictwo uzyskał najwyższą z możliwych – ocenę wyróżniającą. To niewątpliwie wielki sukces, zwłaszcza, że jest jedynym kierunkiem rolnictwa w Polsce, który uzyskał taką ocenę.

Dziekan Wydziału prof. dr hab. Krzysztof Młynarczyk po powitaniu gości powiedział między innymi: Dawny Wydział Rolny był jednym z trzech utworzonej w roku 1950 Wyższej Szkoły Rolniczej. Pierwsze dyplomy inżynierów rolnictwa wręczono w roku 1954. Nasze mury opuściło już prawie 25 tys. inżynierów i magistrów inżynierów. W roku akademickim 2018/2019 dyplomy ukończenia studiów (I i II stopnia na studiach stacjonarnych i niestacjonarnych) otrzymało łącznie 195 absolwentów 4 kierunków studiów.

W dalszej części swojej wypowiedzi dziekan podkreślił, że w najbliższej przyszłości pracowników Wydziału czeka wiele niełatwych wyzwań, między innymi doskonalenie planów i programów studiów. W ofercie kształcenia pojawiły się programy angielskojęzyczne w ramach studiów II stopnia kierunków rolnictwo oraz ochrona środowiska. Wiele uwagi poświęca się jakości kształcenia. To właśnie owa jakość staje się jednym z najważniejszych obszarów działań w dobie niżu demograficznego skutkującego powszechnym spadkiem liczby studentów.

- Cieszą sukcesy naszych studentów i zdobywane laury w różnych konkursach- kontynuował profesor Krzysztof Młynarczyk. Uważam, iż jest właśnie stosowna okazja, aby pochwalić naszych studentów. Wspomniane Koło naukowe Entomologów „Pasikonik uzyskało w listopadzie ub. Roku III nagrodę w ogólnopolskim konkursie na najlepszy studencki projekt naukowy „POTENCJOmetr” w kategorii Life Science. Ponadto uzyskało w minionym roku akademickim aż 8 nagród za referaty wygłoszone w trakcie studenckich konferencjach naukowych. Opiekunem koła jest dr hab. Agnieszka Kosewska. Z kolei Koło Naukowe „Prospero” organizowało Międzynarodową Sesję Kół Naukowych a także uzyskało 6 nagród i wyróżnień uczestnicząc w różnych konferencjach. Kołem opiekuję się dr Wojciech Truszkowski

Sygnaliści myśliwscy z zespołu Artemis (zespół działa przy Akademickim Centrum Kultury UWM w Olsztynie, ale ma też w swoim składzie absolwentów i studentów kierunku leśnictwo) ponownie zdobyli kilka nagród tym razem w XIII Ogólnopolskim Festiwalu Sygnalistów Myśliwskich w Brodnicy. Były to nagrody w różnych klasach i klasyfikacjach, ale wyłącznie I, II i III miejsca. Tak wiec można powiedzieć, że nie schodzili z podium. Oto niektóre tytuły zestawów nagrodzonych sygnałów: dzik na rozkładzie, posiłek, kozica na rozkładzie, zakaz strzału w miot, koniec polowania.

Warto przypomnieć, że w maju ubiegłego roku ogłoszono wyniki ogólnopolskiego konkursu na najlepsze prace dyplomowe z roku akademickiego 2017-2018 organizowanego przez Stowarzyszenia Polskich Architektów Krajobrazu. W kategorii prac inżynierskich II nagrodę uzyskała inż. arch. kraj. Michalina Grodzka a w kategorii prac magisterskich także II nagrodę mgr. inż. arch. kraj. Natalia Małkowska. Opiekunem pierwszej pracy była dr hab. Agnieszka Jaszczak a drugiej dr Mariusz Antolak.

Jest jeszcze wiele do zrobienia w zakresie poszerzenia oferty kształcenia w języku angielskim a także zwiększenia mobilności studentów i nauczycieli akademickich poprzez uczestnictwo w międzynarodowych programach wymiany. To tylko niektóre z zadań w sferze dydaktyki a jest ich niemało w obszarze badań naukowych i działań organizacyjnych a także w zakresie gospodarki finansowej.

Pozycja Wydziału w skali kraju zależy oczywiście od poziomu wiedzy, umiejętności i kompetencji społecznych absolwentów, jednak w ogromnym stopniu od aktywności naukowej jego pracowników. Jak wiadomo, w dobrze funkcjonującym uniwersytecie badania naukowe muszą efektywnie współistnieć z dydaktyką. O poziomie naukowym decydują liczba a zwłaszcza jakość publikacji naukowych, udział pracowników w krajowych i międzynarodowych programach badawczych, uzyskane patenty, zrealizowane projekty i wdrożenia.

Niezwykle ważne jest utrzymanie wysokiej pozycji określanej w efekcie oceny parametrycznej. Wydział posiada niemal najwyższą kategorię A. Niełatwo będzie ją utrzymać, zwłaszcza wobec wymagań, jakie stawia nowa ustawa „Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce”. Trwają w uniwersytecie i na wydziale intensywne prace dotyczące, między innymi, restrukturyzacji uczelni a także przygotowań do nowej parametryzacji dyscyplin naukowych. Pracownicy naszego wydziału reprezentują aż 5 dyscyplin, ale tylko jedna – rolnictwo – ogrodnictwo będzie podlegała owej parametryzacji.

Prodziekan prof. dr hab. Stanisław Sienkiewicz, I zastępca dziekana przeprowadził uroczystość wręczenia dyplomów ukończenia studiów.

Prof. dr hab. Agnieszka Pszczółkowska, przewodnicząca Rady Naukowej Dyscypliny przeprowadziła uroczystość wręczenia nagród.

Za wyniki w nauce oraz działalność społeczną w trakcie studiów wyróżniono nagrodami następujących absolwentów: inż. Malwina Pawłowiec – Burdon, mgr inż. Martyna Trzcińska, inż. Kinga Seroka, inż. Sylwia Zawojek, inż. Paulina Zawada, inż. Daniel Łukaszewicz, mgr inż. Katarzyna Lewandowska, mgr inż. Marta Kaczorek, inż. Kazimierz Morawiak, inż. Pamela Pryt, inż. Sylwia Siniuk, mgr inż. arch. kraj. Filip Olejniczak, mgr inż. Krzysztof Lachutta, inż. Bartłomiej Porzuc, inż. arch. kraj. Marta Kowalczyk, inż. arch. kraj. Karolina Celebucka, mgr inż. arch. kraj. Olga Wasilewska.

Uhonorowano także opiekunów lat dr hab. Andrzeja Klasę i dr hab. Stanisławę Koronkiewicz. Nagrody wręczyli prorektor prof. dr ha. Jerzy Przyborowski i dziekan prof. dr. hab. Krzysztof Młynarczyk.

Liderem edycji 2018/2019 programu ,,Szkoła Partnerska ”Wydziału Kształtowania Środowiska i Rolnictwa Uniwersytetu Warmińsko – Mazurskiego w Olsztynie został Zespól Szkół Budowlanych im. Żołnierzy Armii Krajowej w Olsztynie.

Stowarzyszenie Absolwentów Uniwersytetu Warmińsko – Mazurskiego przyznało nagrody następującym absolwentom: Marcie Kowalczyk, Oldze Kosewskiej, Katarzynie Lewandowskie, Urszuli Łazarowicz, Pameli Pryt, Martynie Trzcińskiej, Oldze Wasilewskiej, Krzysztofowi Lachuttcie i Kazimierzowi Morawiakowi. Wręczyli je dr inż. Bolesław Pilarek ( prezes zarządu) i prof. dr hab. Józef Tworkowski ( wiceprezes).

Prorektor prof. dr hab. Jerzy Przeborowski przekazał list od JM Rektora prof dr. hab. Ryszarda Góreckiego i w imieniu kierownictwa Uniwersytetu pogratulował władzom Wydziału kolejnych absolwentów wielu kierunków studiów, ładnej oprawy uroczystości oraz pieśni wyrażającej radość. Poprosił absolwentów, żeby podziękowali profesorom za to, co dla nich zrobili. Im zaś pogratulował zdobycia dyplomów, podkreślił, że zaczynają nowy etap wżyciu i poprosił, żeby nie zapominali o dobrych emocjach, jaki towarzyszyły im w zdobywaniu wiedzy na Uniwersytecie. Życzył, aby rzetelność, przyzwoitość i odwaga były ich dobrym drogowskazami. Życzył długiego życia w komforcie, podbijania świata i pamiętania o Uniwersytecie.

Prof. dr hab. Józef Tworkowski, I zastępca prezesa Zarządu Stowarzyszenia Absolwentów UWM, były wieloletni prodziekan i dziekan powiedział między innymi:

- Być absolwentem Wydziału Kształtowania Środowiska i Rolnictwa UWM w Olsztynie to brzmi naprawdę dumnie.

Mam zaszczyt w imieniu Zarządu Stowarzyszenia Absolwentów UWM w Olsztynie pogratulować naszym nowym absolwentom tego wyróżnienia. Gratuluję dyplomów, gratuluję zdobytej wiedzy, doświadczenia życiowego i wszystkiego, czego doświadczyliście w Kortowie.

Nasze Stowarzyszenie w tym roku obchodziło 30-lecie działalności. Jego podstawowym celem jest podtrzymywanie więzi naszych absolwentów z macierzystą uczelnią. Wszystkim nam, pracownikom Uniwersytetu zależy bardzo, aby każdy absolwent znał historię swojej uczelni, wiedział na bieżąco, co się w niej aktualnie dzieje, był z nią emocjonalnie związany.

Jestem przekonany, iż jako nasi absolwenci będziecie godnie reprezentować swój Wydział i uczelnię, że będziecie utożsamiać się z Uniwersytetem i zostaniecie jego dobrymi ambasadorami.

Zapraszamy bardzo serdecznie wszystkich absolwentów do współpracy z nami, do organizowania zjazdów absolwentów. Co roku powołana przez Stowarzyszenie Fundacja im. M. Oczapowskiego organizuje około 20 zjazdów absolwentów. Tradycyjnie inicjują je absolwenci poszczególnych roczników i kierunków studiów co 5 lat. Zamieszczamy sprawozdania i zdjęcia z tych imprez w ” 5 plus X”, jedynym w Polsce tego typu czasopiśmie wydawanym przez nasze Stowarzyszenie Absolwentów. To są naprawdę piękne i ważne imprezy. Mój rocznik miał zjazd we wrześniu br. Spotykamy się regularnie co 5 lat, a w tym roku po 45 latach od ukończenia studiów.  Pomimo upływu lat czuliśmy i bawiliśmy się świetnie – jak studenci. Naprawdę warto.

Zachęcam również do udziału w Święcie Absolwentów UWM organizowanym przez Stowarzyszenie i Fundacje im. M. Oczapowskiego co roku w drugą sobotę września

Zapraszamy również absolwentów do odwiedzania Izby Tradycji, której inicjatorem było SA. Tam po latach odnajdziecie być może swoje zdjęcia, inne pamiątki, przywołujące wspomnienia z lat studiów.   Izba Tradycji znajduje się w Bibliotece Uniwersyteckiej, ul. Oczapowskiego12B, I piętro s.121.

Bardzo serdecznie zapraszamy wszystkich absolwentów do wstąpienia do naszego Stowarzyszenia. Na stronie internetowej Stowarzyszenia znajdziecie Państwo deklarację członkowską. Członkowie otrzymują finansowane przez Fundację czasopismo” 5 plus X”, w którym zamieszczane są informacje o wydarzeniach w kortowskim środowisku. Członkowie mogą zamieszczać swoje publikacje, np. wspomnienia ze studiów.

Stowarzyszenie współpracuje nie tylko z absolwentami. Pracujemy również na rzecz studentów. Od dwóch lat organizujemy szkolenia w celu zdobycia przez studentów dodatkowych uprawnień w tym: operatora kombajnów zbożowych, pras i sieczkarni rolniczych oraz wózków i ładowarek teleskopowych.

Dziś wyróżniającym się podczas studiów absolwentom wręczymy wydana przez Stowarzyszenie i Fundację książkę” W Kortowskim kr egu” i czasopismo „5 plus X”.

Do gratulacji i życzeń dołączyli się przedstawiciele prezydenta Olsztyna dr. Piotra Grzymowicza i Samorządu Studenckiego Wydziału.

Dziekan prof. dr hab. Krzysztof Młynarczyk kończąc uroczystość, podziękował gościom i zwrócił sie do bohaterów uroczystości:

– Szanowni i drodzy absolwenci. Będziecie musieli odnaleźć się na niełatwym rynku pracy. Coraz więcej będzie zależeć od umiejętności wspólnego podejmowania zadań zawodowych, efektywnej pracy w zespole, Minęły czasy wielkich, samotnych karier dziś liczy się współpraca, także ta na poziomie nieformalnym, czyli uczciwe związki koleżeńskie łączące ludzi różnych profesji i specjalności. Niezwykle ważne jest również emocjonalne podejście do swego wybranego zawodu i możliwość realizacji swoich życiowych pasji.

Moi Drodzy – nie zapominajcie o macierzystym Wydziale i uniwersytecie i o swoich nauczycielach. Wracajcie we wspomnieniach zwłaszcza do wszystkich radosnych chwil. Jestem pewien, że na pewno będziecie wspominać znaną już szeroko Kortowiadę, a zwłaszcza nasze wydziałowe sukcesy w kolejnych jej edycjach.

Nie zapominajcie, że bycie absolwentem naszego uniwersytetu to nie tylko honor, ale też pewne zobowiązania. Dzielcie się z nami swymi doświadczeniami.  Zapraszam Was do dalszego studiowania – udziału w Szkole Doktorskiej, studiach podyplomowych czy też kursach specjalistycznych.

Zaglądajcie na nasze strony internetowe, do portali społecznościowych, czytajcie czasopisma uczelniane. Informujcie o swoich losach zawodowych. Po prostu zawsze identyfikujcie się z naszą uczelnią.

W imieniu całej społeczności akademickiej składam Wam drodzy absolwenci serdeczne gratulacje.  Bądźcie dumni z Waszych dyplomów. Gratuluję też Państwa Rodzinom, a zwłaszcza Rodzicom. To dla nich wielka satysfakcja i powód do dumy.

Wiem, że wielu z was pozostaje nadal naszymi studentami aż do dyplomowego egzaminu magisterskiego a może jeszcze dalej – do obrony pracy doktorskiej.

Wszystkim opuszczającym mury uczelni życzę udanego startu w życiu zawodowym a także szczęścia i bardzo wielu osobistych radości.

Gospodarkę narodową zasiliło kolejne grono znakomitych specjalistów. Dyplomy ukończenia studiów (I i II stopnia na studiach stacjonarnych i niestacjonarnych) otrzymało 195 absolwentów 4 kierunków studiów, w tym 143 osoby w ramach studiów I stopnia i 52 osoby po ukończeniu studiów II stopnia. W układzie poszczególnych kierunków studiów kształtuje się to łącznie następująco: rolnictwo – 102 osoby, ochrona środowiska – 14, architektura krajobrazu – 23, leśnictwo – 56. Nie wszyscy absolwenci uczestniczą w dzisiejszej uroczystości – niektórzy musieli odebrać dyplomy wcześniej a innych zapewne zatrzymały ważne obowiązki.

Bolesław Pilarek

 

Komentarze nie są dozwolone.