Święto Wojska Polskiego

Jest w Olsztynie miejsce wyjątkowe Plac Konsulatu Polskiego z Kolumną Orła Białego. W postumencie Kolumny zainstalowane zostały tablice poświęcone pamięci mieszkańców Olsztyna walczących o niezawisłość, wolność słowa i godne życie w latach 1945-1989 oraz żołnierzom walczącym na frontach I i II wojny światowej o niepodległą ojczyznę. Jest tu również współczesna tablica poświęcona powstaniu Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie.

Plac Konsulatu Polskiego jest miejscem historycznym, gdyż tu w okresie międzywojennym znajdowała się cząstka niepodległego Państwa Polskiego w postaci Konsulatu Rzeczypospolitej. Szklana tablica z Godłem prezentują jego ewolucje od czasów średniowiecznych do czasów współczesnych. Miejsce obchodów rocznic patriotycznych i świąt narodowych. Żegnano tu poszczególne formacje wojskowe, które kończyły swój żołnierski byt. Uroczystości odbywały wojskowe odbywały się z pełnym ceremoniałem wojskowym.

Wojsko o tym pamiętało również w tym roku w uroczystościach udział mieli przedstawiciele Związku Kombatantów RP i były więzień polityczny z prezesem płk. Marcinem Kusem – lat 98. Uczestniczyli też członkowie Związku Żołnierzy Wojska Polskiego z prezesem płk. Andrzejem Pijtakiem. Stowarzyszenie Absolwentów UWM reprezentowali prof. Jan Tywończuk oraz dr Janusz Lorenz.

Wojewódzkie obchody święta wojska polskiego odbyły się 18 sierpnia 2019 r. w Olsztynie. W programie uroczystości była msza święta w Bazylice Konkatedralnej św. Jakuba. Na Placu Solidarności odbyły się główne uroczystości, hymn państwowy, podniesienie flagi, wystapienia okolicznościowe, apel pamięci, salwa honorowa, pieśni, złożenie kwiatów pod tablicą marszałka Józefa Piłsudskiego. W uroczystościach z ramienia Stowarzyszenia Absolwentów udział wzięli prof. Jan  Tywończuk, dr Janusz Lorenz i mgr inż. Władysław Płoski.Komentarze nie są dozwolone.