Dni spirometrii 2019

Wzorem minionych lat, 9 i 11 października br kierowany przez dyrektor mgr inż. Irenę Petrynę Samodzielny Publiczny Zespoł Gruźlicy i Chorób Płuc w Olsztynie włączył się w europejską kampanię HEALTHY LUNGS FOR LIFE. Jest to inicjatywa European Respiratory Society (ERS) i European Lung Fundation (ELF), koordynowana w Polsce przez Polską Federację Stowarzyszeń Chorych na Astmę, Alergię i POCHP. W 2019 roku hasłem kampanii jest „Breathe Clean Air” – oddychaj czystym powietrzem.

W Polsce do hasła Oddychaj czystym powietrzem dodajemy „Zatrzymaj astmę i POCHP”. Obecnie na choroby obturacyjne płuc, choruje ponad 6.000.000 Polaków. Połowa chorych na astmę i 70% chorych na POCHP nie wie o swojej chorobie.

Bezpłatne badania spirometryczne cieszą się stale rosnącym zainteresowaniem, Jest ono podstawowym badaniem umożliwiającym rozpoznanie chorób obturacyjnych. Wykonywanie spirometrii pozwala na wczesną diagnostykę obturacji i szybkie rozpoznanie POCHP lub ocenę ciężkości astmy. Badania odbyły się w Narodowym Funduszu Zdrowia przy ul. Żołnierskiej 16 oraz w Samodzielnym Publicznym Zespole Gruźlicy i Chorób Płuc w Olsztynie przy ulicy Jagiellońskiej 78.

W badaniach między innymi uczestniczyła kilkunastoosobowa grupa członków Stowarzyszenia Absolwentów Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Na zdjęciu od lewej: prowadząca badania dr nauk medycznych Magdalena Zakrzewska, mgr inż. Irena Petryna, dyrektor Samodzielnego Publicznego Zespołu Gruźlicy i Chorób Płuc w Olsztynie, dr inż. Boleslaw Pilarek, prezes Zarządu Stowarzyszenia Absolwentów UWM. mgr inż. Maria Szeląg.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Copyright © 2019 Samodzielny Publiczny Zespół Gruźlicy i Chorób Płuc w Olsztynie. All Rights Reserved.

 

 


Komentarze nie są dozwolone.