Spotkanie wśród zwierząt

Ostatnie zebranie zarządu Stowarzyszenia Absolwentów UWM odbyło się (24.09) w miejscu niecodziennym i bardzo sympatycznym – w Katedrze hodowli owiec i kóz na Wydziale Bioinżynierii Zwierząt. Katedra mieści się w nowoczesnych obiektach, oddanych do użytku w czerwcu tego roku po gruntownej modernizacji. Najpierw prof. Stanisław Milewski – kierownik katedry przedstawił, czym się ona zajmuje i opowiedział o współczesnym owczarstwie. Potem wszyscy poszli oglądać nowe obiekty i żyjące w nich zwierzęta.

W Katedrze Hodowli Owiec i Kóz UWM w Olsztynie zgromadzono największą w Polsce kolekcję tych zwierząt. Brakuje jeszcze następujących ras owiec: romanowska, wielkopolska, olkuska, ile de france i merynos polski w starym typie. Może ktoś z Państwa zechce przekazać Katedrze przedstawiciela choć jednej z ras.

Dopiero po wycieczce zaczęła się właściwa część zebrania. Prof. Andrzej Faruga – prezes Stowarzyszenia zdał relację z działalności organizacji w I półroczu. W tym czasie nastąpiła zmiana w składzie Rady Fundacji im. Oczapowskiego, powołanej przez Stowarzyszenie do prowadzenia działalności gospodarczej. Uchwałą Zarządu, z dniem 1.X. br. w miejsce Jerzego Siwkiewicza, który zrezygnował, weszła do niej Krystyna Ziejewska ze Szwarcenowa pow. Nowe Miasto Lubawskie, absolwentka Wydziału Rolnego ART.

Kolejna uchwała zarządu – Bolesław Pilarek, prezes Fundacji im. M. Oczapowskiego objął dodatkowo funkcję skarbnika Zarządu Stowarzyszenia. Trzecia uchwała zarządu dotyczyła akceptacji wcześniej przyznanych przez Prezydium 14 złotych odznak, oraz zgłoszonych na zebraniu 5 nowych kandydatów, którym złote odznaki zostaną wręczone w grudniu Br.  Poza tym prezes Stowarzyszenia poinformował zarząd o powstaniu nowego klubu – „Ziemi Warmińskiej”, którego prezesem został Leon Szeląg, absolwent Wydziału Rolnego. Przedstawił też nowego członka – Krzysztofa Łożyńskiego – historyka, absolwenta WSP, zastępcę dyrektora Instytutu Historii i Stosunków Międzynarodowych na Wydziale Humanistycznym UWM.

Bolesław Pilarek – prezes Fundacji Oczapowskiego wyjaśnił, dlaczego zostały odwołane Targi ogrodnicze zaplanowane na 24-25 września. Powodem było zbyt mała liczba wystawców.

Z okazji 80. Urodzin członek – Zygfryd Gładkowski – otrzymał Złotą odznakę Stowarzyszenia i medal pamiątkowy.

W zebraniu wzięła udział delegacja zarządu Klubu Absolwenta Pomorze na czele z niezmordowanymi Januszem Krzyczyńskim i Aleksandrem Nazarko – organizatorami 1. Kortowiady w 1958 roku.

lek

 

Komentarze nie są dozwolone.