KLUB BRANŻOWY „ZOOTECHNICY”

Klub utworzony został 25.03.2009 r. przez grupę inicjatywną członków Stowarzyszenia Absolwentów Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie w składzie: Ryszard Dobek, Andrzej Faruga, Bogdan Flisikowski, Andrzej Majchrzak, Edward Misiarczyk, Eugeniusz Nowicki, Irena Rapczyńska, Bronisław Wawrzyniak i Grzegorz Zrajkowski, przy czym funkcję prezesa zarządu powierzono kol.R.Dobkowi a sekretarza kol.E.Nowickiemu. Początkowo przyjęta była nazwa „Sekcja branżowa  WSR-ART., Zootechnicy”, która uległa zmianie 14.listopada 2015 roku na uroczystym spotkaniu zootechników – pracowników i absolwentów z okazji 65-lecia działalności obecnego Wydziału Bioinżynierii Zwierząt.

Kolejny Zarząd Klubu ZOOTECHNICY powołany został w grudniu 2015 r.; aktualnie w skład zarządu wchodzą: Ryszard Pałach (prezes), Eryka Białłowicz (wiceprezes), Grzegorz Zrajkowski (wiceprezes), Marzena Baniel (sekretarz – po rezygnacji z funkcji kol.Anny Szepelskiej), Herbert Pieczkowski (skarbnik), Eugeniusz Nowicki (kronikarz do dnia swojej śmierci w 2019 r.).

W tym składzie Zarząd zorganizował w latach 2016-2018 poza swoimi posiedzeniami 13 spotkań koleżeńskich zainteresowanych absolwentów Wydziału Zootechnicznego (WSR i ART.) oraz Wydziału Bioinżynierii Zwierząt (UWM):

18.02.2016  – Stara Kotłownia w Kortowie i laboratoria Katedry Genetyki Zwierząt      – Prof.dr hab.Stanisław Kamiński – „Narodziny i rozwój badań genetycznych w uczelni Kortowskiej”

24.05.2016  –  Stacja w Bałdach – Katedra Drobiarstwa – prof.dr hab.Jan Jankowski –  „Dydaktyka i badania naukowe w zakresie drobiarstwa w Kortowie”

25.04.2017 – Gospodarstwo Agroturystyczne „Strusiolandia” – Bukwałd, gm.Dywity

25.05.2017 – Kortowo III – Katedra Hodowli Owiec i Kóz – prof.dr hab.Stanisław Milewski – „Dydaktyka i badania naukowe w Katedrze Hodowli Owiec i Kóz”

24..09.2017 – Pałac Pacółtowo – „Mięsne rasy bydła – nowy kierunek w krajowej hodowli” – prof.dr hab.Janina Pogorzelska (Katedra Hodowli Bydła)

30.09.2017   – Kortowo III – Katedra Pszczelnictwa UWM – prof.dr hab.Jerzy Wilde – „Wczoraj i dziś działalności Katedry Pszczelnictwa” – spotkanie przedstawicieli klubów w ramach Stow.Abs.UWM

4.12.2017 – Klub Baccalarium w Kortowie – spotkanie opłatkowe

17,04.2018 r – Kortowo III – Katedra Hodowli Koni i Jeździectwa – historia i teraźniejszość – prof.dr hab.Zbigniew Jaworski,

16.05.2018 r. – Stacja Polskiej Akademii Nauk w Popielnie i Rezerwat Dzikich Zwierząt w Kadzidłowie  – prof.dr hab.Zbigniew Jaworski,

12.06.2018 r. – Arboretum w Kudypach – spotkanie koleżeńskie

26.06.2018 – Brąswałd  – spotkanie koleżeńskie w Brąswałdzie z wątkami historycznymi polskości naszego regionu (Izba Pamięci Marii Zientary-Malewskiej,

9.11.2018 r. ­– Zespół Pałacowy w Łężanach – Łowiectwo w dydaktyce oraz w badaniach naukowych Katedry Hodowli Zwierząt Futerkowy i Łowiectwa – dr hab. Dariusz Zalewski

12.12.2018 r. Klub Baccalarium w Kortowie – spotkanie opłatkowe.

W powyższych spotkaniach uczestniczyła zróżnicowana liczba osób, wśród których przeważają absolwenci z czasów funkcjonowania WSR i ART.

W roku 2019 planowane jest zorganizowanie spotkań członków Klubu w kolejnych jednostkach Wydziału Bioinżynierii Zwierząt (Zakład Higieny Zwierząt i Środowiska, Katedra Żywienia Zwierząt i Gospodarki Paszowej, Katedra Hodowli Trzody Chlewnej) i – w razie pojawienia się takich propozycji – w innych lokalizacjach.

Ryszard Pałach

Komentarze nie są dozwolone.