Po Kortowie z przewodnikiem

Spacerkiem po Kortowie – taki tytuł nosi najnowsza publikacja Stowarzyszenia Absolwentów UWM.

Ta niewielka książeczka zawiera krótką historię Kortowa, w tym etymologię słowa Kortowo. Wspomina o tragedii, która rozegrała się tu w latach II wojny światowej – eutanazji dokonanej przez niemieckich faszystów na pacjentach zakładu dla obłąkanych, a potem masakrze pacjentów szpitala wojennego i cywilnej ludności przez żołnierzy Armii Czerwonej. Opatrzona jest także kalendarium wydarzeń w Kortowie począwszy od 1947 r. kiedy to władze wojewódzkie postanowiły założyć tu Wyższą Szkołę Rolniczą.

Zasadniczą część książki stanowi jednak spis kortowskich ulic i placów wraz z informacjami o ich patronach. Nie pominięto także Alei Ofiar Katyńskich opatrzonej spisem poległych żołnierzy związanych poprzez swych krewnych z Kortowem, z których inspiracji powstała. Są w niej ponadto adresy wszystkich wydziałów oraz obiektów usługowych. Publikacja zawiera także wiele ciekawych fotografii i rysunków. Dodatkowo opatrzona została aktualnym planem Kortowa, na którym są już zaznaczone obiekty właśnie oddawane do użytku lub jeszcze w budowie.

Spacerkiem po Kortowie napisał i opracował prof. Andrzej Faruga – prezes Stowarzyszenia Absolwentów UWM. Pomagała mu w tym Eryka Białłowicz – kierowniczka klubu Baccalarium oraz Mirosława Aleksandrowicz i Barbara Gawlicka ze Stowarzyszenia Rodzin Katyńskich. Autorem zdjęć jest Janusz Pająk – uniwersytecki fotoreporter i Jacek Faruga – członek Stowarzyszenia Absolwentów. Słowo wstępne napisał prof. Józef Górniewicz – rektor UWM.

Skąd pomysł na taką publikację?

- Mieszkam w Kortowie od 1955 r. To mój dom. Często jestem pytany przez rozmaitych gości o jego historię i ciekawe miejsca. Nie wiem czy były wcześniej jakieś przewodniki po kampusie, więc postanowiłem coś takiego przygotować – wyjaśnia prof. Andrzej Faruga, prezes Stowarzyszenia Absolwentów UWM.

Dla kogo Spacerkiem jest przeznaczone?

- Dla odwiedzających, studentów obecnych i przyszłych, gości oficjalnych i prywatnych, miłośników Kortowa. Część nakładu przekazaliśmy do dyspozycji rektorowi i Biuru do spraw Kształcenia i Spraw Studenckich – wyjaśnia prezes.

Spacerkiem ukazało się w nakładzie 1000 egzemplarzy. Do nabycia w księgarni przy stołówce oraz w biurze Stowarzyszenia, ul. Heweliusza 12.

lek

Komentarze nie są dozwolone.