Kolejne mistrzostwo Aleksandra Hlebowicza

W dniach 14 – 17 sierpnia, na jeziorze Sławskim odbyły się regaty drigiej części OOM Lubuskie 2019 w klasach Laser 4.7 Dziewcząt i Chłopców oraz L’Equipe Open.

Aleksander Hlebowicz i Amelia Kwiatkowska (YC Nauticus Olsztyn) zwyciężyli w klasie L’Equipe: “W regatach przeważał słaby i kręty wiatr. Co prawda dziś już w zasadzie nie było u nas w załodze nerwów, bo mieliśmy siódme miejsce na odrzutkę, ale po pierwszym dniu było nieco stresu, bo początek nie poszedł po naszej myśli i byliśmy czwarci. Kolejne dni żeglowaliśmy już ładnie i spokojnie.”

Sternik zwycięskiej załogi, pytany o plany na resztę sezonu, wybiegł w przyszłość dalej niż do końca roku: “Teraz planujemy z Amelią przesiadkę na klasę 420, bo chcemy wspólnie żeglować w klasie olimpijskiej i docelowo walczyć o Igrzyska Olimpijskie.” – powiedział Aleksander Hlebowicz

W klasie Laser 4.7 triumfował Jan Krawczyk z ChKŻ Chojnice. Trener ChKŻ, Mirosław Laskowski nie krył zadowolenia, bo jego klub zwyciężył w klasyfikacji drużynowej całej Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży w żeglarstwie. Łącznie z pierwszą edycją, aż piątka żeglarzy z chojnickiego klubu stanęła na podium. Znacznie przyczyniło się to też do zdecydowanej wygranej województwa Pomorskiego w zajęciu pierwszego miejsca w klasyfikacji województw.

Sam zwycięzca regat w klasie Laser 4.7 Chłopców nie miał łatwego zadania, bo startował świeżo po kontuzji: “To były ciężkie regaty, nie tylko przez nierówny wiatr, ale głównie dlatego, że nie byłem pewny swojej dyspozycji. Niedawno złamałem palec i nie mogłem żeglować przez półtora miesiąca. Dałem jednak radę i jestem bardzo zadowolony. Można powiedzieć, że pływałem na tzw. świeżości. Przed zawodami miałem spory spokój, dzięki któremu żeglowałem bez ciśnienia. Jednak teraz przez tę rękę nie mogę zbyt szybko przesiąść się na Radiala, więc zostaję na razie na Laserze 4.7. Planuję wystartować jeszcze w tym roku w Giżycku na finale Pucharu Polski i walczyć tam o wygraną w cyklu.”- skomentował Jan Krawczyk.

Wśród dziewcząt w Laserze 4.7 bardzo pewnie, bo z przewagą aż trzynastu punktów, zwyciężyła Lilly May Niezabitowska z JK Kotwica Tarnobrzeg. Choć żeglowała jak z nut, mówi, że był w regatach moment lekkiego podenerwowania: “Ścigaliśmy się w ciężkich warunkach bardzo zmiennego wiatru. Na regatach była duża rywalizacja i bardzo się cieszę z tego, co udało mi się osiągnąć.” Mówi Lilly May Niezabitowska.

Pytana o to, czy musiała sobie radzić ze stresem w czasie zawodów, odpowiedziała: “Był stres na samym początku, ale wygrana w pierwszym wyścigu znacznie zmniejszyła ciśnienie i było co raz więcej zabawy a mniej ciśnienia na wynik. Teraz przede mną chwila odpoczynku i start w Mistrzostwach Polski Radiala oraz Finał Pucharu Polski Laser 4.7 w Giżycku. Na Radialu będą to moje pierwsze regaty, więc nie nastawiam się na żaden  wynik, bardziej na rozpoczęcie kolejnego etapu. W Giżycku natomiast chcę powalczyć o pierwszą trójkę. Mam szansę nawet wygrać w klasyfikacji Pucharu Polski. Mam już trzy zwycięstwa na koncie w Pucharze i brakuje mi tylko jednej dwudziestki piątki (maksymalna liczba punktów za zwycięstwo w regatach w Giżycku przyp. red.) do wygranej w cyklu – powiedziała zwyciężczyni regat w klasie Laser 4.7.

 

Źródło: http://pya.org.pl/polski-zwiazek-zeglarski/news/poznalismy-zwyciezcow-drugiej-czesci-ogolnopolskiej-olimpiady-mlodzieży,

* * *

Kolejnego zwycięstwa gratulujemy Aleksandrowi Hlebowiczowi, jego mamie dr Joannie Bentkowskiej – Hlebowicz, sprawującej opiekę nad Artystyczną Galerią Stowarzyszenia Absolwentów UWM i babci mgr inż. Marii Bentkowskiej , kierownikowi Wydziału Kultury w Zarządzie Stowarzyszenia Absolwentów Uniwersytetu Warmińsko – Mazurskiego w Olsztynie.

Zarząd Stowarzyszenia Absolwentów UWM

Komentarze nie są dozwolone.